| adutzadragutza a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si mai este putin pana la examenul de capacitate.Am mari emotii.As vrea sa stiu voi cum v-ati simtit in apropiere examenului? Cum ati trecut peste emotii? Ati gasit un mod mai rapid de invatat pentru a fi siguri pe voi? As vrea sa stiu cam ce sentiment ati avut si cum ati reusit sa treceti peste momentele de "blocaj" de la examenhappyAs vrea sa imi povestiti cum a fost din propria experienta. FUNDAA cel mai interesant restul vot!

Răspuns Câştigător
| 1112 a răspuns:

Buna. Si eu sunt int.a 8`a si la fel ma simt si eu. am insa multe prietene care sunt deja la liceu si mi.au dat niste sfaturi. In primul rand, nu te panica. de exemplu, ai subiectul in fata, il citesti o data si nu intelegi nimic. te panichezi si nu mai stii chiar nimic. dar nu asta e rezolvarea. concentreaza.te, inchide ochii, inspira si expira adanc, deschide-tiochii si reciteste foaia cu examenul. o sa vezi ca, pe parcurs iti vin toate rezolvarile. Un al doilea mare pas este sa nu lasi nimic nerezolvat. O sa citesti un exercitiu, si ai sa veni ca nu stii? nu e nici o problema. faci cat stii si cum stii. majoritatea corectorilor o sa.i dea punct pe cum gandesti si cum rezolvi, nu trebuie neaparat tot. pana la urma asta e si intentia lor, sa vada cum gandesti si cum stii sa rezolvi. si al treilea mare pas este... sa mananci ciocolata inainte happy. Da stiu. pare stupid, dar merge. tu cand inveti iti consumi foarte mare parte din zahar din sangele tau si ai nevoie de o noua cantitate de zahar. Nu e neaparat sa mananci o ciocolata intreaga, si o bucata e buna. inca cateva sfaturi. bea apa si nu invata nimic inainte cu minim juma de ora. o sa te panichezi si uiti tot. Sper ca te.am ajutat. Succes. :*. by3.

2 răspunsuri:
| Raull7 a răspuns:

Eu zic sa nu-ti fie frica doar trebuie sa inveti si aia e tot big grin de ex stiu un baiat care la simulare la matematica a luat nota 3, 40 si la examen a luat 6 sau 7 big grin.Si eu nu m-am simtit deloc rau inainte. Dar un sfat, sa nu te panichezi pentru ca o s-a cam uiti ceea ce ai invatat big grin, si nici la romana nu e prea greu happy daca iti da o compunere de facut sau asa ceva sa nu lasi ex nerezolvat happy e foarte usor sa spui acolo o intamplare care poate ai avut-o sau nu.

| KristenTattoo a răspuns:

Suntem in aceaşi situaţie, însă dacă înveţi şi eşti sigură pe tine, nu ai de ce să fii emoţionată. Mult succes!