| Cristi1983 a întrebat:

Oameni buni, am trecut aseara prin experienta vietii mele! Sunt bulversat, infiorat, socat...

Am venit din Ungaria din delegatie si am oprit in Oradea, la apartamentul fratelui meu (plecat in Spania) ca sa dorm acolo (era 23:30).

Am vorbit cu sotia la telefon, am mancat, am facut un dus si m-am pus in pat.

Am fost trezit de sonerie. Cand m-am uitat la ceas, era 01:43. M-am uitat pe vizor si era vecina de vis-a-vis (pe care o cunosteam bine, era mama prietenului meu cel mai bun din copilarie).

Am deschis usa si mi-a zis (foarte calma...):

- Cristi, intra la mine in apartament.
Am intrebat daca s-a intamplat ceva si am incercat sa deschid usa apartamentului ei, dar era inchisa...

- V-ati blocat afara?

Nu mi-a raspuns, mi-a zis calm : "Sparge usa".

Mi s-a parut ciudat pentru ca era foarte distanta, de obicei era foarte apropiata si calduroasa cu toata lumea.

N-am stiut ce sa fac, dar eram hotarat sa o ajut, asa ca am intrat la mine ca sa iau trusa cu scule a fratelui meu ca sa fortez usa.

Cand am iesit pe hol, doamna D. nicaieri...

Am incercat usa si era tot inchisa. Am asteptat vreo 20 de minute si cand am vazut ca nu mai vine, m-am gandit ca a intrat. Am sunat la sonerie, dar nu a raspuns nimeni.

Dimineata la 06:00, m-am trezit ca sa pornesc acasa, spre Brasov. Era galagie pe hol, dar nu am fost curios ce e. Cand am iesit, erau medicii legisti acolo in apartament. M-au luat toti fiorii. Vecina tocmai decedase si legistii au spus ca s-a intamplat la ora 02:00!

Am vorbit cu politia si cu un psiholog, au spus ca posibil ca sa fi fost spiritul ei care m-a cautat sa o ajut!

Sunt socat, chiar daca am ajuns acasa, chestia asta m-a marcat si nu ma mai simt in siguranta...

Da-ti-mi un sfat va rog, cum sa trec peste socul asta...?

5 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Ai talent de scriitorwinkingSi cum ar putea sa spuna politia ca e spiritul unei persoane?
Apropo, ai zis ca a venit la tine la ora 1 :43 iar medicii legisti au spus ca a decedat la 2:00, deci in intervalul cand ea vorbea cu tine era vie, nu? Oricum, ai o imaginatie f. bogata

| Cristi1983 explică (pentru Idc12345):

Eu vreau sa cred ca traia cand vorbea cu mine. Politia a spus ca se va stabili cauza mortii, dar decesul a survenit in jurul orei 02:00. Asta poate insemna chiar 01:43! Psihologul mi-a explicat diferenta spirit/suflet si ca ea era in momentul "trecerii" cand a vorbit cu mine. "Nu mai era omul, ci entitatea". Politia e mai rezervata, dupa ce le-am povestit, mi-au spus ca nu are urme de violenta fizica, ca ar fi putut fi o insufiecienta respiratorie, dar asteapta rezultatul autopsiei. Tot ce am relatat a fost real.

| Idc12345 a răspuns (pentru Cristi1983):

In intrebare nu ai spus in jurul orei 2, ci la ora 2:00. Puteai sa zici pe la ora 2 deoarece daca pui 2:00 inseamna ca exact in acel minut s-a intamplat

| adonisani a răspuns:

M-a luat cu fiori.Da, probil a fost spiritul ei.Probabil cat a fost in viata i-ai fost drag si de asta a apelat tocmai la tn.Nu mai sta cu gandul la lucrul asta, totul o sa fie bine

| Cristi1983 explică:

Chiar e posibil sa fi fost spiritul ei?