| Cosmin89pp a întrebat:

Salut cineva care a făcut programul a doua șansă știți cumva dacă se pot face 2 ani într-unul?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru clasele I-IV totul depinde de elev cum progresează materia. Te poate ține și 4 ani ( respectiv clasele I-IV) dacă dai rezultate proaste, ești prea greu de minte, etc. Dacă te duce mintea, poți face 2 ani într-un singur an.

Pentru clasele V respectiv X ( 10) totul se calculează asa :

Anul I reprezinta clase V-VI
Anul II reprezinta clasele VII-VIII
Anul III reprezinta doar anul clasa a IX-a
Anul IV reprezintă doar clasa a X-ea.

Da, sunt un fost elev al programului A Doua Șansă. La Brașov am făcut cursurile, însă mai importanta este prezența ta la ore. Pentru ca, ce nu vei știi sa faci la teste, vei fi ajutat. Cu condiția sa mergi la școală zi de zi. Iar cursurile nu pot fi organizate dacă nu sunt suficienți înscriși, sau se pot combina clasele între ele ( anul II cu III, sau III cu IV). Însă la Brașov s-a întâmplat sa nu organizeze anul IV din lipsă de înscriși si au fost trimiși la alte școli A doua Șansă pentru a continua. Școli care organizează cursuri A Doua Șansă, însă doar pentru clasele mici. Si uite a doua șansă oferită de statul român pentru noi, ăștia mai bătuți de soartă. Îți zic ca sa știi cum stă treaba. La deschiderea anului școlar te poți trezi ca nu exista clasă ( din lipsă de înscriși) și ești trimis la altă școală.

| Cosmin89pp explică (pentru anonim_4396):

Salut îmi poți da mai multe detalii în cât timp ai terminat se pot face 2 ani într-unul?