| anonim_4396 a întrebat:

Am o jigodie de tata!
Îmi vine să îi dau ceva în cap. Ne-a terorizat pe toți trei până în ultima clipă. Din ianuarie nu mai aduce niciun ban în casă. Vrea să-și scoată hârtii ca pensionar pe caz de boală...
În martie s-a operat și ne face zile fripte. De ziua ei, a făcut figuri că vrea o mâncare pe care și-o dorește... el nu mănâncă tâmpenia din spital. L-a trimis mami la privat... să nu sufere.
Din ianuarie, mami nu mai doarme bine. E stresată rău! O terorizează cum poate. Ieri când am venit de la școală, ne-a jignit pe toți că nu mâncăm bălăcitura lui.
A jignit-o indirect pe mami că mâncăm altceva. A zis că e o putoare nemernică, da' ea face ce poate numai să îi fie bine! Noi trăim numai din salariul ei.
Ieri s-au afișat rezultatele pentru un examen de admitere, de-ale mamei...
Putea reuși, da' imbeciliu' s-a bucurat că n-a luat. Mai făcea și figuri că vrea să locuiască în casa lui, nu vrea chirie. Ne jignește cum poate.
Azi l-am auzit cum mă jignea că nu fac nimic. Eu de la 12 ani am devenit mâna dreaptă a ei. Când vine de la serviciu, o întrețin ca pe o floare. I-am spus în față că e un mare mitocan și că mami, frate-miu și fetița mea (o cățelușă pe care nimeni n-a dorit-o) sunt mult mai importanți. S-a smorcăit la mami, că vezi doamne ce i-am spus...
Se bălegărește din orice tâmpenie.
Când m-am născut, a lăsat-o "în baltă". Cu doi copii, unul de 4 ani și eu, o bebelușă. Din familie, mă-sa lui și ta-su nici nu întrebau dacă e bine. S-au închis la 600 km depărtare. Mereu bagă scuza, eram plecat la serviciu...
Când mami s-a operat la gât, împuțenia nici n-a stat lângă ea. Îi dădea o mâncare specială și nu făcea figuri. Lingea și farfuria dacă era.
Nici nu vă mai spun... săptămâna trecută am avut o criză și mi-au trecut prin minte gândurile negre...
Mi-e frică să nu aibă mami gânduri negre. Parcă nu mai este ea. E transfigurată! Nu mai e plină de energie cum era odată.
Nu îl mai suport!
Ce părere aveți? Cum aș putea să mă calmez? Până în ianuarie 2020, trebuie să-l suport! Sau niciodată!

16 răspunsuri:
| Shelby002017 a răspuns:

Doamne ferește!
laughing))))

| Bizon95 a răspuns:

Incepe sa injure
un genunchi bine plasat si hotarat in bijuteriile de familie
iar data viitoare un ciocan la indemana, asa, din greseala

imi pare foarte rau, dar, in afara de a raspunde cu acelasi RAHAT, nu stiu ce sfat ar fi bun pentru tine, presupun ca sa il dai afara din casa sau sa plecati toti si sa il lasati in imbecilitatea lui nu puteti sad

| Bondarel99 a răspuns:

De ce zici ca trebuie sa il suporti pana in ianuarie?
Si de ce nu o intrebi pe mama ta ce motive are sa mai stea cu el?

| Shelby002017 a răspuns (pentru Bondarel99):

I. Pentru că pleacă la serviciu. Atunci îi dă acordul că poate să muncească.
ii. Parcă nu mai e ea... Când am nevoie ceva de pe mail-ul ei, face urât că nu vrea să îi umblu în telefon.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Shelby002017):

Mama ta cred ca e distrusa la cate a indurat cu el. Dar sigur are ea un motiv sa stea. Ca de descurcat s-ar descurca si singura nu? Are serviciu? Poate ii e greu sa se desparta de tatal tau ori ii e mila de el ori se gandeste la voi sa nu suferiti.
Oricum tatal tau nu cred ca se poate schimba. Un om care a avut caracterul asta mereu nu are cum sa se schimbe. Poate doar in situatia in care o sa se vada singur cuc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare sincer rău pentru tine... Dacă voi stați in chirie de ce nu încercați să vă căutați alt loc unde sa stați? Cat despre gândurile tale negre, nu face nimic rău, gândește-te că mama ta nu e in cea mai bună stare si daca tu vei face ceva o vei dărâma si mai rău, fi puternică pentru ea! Dacă veți reuși să plecați ( sper) poti încărca sa mergeți la un psiholog, crede-mă, vă va ajuta. Știu, viața e nedreaptă uneori dar trebuie sa încercăm să îi ținem piept orice ar fi. BAFTĂ ȘI AI GRIJĂ DE TINE, FII PUTERNICĂ!

| Shelby002017 a răspuns (pentru Bondarel99):

Da!

| Shelby002017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai înțeles. În chirie stăteam dacă era cazul să ne mutăm. Avem casa noastră. Nu e necesar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Shelby002017):

Atunci e mai complicat decât credeam...

| ThyDoom a răspuns:

Dacă nu aduce niciun ban în casă, cel mai bine ar fi să vă mutați. Lăsați-l singur, și-o să vedeți cât o să regrete ce-a făcut și ce face. Asta dacă are conștiință.

| mihaicelsfant a răspuns:

Adunati-va toti si vorbiti... rezolvati intre voi cel mai bine
daca tot asa e. spune-i la mama ta sa pune divort si ramaneti cu ea si el va fi obligat sa dea bani pentru voi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa suporti pe nimeni. Nu locuiti impreuna. E periculos.am cunoscut oameni care au ales sa doarma pe strazi decat sa doarma in aceeasi casa cu toti tampitii.

| OrdanKarris a răspuns:

Acum intelegi de ce maica-ta s-a indragostit de el. Maica-ta l-a ales.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La această situație este o unică soluție.
Să privești de sus, din helicopter.
Să vezi că este un om bolnav, indiferent din ce motiv.
Pe un om bolnav, nu îl tratezi, nu îl judeci ca pe un om sănătos.
Încerci să înțelegi ce îl face să se comporte așa, și nu răspunzi cu aceeași monedă, căci tu ești sănătoasă.
Dacă conștientizezi asta că el nu este rău, ci bolnav, atunci dobândești imediat autoritate morală interioară ca să nu judeci și să condamni. Și cu o atitudine cât poți de calmă să râspândești acest calm în jurul tău.
Se poate?
Nu e imposibil, chiar dacă este greu.

| Violleta2022 a răspuns:

Rusine sa-ti fie!
indiferent cat nu-ti convine comportamentul tatalui, nu ai voie sa vorbesti in halul asta, despre tatal tau!
Mi-e scarba de copii ca tine, care se cred mai presus de propriul parinte. Vocabular si comportament infect.
Hal de educatie ti-a dat maica-ta!
Cine esti tu sa-ti judeci parintele?
Maica-ta are acest drept si pentru cazuri cand nu-l mai suporta, poate divorta, dar tu ca copil, nu ai voie sa te comporti ca ultima jigodie, cu propriul parinte.
Se pare ca ai un tata foarte bolnav de care va cam doare in fund, odata ce omul ala este operat, prin spitale si urmeaza sa se pensioneze pe caz de boala.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!