| GalacticOtter a întrebat:

Cum este chimia? Sunt clasa a 6 a si de la anul voi avea chimie... unii spun ca e grea, alții spun ca e frumoasa, voua, cei care au chimie, cum vi se pare? E mai grea decât fizica?

Răspuns Câştigător
| stefi055 a răspuns:

Buna! Eu sunt clasa a 10 a si sincer nu prea imi place acum. In gimnaziu mi-a placut cat de cat, dar acum la liceu nu-mi mai place. (oricum e ultimul an pe care-l fac).
Depinde de profesor foarte mult. Daca iti va explica cum trebuie de la inceput si vei intelege foarte bine notiunile de baza nu poate fi greu. Sincer, mie imi place fizica mai mult. Pe masura ce cresti, se vor complica ambele materii. La inceput prima mea nota la chimie a fost 5 pe primul semestru din clasa a 7 a. Dar m-am ambitionat putin si am luat un 10 dupa. Asta nu trebuie sa te descurajeze, pentru ca fiecare materie e grea la inceput. Depinde foarte mult de profesor, daca ii pasa sa intelegeti si voi ce va preda.
A, si daca nu o sa te intelegi cu fizica si chimia pana intr-a 8 a, poti alege un profil umanist la liceu, filologie sau stiinte sociale. Dar mai e pana atunci. Bafta multa!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde mult ce profesor aveți. eu n-am înțeles niciodată nimic la chimie că am doar profi care o prezentau ca pe formule. chimia e foarte frumoasă și utilă dacă are cine să ți-o prezinte practic, cum se manifestă ea în lume, nu doar să-ți înșire teorie și ecuații

| 500067790 a răspuns:

Eu nu am înțeles nimic din această materie. Nici profesoara nu este cea mai potrivită (avem o profesoară care explică mult mai bine). Mie imi place mai mult fizica dar din nou depinde de profesor