| tRizikial a întrebat:

Ce inseamna/este un eseu la Romana? adica de exemplu daca imi zice scrieti un eseu de 2-3 pagini.ce ar insemna? sa scriu ce vreau eu despre tema respectiva? mai exact..cum se face un eseu? niciodata nu am inteles..pls FUNDA! happy

Răspuns Câştigător
| Bia1997 a răspuns:

La noi exista niste pasi:
1. Introducere ( spui cateva cuvinte despre acea tema )
2. Opinia mea ( iti spui opinia despre tema )
3. Dai exemple
4. Concluzie ( niciodata NU spui "in concluzie eu cred"..asa ne-a spus profesoara noastra)

8 răspunsuri:
| oAaaNaa a răspuns:

Auzi.da ddespre ce trebuie sa faci eseu?

| tRizikial explică (pentru oAaaNaa):

Enigma Otiliei - Tema dragostei dintre Felix & Otilia.

| cristeaflaviurafael a răspuns:

Eseul e ca o compunere si de obicei iti spune despre ce sa scrii si tu scrii cu inceput cuprins si incheiere

| LarisaNicoleta06 a răspuns:

Bunăă. Citeşte aici. http://ro.wikipedia.org/wiki/Eseu

| ByBoysMb a răspuns:

ESEU=REFERAT
Noi scriem :
1.Inceputul(Ceva pe acolo happy
2.Caracterizarea (personajelor)
3.Incheierea (sfarsitbig grin)
Sper ca te-am ajutat FUNDA

| eubest a răspuns:

Eseul este un fel de review

| QuestionNr1 a răspuns:

Iti spun eu ce inseamna referat ca astia nu prea stiutongue Un referat e un fel de rezumat. Trebuie sa rezumi si dupa fiecare fragment al rezumatului iti dai cu opiniea, de exemplu: "Eu cred despre acest text ca este..." Ceva de genutongue Am avut multe referate de facut si la toate am luat 9 si 10. Bafta si sper ca te-am ajutat.

| Bia1997 a răspuns:

Multumesc! happy