| Filicasofia a întrebat:

Am o fiica de 27 ani care are un iubit și locuiesc impreuna. Ea spune ca îl iubește dar nu poate avea prieteni (nu iubiți )decât băieți. Când un astfel de prieten era prin apropierea domiciliului ei, ea a plecat sa se întâlnească cu acesta.
Intrebare: Este normal sa se întâlnească cu un băiat prieten, fără ca iubitul ei sa fie invitat să se plimbe toți trei, ci numai ei doi?
Ea spune ca e normal, eu spun ca nu. Cine are dreptate și de ce? Mulțumesc.

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu pare prea normal.
Oricăt ar incerca, iubitul se va gandi doar la un anumit lucru, văzând gestul ei.
Răspuns de la un barbat.

| Simpatic a răspuns:

"Ea spune ca îl iubește dar nu poate avea prieteni (nu iubiți ) decât băieți."

O intrebare din public:
- de ce ea (fata dv.) are doar prieteni baieti?

Fie avem de a face cu o dezinvolta open mind fie cu o "swingerita", caci altfel nu imi pot explica, de ce cineva ar alegea amicitia doar a baietilor ea fiind fata, fetele nu pot fi prietene?
este normal ca prietenul ei va fi gelos, este in firea umana si in firea barbatilor!
La facultate am avut o colega de genul fetei dv. care statea mai mult in compania baietilor si se facea foarte placuta, desi era intr-o relatie de 10 ani cu un baiat, intr-o zi chiar m-a invitat la ea acasa...deci ii placeau baietii atat de mult incat vroia des sa stea cu ei la cafea.
Deci o femeie poate ascunde multe lucruri cand ii plac doar baietii amiciwinking
Dar nu este un laitmotiv, poate sa nu fie fix asa

| MarianWLF a răspuns:

Nu e un comportament normal, ca nu e prietenul ei de fata si ies mai multi in grup e una, dar sa iesi tu singura cu alt barbat, avand o relatie deja e imoral, nu ai ce cauta sa faci asa ceva, inseamna ca deja cauti alta posibila relatie altfel nu ai simti nevoia sa iesi cu alt barbat, daca spune ca ies ca simpli prieteni e o minciuna, daca nu o atragea nimic la el nu ii dadea sansa sa se vada, daca lucrurile au ajuns in punctul acesta ce va urma e ca ea sa il insele, posibil sa si ascunda acest lucru, dar in final inseamna sfarsitul relatiei, mult nu mai tine garantez 100%

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu ar fi normal?
Iubitul ala nu-i este sot si nici tata, deci nu are nici o obligatie fata de el, putand fi tratat ca orice alt prieten.

Ideea este ca tu, ca mama nu trebuie sa te bagi in relatiile fiicei tale, fiindca are 27 de ani si legal nu ai acest drept, sa o controelzi, sa o manipulezi si nici sa-i discuti relatiile sau viata personala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Ea are dreptate. Asta fiindcă nu poate avea prieteni feei.

| relian a răspuns:

Cine are dreptate? Tu ai dreptate, e logic, nu vad ce mai intrebi.Adica o femeie care are barbat, ce cauta sa se plimbe cu alt barbat?
Ce spune ea e basm, povesti nemuritoare, sau daca ami sunt de astia si pe aici care dau dreptate ficei tale, is cam dusi pe, era eu sa zic pe ce laughing is cam pe dinafara cu astfel de experiente.

Spune-i ficei tale, ca nu exista relatie doar de prietenie intre un barbat si o femeie.
Unde pui ca ups, ea considera normal sa se plimbe doara cu acel prieten singirica laughing ba ne lesi cu textele astea, adica fica ta, spune-i nici sugarii nu mai pun botu la asa ceva.

