| Luyy a întrebat:

Vreau raspuns cat mai rapid.Sunt clasa a 5a si am lipsit in ultima perioada de la scoala.As vrea daca va rog un exemplu de analiza a unui subiect multiplu format din doua substantive:unul la gen masculin si unul la gen feminin.Pleaseeee cat mai repede posibil

Răspuns Câştigător
| AncaVG a răspuns:

Elefantii si camila beau apa la izvor. (scuze de propoitie,nu e prea inspirata)
Elefantii si camila= Subiect multiplu format din: elefantii-subst comun simplu,genul masc, nr pl, cazul nominativ (raspunde la intrebarea "cine?") : si camila-subst comun simplu, genul feminin, nr sg, cazul N(raspunde la intr "cine?'')

Nu stiu daca ai invatat cazurile din clasa a 5-a, dar nu este o problema; daca nu le-ai invatat nu le pui. Sper ca te-am ajutat