| cupcakkeafreak a întrebat:

Salut TPU, în două luni am examenul de admitere la postliceala sanitară și cea mai mare problemă este că ar trebui să învăț toată tematica cu 70 de pagini, dar nu pot să rețin nimic din ce am citit în prima pagină.
Pentru cei care ați terminat sau încă mai sunteți la postliceală la buget, ați putea să-mi spuneți ce strategii de învățare ați folosit? Eu nu vreau să învăț la taxă, dar vreau doar să iau examenul ca să intru la buget.
Aștept răspunsurile voastre! (fără răspunsuri de hate)

Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

Examenul o sa fie grila(din câte știu eu), deci tu trebuie doar sa ai un oarecare habar. Nu e ca și cum tu trebuie sa stai sa scrii definiții și trebuie sa stai sa iti amintești cuvânt cu cuvânt, nu, ci este îndeajuns sa citești macar(ceea ce ai de invatat) de macar 10 ori, ca este imposibil sa nu reții vizual macar și atunci când vezi întrebarea o sa stii ce răspuns sa alegi. Totuși trebuie sa iei în considerare și ca la postliceala va fi de învățat, avantajul postlicealei este ca nu e ca la facultate sa ai examene și sa fii nevoit sa înveți pe rupte sa poți trece examenele, dar, asta nu înseamnă ca nu trebuie si acolo sa înveți. O sa va dea teste exact ca în liceu, referate, de ascultat nu cred ca asculta (dar depinde de postliceala). Eu îți zic astea (nu ca descurajare) dar trebuie sa iei în considerare ca trebuie sa înveți ca totuși o sa ai nevoie, dacă o sa vrei sa lucrezi ca asistenta. Eu știu ca mai exista persoane care nu se pot concentra, si alții chiar nu au aceasta capacitate, le este mai dificil. Bafta totuși și dacă o sa citești de mai multe ori, o sa vezi ca nu are cum sa nu reții și o sa ți se para ușor.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar 70 de pagini?
Asta-i floare la ureche... comparat cu cata sute si mii de pagini vei avea de invatat in cei 3 ani de postliceala sanitara.
Chiar esti capabila sa inveti atata?
Poate nu este pentru tine o scoala atat de grea si ata de mult de invatat... fiindca acolo este obligatoriu sa inveti totul perfect, find vorba de sanatatea oamenilor, ca de gresesti poti omori omul.

| Smmo a răspuns:

Treaba asta cu cititul fara sa citesti sau cu invatatul fara sa ti se fixeze in memorie poate sa aiba multe cauze. Una este surmenajul intelectual, daca ai dat bacul recent esti deja satula de invatat, la un moment dat corpul nu mai vrea. Asa, pur si simplu. Nu ai ce sa faci decat sa ii dai o vacanta atat cat este nevoie. Te plimbi o zi-doua, te relaxezi cum stii tu mai bine (nu cu stat in casa si uitat la televizor, ci cu iesit din localitatea in care iti traiesti traiul zi de zi).
Se mai intampla daca ai avut oarece neplaceri, discutii, evenimente, chestii la care te tot gandesti si nu te lasa sa te concentrezi, emotiile dinaintea examenului mai determina asta. Mai patesti asa si daca esti indragostita cum se zicewinking
Mai poate fi o lipsa de vitamine, saruri, glucoza - daca e cazul poti sa iei ceva, poti consuma in perioada asta ceva mai multa ciocolata, nuci, avocado si oua, un pic de cafea sau un 3 in 1, ce te face pe tine sa te concentrezi mai bine.
Poate te-ai apucat de invatat prea tarziu. Asta presupune ca nu retii ce citesti pentru ca ti-s straine cuvintele, nu ai notiunile de baza, de fapt nu intelegi ce citesti. Cauta subiectele din anii trecuti ca sa vezi cum sunt si incearca sa le rezolvi. In cele din urma, daca ti se pare ca nu esti pregatita si simti ca nu mai poti, amana admiterea pentru anul viitor. Nu stiu cum e cu postliceala, dar examenele pentru facultate se pregatesc cu 2-3 ani inainte, tocmai pentru ca nu poti aprofunda materia in cateva luni.