Hai sa admitem ca ea, avand barbat acasa, ar accepta sa aiba prieten un barbat, care is convins, bag mina in foc ca nu are acasa femeie.Ce se va intampla?
Initial vor pleca ambii ca hai sa fim prieteni, adica amici, doar ca barbatul amic, are deja in cap ideea asta de asi gasi o iubita, nici nu exista la un barbat, singur, ideea doar de amicitie cu o femeie, asa ceva nu exista.
Deci acel barbat, spunem ca fica ta e fata cuminte nu are alte intentii, dar barbatukl ala amic la un moment dat, o sa vrea mai mult decat prietenie amicitie, si atunci sa vezi ce iese laughing

O femeie ar putea fi prieten cu un barbat, doar daca acel barbat este gay, pana in maduva oaselor, in rest nu exista barbat sa fie amic doar cu o femeie.

Nu doar ca nu este norm al sa s e intalneasca cu acel amic, prieten ce spunea ea, este si gresit.
Nu stiu iubitu ei cum de accepta asa rahat, stiu ca e fica ta, dafr eu o lasam, ori ii spuneam ori cu mine, ori ramai cu prietenul tau.

Cind ai barbat, nu vad ce iesi auzi si tu, deci nu ca merge sa o ajute ala, ise la plimbare cu el laughing frateeeeee, se pare ficata va prosteste pe toti, inclusiv pe iubit.

Chestia e ca poate ea il place pe iubit ca persoana, dar nu-l place ca iubit, ca barbat, asa ca cauta sa isi calteasca urechile cu altul laughing pana cand o sa o dea in cine stie ce alte drame, ayunci sa te atii laughing.

Deci TU ai dreptate si nu fica ta.Tu esti o femeie cu capu unde trebuie, ea se pare ca nu e deloc asa, nu stiu cum de ii accepti magariile, pentru ca astea din pctul meu de vedere is magarii pe fata.

Dar na, cine stie poate fica ta vrea sa experiemteze chestii in 3 si cine mai stie ce fantezii o mai avea laughing

| Bogdan0783 a răspuns (pentru relian):

Nu prea este normal.Sa ai o relatie cu un baiat si sa iesi cu prieteni care sunt tot de sex masculin cu siguranta duce la destramarea relatiei.Invetitabil apar semnele de intrebare daca esre doar amicitie sau mai mult

| Freya1 a răspuns:

Chiar dacă ți se va spune ca e ok nu e.
Când ai prieteni de sex opus indicat ar fi sa fie la comun, sau un coleg de munca cu, care discuți despre munca.Restul sunt doar vrăjeli (și la femei și la barbati e valabil).

| VoidEternal a răspuns:

Prieteniile sincere dintre barbati si femei sunt ca unicornii. Dragute, dar fara legatura cu realitatea.

In realitate, intr-o situatie in care un barbat si o femeie ce nu fac parte dintr-un grup mai mare de prieteni, adica in care cei doi petrec mult timp doar ei, fara a fi in compania altora, cel putin unul dintre ei vrea sau va vrea la un moment dat, mai mult. Invariabil. Genul asta de prietenie se sfarseste ori printr-o aventura intre cei doi, printr-o relatie, sau prin terminarea oricarei legaturi cand se constientizeaza ce am zis eu mai sus, ca cel putin unul dintre ei vrea sau va vrea la un moment dat mai mult.

¯\_(ツ)_/¯

| haileewatson a răspuns:

Mie mi se pare mai grav faptul ca esti o doamna in varsta care se baga in viata fetei de 27 ani.

| Sekim a răspuns:

Nu avem toate informatiile. Ne dam cu parerea bazat pe ceea ce vedem si ceea ce ne ati spus dvs. Daca acest iubit al ei ii spune ca nu e ok sa aiba prieteni baieti, iar fata dvs se duce pe furis sa se vada cu un barbat e direct o mare problema. Exista posibilitatea ca iubitul fetei dvs sa stie ceva si faptul ca ii interzice sa aiba prieteni baieti sa fie o urmare a comportamentului ei sau faptul ca este gelos. In ambele cazuri, am putea baga toti mana in foc ca acel barbat isi doreste ceva mai mult cu fiica dvs, indiferent daca aceasta doreste si ea sau nu, deci iubitul are un punct bun de vedere. Parerea mea este ca iubitul ar trebui informat despre problema in cauza pentru a putea ei sa se inteleaga. Spor

| Xox0 a răspuns:

