| andrutzsssa a întrebat:

Vreau si eu functiile sintactice la costum paie tin plzzzz imi trebuie neaparat maine funda

4 răspunsuri:
| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Andrutzsssa, eu ti le-as spune cu placere, dar imi trebuie si fraza/propozitia din care fac parte.
asa, nu pot sa ghicescbig grin
chiar vreau sa te ajut, asa ca spune-mi te rog toata propozitia

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Costum
pai pui intrebarea ce poarta/?
un costum
intrebarea este adresata verbului, deci este complement direct(nu stiu daca ai invatat)
daca nu stii despre complementele directe si indirecte, atunci scrie doar complement, ca e foarte bine asa

paie
ce fel de palarie/?
de paie
atribut (si daca ai invatat, atribut substantival)

tin
ce fac barbatii?
tin
predicat verbal
sper ca te-am ajutat! :*

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Costum
ce poarta?
un costum- complement ( direct, daca ai invatat)

paie
ce fel de palarie?
de paie- atribut ( substantival)

tin
ce fac barbatii?
tin - predicat verbal
sper ca te-am ajutat!

| andrutzsssa explică:

Tanarul goe poarta un frumos costum de mrinar, palarie de paie cu iscriptia le formidable si sub pamblica biletul de calatorie infipt de tanti mita asa tin barbatii biletul