| RX22 a întrebat:

Am o mica problema am ramas corigent la mate pe sem 2 si imi e greu sa ii zic mamei cum as putea sa o fac sa imi inteleaga situatia si sa nu ma certe sau pedepseasca?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In orice caz trebuie sa-i spui, oricum o sa afle de la scoala. Poti sa motivezi cu greutatea materiei, faptul ca nu-ti place si nu intelegi matematica si o asiguri ca nu se va mai repeta.
Nu este chiar mare problema daca ai ramas doar pe sem.II, problema mai mare este daca ai media anuala sub 5, atunci va trebui sa sustii examen de corigenta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ii spui cat mai repede, inainte sa ramai repetent si Scoala sa sune sa o informeze!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa te felicit, pentru prietenia ta cu cartea ta de mate, care te va tine toata vacanta in casa!

| mihai69 a răspuns:

Pur și simplu, îi spui și gata. Dar ar fi bine s-o faci mai cu tact - să îi explici motivele (nu că nu ai învățat, ci că în ciuda eforturilor nu ai reușit să pricepi) și o rogi să te ajute să iei corijența (meditații, explicații, orice ai nevoie).

| LPCTSTR a răspuns:

Nu poti ocoli subiectul cand vorbesti cu parintii.
Este numai si numai vina ta si iti meriti soarta.
Cu scuze si abordari sunt sigur ca vei esua deci cel mai bine este sa suporti o cearta si o pedeapsa (daca ai noroc, si o bataie) si sa lasi abordarile si restul.

| johnnny123 a răspuns:

Deci vrei să o faci pe mama ta să-ți înțeleagă situația.
Care este mai exact situația? Ce anume te-a împiedicat să înveți?

Nu de alta, dar văd că preocupările tale principale sunt Euro Truck Simulator și cum să intri sub pielea unei doamne de 30 de ani.