Da, este normal.
Insa daca ei ii place sa aiba doar baieti ca prieteni, e posibil sa ii placa validarea.

| MrAM a răspuns:

Raspuns din partea unui barbat nu a unei femei.
Nu, nu este normal si baiatul ala cu care se vede ea sigur vrea ceva mai mult daca nu e deja ceva intre ei. Mai pe scurt nu exista relatie de prietenie intre baiat si fata. Un baiat te tine ca prietena cu speranta ca poate are o sansa in viitor. Iar fata te baga in friendzone in ideea ca are o rezerva in caz ca treburile nu decurg cum trebuie cu actualul. Asta-i purul adevar 100%

| MrAM a răspuns:

Eu zic sa mai ținem cont si de numarul persoanelor cu care avem acele placeri, in special daca e vorba de mai multe persoane. Fiecare cu treaba lui insa cand esti intr-o relatie implica anumite chestii printre care si fidelitatea.

| Cavaler001 a răspuns:

Un bărbat nu poate fi prieten cu o femeie, mai ales daca e si drăguță, fara să se gândească la sex. Poate femeia nu se gândește și ea la sex la început, dar încet încet lucrurile o pot lua la vale..cu acordul ambelor părți happy

| hipotronic a răspuns:

Salut! E foarte important să luăm în considerare că diferă de la un caz la altul și că nu putem generaliza

Ca să pot aprecia cât mai corect această situație, ar fi nevoie de o discuție cu dumneavoastră, însă sunt nevoit să mă limitez la un simplu răspuns din păcate

Este posibil ca ea să fie o fire cu o energie masculină accentuată și să prefere sexul opus ca și prieteni, însă nu exclud faptul că poate fi ușor nefiresc dacă ai doar prieteni de sexul opus sau în cea mai mare parte din ei

În ceea ce privește invitația iubitului ei, e ca și cum ai spune "ai 25 de ani și nu l-ai invitat și pe tati la cinema cu iubitul tău"

E firesc să mai avem și timpul nostru cu noi, cu ceilalți oameni și ar fi ciudat ca în momentul în care începem o relație să ni se interzică să mai interacționăm cu sexul opus

Depinde foarte mult de ce vrea fiecare și de tipul de personalitate pe care îl are fiecare

În plus, dacă ești echilibrat, știi ce poți și mai ales dacă ai încredere în partenerul tău, atunci nu va fi o probelmă pentru că aceste lucruri se simt, poți simți dacă ceva nu e la locul lui vreau să spun

O discuție ar putea rezolva multe, însă dacă preferi pe cineva care din libertate să fie cu tine, care să prefere sa petreacă cea mai mare parte din timp cu tine și mult mai puțin cu prietenii, atunci poate că e momentul să te îndrepți spre cineva mai apropiat valorilor și credințelor tale

Ceea ce mă duce cu gândul la faptul că atâta timp cât nu e absolut nimic ieșit din comun dacă prietena mea nu întrece vreo limită, cum ar fi să îl privească exagerat de intens, să-i ofere mult prea mult timp, o îmbrățișare sau un sărut pe obraz care lasă loc interpretărilor, chiar n-ai de ce să-ți faci griji

Însă din nou, depinde de la un caz la altul pentru că nu exclus ca o femeie să se apropie de altcineva și să se creeze astfel un triunghi amoros tocmai pentru că ea și cel mai probabil și ceilalți implicați au de lucrat pe plan emoțional, personal și mai exact la schemele pe care le au în urma unei traume sau poate mecanisme de apărare precum și reacții la mediul exterior și așa mai departe

