| anonim_4396 a întrebat:

Voi intra la Facultatea de biologie, care dureaza 3 ani. Apoi doresc sa studiez la Facultatea de medicina, insa nu in Romania ci in strainatate (probabil Anglia avand in vedere ca mama va lucra acolo). Voi avea vreun impediment in a primi o bursa avand in vedere ca am facut deja o facultate? Este obligatoriu sa aplici imediat dupa ce ai terminat liceul? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu văd logica, dacă vrei să faci medicina, dai la medicină și nu la biologie.

| ayumu a răspuns:

Eu zic ca mai bine faci medicina aici.Sunt multi straini care fac medicina la noi deoarece aici se lucreaza pe cadavre p cand in alte tari, printre care si Anglia daca nu ma insel, nu. Plus ca medicina de la noi este recunoscuta oriunde afara.
Daca vrei totusi neaparat sa faci acolo trebuie sa te interesezi mai intai daca facultatea de biologie este recunoscuta afara. Daca nu este atunci nu o sa ai nicio problema in a primi bursa. Daca este nu iti pot spune nimic sigur.
Sper ca te-am ajutat

| lmny a răspuns:

Bursa si bugetul nu sunt acelasi lucru. Bursa poti primi oricand, atata timp cat ai rezultate FOARTE bune si cat timp exista donatori/organizatii pentru asa ceva.
Cu bugetul e altfel. De obicei statul subventioneaza doar un singur program de licenta, indiferent de durata acestuia. O data ce tu o sa faci facultatea de biologie la buget, nu cred ca mai sunt sanse sa-ti plateasca statul roman pentru cea de medicina, fie ca e in tara sau in afara ei.

| alexutzadob a răspuns:

Din cate stiu eu nu are nimic daca ai facut deja o facultate. dar poti sa dai un mail la contact@education-abroad.ro si sa ceri mai multe detalii. mie mi se par foarte ok, adica poti aplica chiar daca ai media 6 la bac, locuri sunt pana pe 20 septembrie deci ai si timp sa te gandesti si partea care mie mi se pare cel mai ok este ca te trimit la facultati de stat din UK, nu particulare. Succes in continuare si ai grija ce alegi!