| SmallBrain a întrebat:

Am intrat la un liceu pe stiinte ale naturii si am auzit ca se face matematica M2.Matematica la liceu m-ai are legatura cu materia din generala?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Eu tocmai ce am terminat o clasa de stiinte ale naturii si iti pot spune ca matematica M2 este mult mai usoara decat cea de la mate-info. Cateva exercitii asemanatoare cu cele din generala vei intalni prin a 9-a. Multe exercitii se vor rezolva cu delta. Eu cand am intrat la liceu, in primele zile la matematica nu stiam si nu intelegeam absolut nimic. Era cu totul alt nivel.

5 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Nu prea are legatura..adica e normal sa folosesti chestii pe care le-ai invatat in generala, cum ar fi calcul de ecuatii(mai ales cele de gr 2), anunite formule de la geometrie(putin in clasa a9a), de trigonometrie o sa te lovesti pana la sfarsitul liceului laughing, formule de calcul prescurtat.vei invata multe lucruri noi (matrici,logaritmi,derivate,integrale etc) la care vri avea nevoie de chestii de baza invatate in generala(scoaterea de sub radical,regula semnelor,ecuatii cu puteri,amplificari,simplificari si nu cred ca e cazul sa spun de adunari, scaderi, inmultiri si impartiri). oricum daca ai noroc de un profesor bun nu ai de ce sa te stresezi, o sa va ia cam de la 0, in sensul ca o sa va predea formule, chestii de baza chiar daca deja ar trebui sa le stiti si daca esti atent vei pricepe din clasa.per total nu e asa de groaza materia de liceu, dar e cu totul altceva fata de ce ai invatat pana acum si asta vei vedea cam din clasa a10a ...bafta! happy

| Tinna666 a răspuns:

Apropo,eu am fost pe profil de mate-info, deci am facut matematica m1...eu ma descurc ok cu matematica, dar am avut colege care erau varza si totusi au trecut si au luat 5 la bac..asa ca tu la m2 chiar nu ar trebui sa iti faci probleme

| apz a răspuns:

Doar la unele exerciții și lecții se leagă de generală. La bac se va lega destul de multicel de generală primul subiect.

| DarkRevenge a răspuns:

O parte din exercitii.

| Zacase a răspuns:

Materia din generala a fost baza. La liceu vei face matematica laun alt nivel, chiar si la M2. Cum am zis, mate din generala e baza, asta nu inseamna neaparat ca are legatura, inseamna ca daca nu o stii bine nu te vei descurca excelent (suna cam ciudat, stiu, dar meh). Am cunoscut oameni care s-au transferat de la mate-info la SN si au zis ca fata de ce faceau acolo, mate M2 era "praful de pe mobila". Asta habar n-am de ce am zis-o, pentru ca nu zic ca la SN e usor, zic doar ca la MI e mult mai greu laughing