| MinezoneBEN132 a întrebat:

stiu ca am mai pus intrebarea dar vreau un raspuns mai concret, este obligatorie uniforma scoalara? Eu ma imbrac decent(zic eu) mereu tricou alb sau bluza alba iar cand am sport cu pantaloni de trening in rest blugi, dar ma enerveaza o vesta. Stiu ca e doar o vesta dar vreau sa aflu daca s-a aprobat legea care interzice sanctionarea elevlor care nu poarta vesta articolul, alineatul si nr legii

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Statutului elevului, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 4.742/2016, citez:
"ART. 14. Elevii au următoarele îndatoriri:
c) de a avea un comportament civilizat şi de a se prezenta la şcoală într-o ţinută vestimentară decentă şi adecvată şi să poarte elemente de identificare în conformitate cu legislaţia în vigoare şi cu regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar. Ţinuta vestimentară sau lipsa elementelor de identificare nu poate reprezenta un motiv pentru refuzarea accesului în perimetrul şcolii;"

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de politica fiecarui liceu in parte.
Stiu ca nu-i obligatorie uniforma, dar fiecare scoala are propriile reguli, acceptate de parinti, atunci cand te inscriu la acea scoala.
Daca directoratul scolii are in regulamentul scolar ca elevul sa vina obligatoriu in uniforma, atunci elevul trebuie sa respecte regula si sa poarte zilnic uniforma.

| Yurisa a răspuns:

Cravata cu simbolul liceului, camasa alva sau ce va mai cer ei pe acolo se numeste "tinuta" cica. Daca regulamentul scolar impune tinuta, nu ai ce sa faci decat sa respecti. Mie imi placea sa o port, nu cred ca asta ar fi cea mai mare problema laughing

| mihaicelsfant a răspuns:

Eu ma duceam pantaloni de stofa, camasa, cravata, pantafoi, sacoulaughing gandeste ca era obligatoriu

| Doja a răspuns:

Gandeste-te la uniforma ca pe o chestie de disciplina. Hainele nu te fac mai deosebit, insa disciplina te va ajuta enorm in restul vietii.