Dacă în urma acestui răspuns am făcut lucrurile chiar și un pic mai clare pentru tine, mai declar mulțumit haha

| Filicasofia explică (pentru hipotronic):

Va mulțumesc. Eu sunt o mama de moda veche și nu vreau ca să intervin între fata mea și iubitul ei cu ideile mele sănătoase la vremea mea dar acum voi tinerii aveți alte principii de viata. Fiica mea este drăguță, fina, cu facultate, are casa, masina, ca orice copil cu părinți mai înstăriți. Iubitul ei este inginer constructor de origine irakiana, și are acces la tot ce a primit fata de la părinți. El accepta sa se întâlnească cu câte un prieten. Eu, în locul lui dacă mi-ar fi spus ca se întâlnește cu un băiat, as fi pus-o sa aleagă între mine și acel prieten. De aici frica mea ca fiica face o căsătorie fără a oubi suficient, iar iubitul arab mi-e teama ca nu o iubește suficient având de profitat în sensul ca are unde sa stea fără chirie, plus o mașină la dispoziție. De ce accepta tot mai ales ca este musulman si eu stiu ei ca sunt foarte gelosi? Sau e vorba de o alta generație pe care eu nu o inteleg?

| Luca77777777 a răspuns:

Ar trebui sa fie normal sa ai prieten/i dar este undeva la mijloc. Adica indiscutabil, pentru ca in cele mai multe cazuri nu este doar o prietenie, daca probabil dumneavoastră nu-l cunoaște pe prieten ul ei sau nici iubitul sau grupul ei de prieteni/prietene si ea continua sa caute contra argumente ca e normal e putin ciudat. Adica daca nu ar avea nimic de ascuns eu zic ca v-ar fi dat dreptate ca nu e normal si asta basta nu se contrazicea cu ceva banal cum ar fi o iesire cu un prieten. In concluzie Este normal sa se vada cu prietenul ei dacă prietenia aceia există si iubitul ei stie.

| Talpai_Szilvia_1998 a răspuns:

Nu știu dacă am înțeles bine situația/contextul dar, nu cred că ar fi ciudat/anormal ca fata ta să se întâlnească cu un băiat prieten fără ca iubitul ei să fie invitat.

Adică fata ta are dreptate.

De ce?
Așa cum e normal ca fata ta să se vadă cu o prietenă fără ca iubitul ei să fie acolo, nu ar trebui să fie anormal ca aceasta să se vadă cu un prieten băiat.
Nu mi se pare corect să faci o diferențiere doar din cauza sexului, o prietenie poate fi la fel de onestă între persoane de sex diferit ca și între persoane de sex identic.
Plus, chiar dacă fiica ta și iubitul ei au o relație foarte sinceră, e un pic aiurea să își bage amândoi nasul în treburile celuilalt, dacă se respectă/iubesc/au încredere unul în celălalt nu cred ca e necesar ca iubitul ei să fie invitat cu ei doi când ies la o discuție.

| Luca77777777 a răspuns (pentru Talpai_Szilvia_1998):

Pai da dar stii ca in aproape toate cazurile polu sud cu si polj nord se atrag?

| Talpai_Szilvia_1998 a răspuns (pentru Luca77777777):

Eh nu mereu, depinde de cât de mult se iubesc cei doi din cuplu.
E aiurea să eviți prietenii cu persoane de sex opus doar pe ideea asta.
Nu mi se pare logic.

| Filicasofia explică:

Întrebarea a fost pusa din mai multe motive: îmi e teama ca iubitul ei nu o iubește dezinteresat de accepta asa ceva, ei locuind într-un apartament al meu, nu as vrea nici eu sa greșesc printr-o gândire mai vetusta, și pentru ca îmi doresc ca cei doi sa se respecte între ei

| dm7danielcapdetabla a răspuns:

Cred ca e lesbianca 100%