| blackmambajdjfjfj a întrebat:

La cate absente motivate se scade nota la purtare? Întreb deoarece am o imunitate mai slabă și de când e frigul am făcut niște absente deoarece m-am îmbolnăvit. Am note la materi și am lipsit max 4 săptămâni toate absențele fiind motivate. Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu se scade nota la purtare pentru absente MOTIVATE, se scade doar pentru absente nemotivate.
2.In schimb poti fi amanat semestrial, daca ai lipsit peste 50% din orele de curs, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 128.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a)au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;"
Din cate spui ai lipsit doar 4 saptamani si ai notele necesare, astfel ca nu este nici o problema.

6 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

10 absente nemotivate in total= un punct scazut la purtare. Ia legatura cu diriginta si spune-i ca lipsesti o vreme si din ce cauza. Daca aduci scutire pentru ca ai fost bolnav, diriginta iti elimina absentele conform perioadei de pe scutire.

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru fiecare 10 absente NEMOTIVATE ti se scade un punct la purtare, in schimb este si o regula, la o materie daca lipsesti foarte mult profesorul are dreptul sa nu-ti incheie situatia, dar nu stiu exact care e numarul de absente permis pentru fiecare materie, depinde de cat de multe ore ai pe saptamana.
Daca absentele sunt motivate nu conteaza numarul, nu ti se scade nota la purtare, poti sa ai si 300.

| Anonymous744 a răspuns (pentru CuriousStuff):

La 10 absente nemotivate 1 punct, nu la una

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anonymous744):

Asa e, imi cer scuze am gresit... din graba. O sa modific si raspunsul.
Multumesc.

| AFR81 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Pentru fiecare absenta nemotivata ti se scade un punct la purtare? happy Nu, nu e asa. Ai gresit din neatentie, nu e nicio problema. Acum sa-i raspund si user-ului:
Depinde de regulamentul unitatii de invatamant de care faci parte, insa, in general, la 11 absente nemotivate ti se scade un punct, la 21 doua, la 31 trei iar la 41 esti exmatriculat. Profesorii, de obicei, nu au treaba cu absentele motivate, insa daca acestea sunt mult prea numeroase, s-ar putea sa te supuna la cateva evaluari suplimentare, pentru a fi siguri ca esti la zi cu materia.

| laleauaneagra46 a răspuns:

In general se scade un punct la purtare pentru 10 absente nemotivate. Atata timp cat toate absentele sunt motivate nu este nici un fel de problema, este ca si cum acestea nu ar exista. In ceea ce priveste materiile, profesorul nu it poate incheia media numai in conditiile in care nu ai note suficiente. Daca ai numarul de note corespunzator pentru incheierea situatiei atunci este totul in regula. Sper ca te-am ajutat. Multa bafta. :**