| Ovidiu192837465 a întrebat:

Salutare tuturor! Stie cineva daca scrisul de tipar (cu litere mici, nu majuscule) se depuncteaza la BAC? Am auzit ca sa poate anula si lucrarea, dar nu stiu ce sa cred. Ar fi de aiurea sa se depuncteze sau chiar sa se anuleze doar pentru ca ai alt mod de a scrie. Am vrut sa o intreb pe profesoara de romana, dar nu am ore saptamana asta cu ea, asa ca poate aflu un raspuns de aici.

Răspuns Câştigător
| catalin03102000 a răspuns:

Stai linistit. Nu se anuleaza/depuncteaza nimic. Cei care spun ca se anuleaza, nu stiu ce vorbesc. Sincer iti zic, eu la fiecare simulare de bac+proba scrisa, am scris cu litere de tipar, exact cum ai zis tu si nu am avut nicio problema. La proba scrisa am avut 9.5.Deci nubte panica, nu se intampla nimic.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se depuncteaza dar poate sa se anuleze, scrierea de tipar poate fi considerata semn, mai ales daca numai tu scrii asa.

| johnnny123 a răspuns:

Stai putin, vorbim despre a scrie ocazional, cate un cuvant, cu litere de tipar, sau vorbim despre a scrie totul cu litere de tipar?

| Ovidiu192837465 explică (pentru johnnny123):

Totul cu litere de tipar. Dar cum am spus, nu majuscule "LITERE MARI". Scriu exact cum e textul de pe calculator (cel de aici de exemplu)

| johnnny123 a răspuns (pentru Ovidiu192837465):

In cazul asta, vezi raspunsul lui Ioandelasal. Chiar daca nu au motiv sa te depuncteze daca ceea ce ai scris este corect, risti sa-ti anuleze lucrarea pentru ca este considerat semn.

Gandeste-te putin, se pot anula lucrari chiar si pentru o taietura suspicioasa, daramite o lucrare scrisa in intregime cu litere de tipar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie asa ceva. Nu ai voie nici sa pui cerc pe i in loc de punct ca iti anuleaza lucrarea. Daca nu iti anuleaza inseamna ca e corectorul mai bun la suflet dar nu risca, ei aproape niciodata nu dau punctaj maxim la scris si nu tolereaza asa ceva

| SuntCineVreauEuSaFiu a răspuns:

Nu se depuncteaza dacat daca cate un cuvant sa scrie asa