| Tommy_Magdici_1995 a întrebat:

Scoala din Romania este foarte proasta, dar multi inca se cred superiori zicand ca in Italia scoala este mediocra ect... sau in alte tari din UE si SUA... Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Nu cred ca sistemul educational romanesc ajuta elevii atat de mult pe cat ar putea.In primul rand, daca ti se pune 10 pentru ca ai invatat pe de rost informatii pe care nici macar nu le intelegi atunci cu siguranta scoala nu si-a atins adevaratul scop, cel de a educa pentru ca reprodusul unui fragment il poate face oricine...
In al doilea rand, programa este una prea aglomerata plina de informatii care nu mai sunt adevarate conform unor studii si lipsita de unele materii care ar putea conta in inclinarea balantei.Practica este foarte rara, sistemul fiind bazat pe teorie, cu siguranta daca s-ar imbina teoria cu practica, mai multi elevi ar intelege, ar fi buni la ceva si ar reusi in viata.Nimeni nu spune ca pentru a reusi trebuie sa stii totul,dar ceea ce stii trebuie sa fie perfect.
Scuzele cu alte tari sunt cliseice,Romania nu e deschisa la nou asa ca in loc sa se ia un exemplu de la tari cu rezultate bune la testele Pisa,spre exemplu Japonia (unde de altfel accentul se pune si pe respectarea normelor de politete astfel incat nu prea exista scandalagii pe acolo )
De asemenea,nu cred ca ar trebui sa invatam de frica notelor,ci pentru ca chiar vrem sa acumulam informatii si asta pe materiile care ne intereseaza,restul sa fie eliminate.
In plus,mai exista probleme ale sistemulul educational cum ar fi abandonul scolar frecvent,suprasolicitarea elevului prin materie inutila,cladirile din mediu rural care mai au putin si cad peste elevi,profesori cu o mentalitate imbatranita ce nu pot accepta noul, pregatirea viitorilor profesori, manualele invechite, laboratoare subdotate sa nu mai vorbim de scoli subdotate. (proiectoare, sala de sport, o biblioteca decenta s-a.m.d), nesustinerea fata de olimpici.Inca exista olimpici care merg la internationala pe banii lor.
In concluzie, rezultatele elevilor sunt proaste in comparatie cu alte tari (asa cum o demonstreaza si testele pisa ) deoarece sistemul educational romanesc este la pamant si schimbarile inutile prin care acesta trece de la an la an nu ajuta, mai degraba amplifica ameteala unui elev. Poate e timpul ca schimbarile facute sa fie unele mari, unele care sa conteze, nu schimbari bazate pe interesele politicienilor care cu chiu cu vai se pot numi asa fara ghilimele.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca nu asa se preda disciplinile stiintifice cum se preda in Romania,baza stiintei e repetabilitatea a ceea ce inveti sa poti experimenta si sa vezi cu ochii tai daca chiar e adevarat ceea ce scrie acolo,in Romania in scimb inveti mecanic ca un papagal,nu asa se invata o stiinta, de asta si multi urasc stiinta din cauza invatamantului extrem de prost, a invata o stiinta trebuie sa fie o placere nu sa inveti din obligatie, acest invatamant are ca rol de fapt manipularea copiilor ca apoi in viata ei sa gandeasca mecanic nu rational, ceea ce ajuta pentru religie, politicieni, celor care conduc lumea etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala din Romania nu e neaparat foarte proasta... e un sistem vechi si incarcat, bazat extrem de mult pe teorie... asta nu inseamna ca e proasta

| Heureuse a răspuns:

Nu neapărat mediocră, dar au alt nivel de învățare. Probabil știi că dacă faci clase acolo și te transferi, pierzi un an conform țării noastre. Ideea este că la noi in Romania se bazează mult pe teorie, iar în altele țări e invers. Ei insistă pe practicarea acelor profiluri și nu fac precum la noi multe materii care nu te ajută la ce vrei tu să mergi mai departe.

| mimimumu a răspuns:

Aici in Romania se bazeaza mult pe teorie dar când sa aplicăm pe adevarate experimente ce am invatat...nu prea..In strainatate e mai mult practică

| Thoth a răspuns:

Studiul de la Pisa care se face o data la cativa ani, confirma international ceea ce stim o parte dintre noi.

Suntem la mare bataie cu Albania pentru ultimul loc in Europa la ce inseamna Educatie.

"Elevii romani au în continuare dificultăti sa citească şi să inteleaga un text, iar la matematică nu pot rezolva decat exercitii de baza"
"Testarea internaţională se desfăşoară o dată la 3 ani şi arată nivelul elevilor de 15-16 ani la matematică, citire şi ştiinţe
"
https://www.oecd.org/pisa/pisa-2015-results-in-focus.pdf

Urmatoarea evaluare va fi in 2018, cand probabil ne va depasi si Albania.