| DavidAndrei11 a întrebat:

Salut, sunt clasa a 8 si dau evaluarea nationala in 3 luni si nu prea stiu mai nimic. Eu abia am luat un 9 la mate la algebra dar la geometrie sunt praf iar la romana 4 si 5. Nu prea fac mai nimic mai rar doar. Credeti ca pot lua peste 7 30 la mate si macar 8 la romana?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa sa iei examenul de capacitate odata ce nu inveti si ai note atat de mici.
Pune mana serios si invata, acum in astea 3 luni!
Inchide telelfonul si nu-l mai folosii, inchide computerul si toate retelele de socilizarea si pune mana serios pe invatat, ca ajungi de rasul tuturor, pe la vreun liceu agricol sau la o scoala profesionala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să te pregătești mai mult

| 120bulevard a răspuns:

N-o sa iei tu nici 3 daca scrii in halul in care ai scris aici la examen

| 120bulevard a răspuns:

Dupa conceptia Violettei de baba basita daca te duci la un liceu agricol sau o scoala profesionala esti de rasul lumii laughing esti de rasul lumii daca nu te mai duci deloc, iti ia ma ta cu tac-tu oi

| vmorghulis a răspuns:

Este dificil să prevăd exact ce note veți obține la examenul de Evaluare Națională, deoarece acesta depinde de mai mulți factori, cum ar fi nivelul dvs. de pregătire, tipul și dificultatea subiectelor, precum și modul în care vă gestionați timpul în timpul examenului.

Cu toate acestea, există câteva lucruri pe care le puteți face pentru a vă îmbunătăți șansele de a obține note mai mari:

În primul rând, trebuie să vă angajați să învățați și să faceți exerciții în mod regulat, pentru a vă consolida cunoștințele și abilitățile. Încercați să alocați cel puțin o oră sau două pe zi pentru învățare și repetare.

Fiți organizat și creați un program de învățare care să cuprindă toate subiectele examenului și să vă permiteți să vă pregătiți adecvat înainte de examen. Prioritizați subiectele care vă dau mai multe probleme și petreceți mai mult timp pe acelea.

Luați în considerare să vă înscrieți la un curs sau să angajați un profesor particular pentru a vă ajuta să înțelegeți subiectele pe care le aveți probleme.

Încercați să vă păstrați calmul și să vă gestionați timpul în timpul examenului. Citirea întregului subiect înainte de a începe să răspundeți și împărțirea timpului disponibil în mod corespunzător vă poate ajuta să evitați erorile de timp și să completați toate secțiunile examenului.

În final, este important să aveți încredere în propria dvs. capacitate de a învăța și de a performa la examen. Cu o pregătire corespunzătoare și o atitudine pozitivă, puteți să obțineți note bune la examenul de Evaluare Națională.

| trisxx3 a răspuns:

Stai linistit ca asa eram si eu. ai posibilitatea sa iei meditatii strict pentru asta? pe mine m au ajutat mult (: daca nu, roaga ceva coleg sa te ajute, unul care intelege materia. daca te ambitionezi nu e imposibil! in a opta era sa raman corigenta la mate si pana la urma am luat 8 in examen, la romana 10 LMAO ((: dar m-am pus tare cu burta pe carte si am lasat telefonul, jocurile...

| DavidAndrei11 explică (pentru trisxx3):

Pai eu i-au meditatii si la romana si si la mate, iar la meditatii ma descurc bine, dar mi-e frica ca nu il iau ca o sa fie foarte greu. si la noi nu se mai iau notele in considerare doar media de la examen

| trisxx3 a răspuns (pentru DavidAndrei11):

Nu va fi asa de greu daca inveti, iti promit! nu ai pentru ce sa te stresezi (: mai ai 3 luni la dispozitie oricum. oh, si daca ai timp ar fi bine sa cauti subiectele de anii trecuti de la examene si sa le rezolvi (: ca sa ti faci o idee.