| roby223 a întrebat:

Am o problema vreau sa ma ajutati.
Pe scurt m-am mutat in Austria si aici am cunoscut o fata din Iran ne-am indragostit ( dar stiti Iranul e una din tarile cu probleme cu razboaie ) iar dupa cateva luni viza ei temporara i-a expirat si a trebuit sa plece in Franta.
Vreau sa intreb.
1. Daca ma duc in franta si ma insor cu ea o sa primeasca cetatenie romaneasca?
2. Dupa o sa mai aiba probleme?
3. Voi putea sa o aduc din nou aici si pe ea si parinti ei?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va primii cetatenie romana DOAR daca atat tu cat si ea veniti in Romania sa va casatoriti!

| roby223 explică (pentru Violleta2022):

Dar daca merg la abasada romana din Franta nu mere?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca va casatoriti si traiti impreuna 5 ani IN ROMANIA (nu in alta tara UE) abia atunci poate aplica pentru obtinerea cetateniei romane, in conditiile legii. http://lege5.ro/Gratuit/geztmnrrge/legea-nr-21-1991-a-cetateniei-romane

| Skippy223 a răspuns:

Teoretic daca te casatoresti cu ea in Romania, si ea va primi cetatenie romaneasca, atunci veti putea sa plecati inapoi in Austria pentru ca Romania e in Uniunea Europeana. Deci daca ea primeste cetatenie, probleme de viza ar disparea; nu sunt 100% sigur dar mi se pare logic.

Ca sa fi sigur de asta, de ce nu mergi la ambasada in Austria, sau Franta si intrebi. Ei sigur iti vor putea da un raspuns clar.

| AllexStefanPhoto19 a răspuns:

Eu zic sa te mai gândești la decizia ta... Am mai întâlnit cazuri de genul și au fost lăsații bărbații cu buza umflată. Iți doresc tot succesul din lume, dar înainte de orice decizie gândește-te 1 minut.

| Necunoscuta67 a răspuns:

Nu, vei primi cetățenie franceza... ar trebui sa isi faca viza dupa care sa va întoarceți in Romania sa va cununati si atunci nu cred ca o sa mai abe probleme... chiar nu stiu, mi am dat cu parerea doar!