| DragosBosss97 a întrebat:

As vrea sa impresionez o fata cu ceva facut de mine si ma gandeam la un trandafir din origamii dar nu prea stiu cum sa-l fac iar pe youtube sunt lucruri mult prea complicate sau sunt cateva care nu au sens si voiam sa ma ajutati voi, daca nu stiti trandafir poate fi si altceva dar asa mai romantic, cel mai frumos raspuns si cel mia explicit o sa ia funda!

10 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Chestia asta țien doar dacă fata e la grupa mare. Dacă i-au căzut deja dinții de lapte, o să pară doar penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai bosule care esti boss, de ce nu cumperi tu un buchet de trandafiri albi iar in milocul lor sa fie unul rosu, ha? I Exemplu : daca fata are 16 ani o rogi pe florareasa sa-ti monteze un buchet de 15 trandafiri albi cu unu rosu in interior.
Daca fata intelege acest gest ramane impresionata pana peste...

| ShadeAdda a răspuns:

Ar fi dragut... da... un trandafir origami.
Dar as prefera unul adevarat daca as fi in locul fetei respective. Sau o bomboana. Sau o iesire la cinema. Sau o bratara/lantisor (nu trebuie sa fie ceva scump - ceva de 5-10 lei.).
Dar daca tii neaparat, ei bine, de ziua mamei mele i-am facut irisi din origami si am lasat-o masca (a fost cel mai usor de facut urmarind un video pe YouTube hehe). Iata link-ul: http://www.youtube.com/watch?v=zJGC4aGfGoQ
Mai intai exerseaza pe niste hartie alba A4. Dupa ocupa-te de hartie colorata glasata. Iese mai frumos decat un trandafir (e prea mainstream). Si fa vreo 7-10. Cu cat mai multi si mai colorati cu atat mai bine! :D
Bafta!

| Kasha a răspuns:

Neaparat origami? Poti incerca sa faci... ceva dulce... big grin
Eu le spun ''Banane caramelizate'' :
Pui intr-o tigaie putin unt, ciocolata alba sau cu lapte (depinde de cate banane - 1 banana- 3-4 tablete, 2 banane 5-6 tablete, 3 banane 7-8 tablete. Dupa ce se topesc untul si ciocolata pui banana/bananele (pentru 2 portii as recomanda 2-3 banane) taiata/taiate rondele nici prea groase nici prea subtiri. Amesteci mereu, iar cand vrei sa le ''caramelizezi''(spun asa deoarece aceasta este senzatia gustului) le lasi putin fara sa le amesteci ( 10-15 sec.) si sunt gata atunci cand se topesc bananele (nu de tot, decat cam jumatate dim marimea lor initiala). Crede-ma sunt exceptionale! Si sunt mai bune decat un origami si o vei impresiona! Sper ca te-am ajutat!winking Fundita?

| Aηdяєєa a răspuns (pentru Kasha):

Ce bine suna. Pot sa imprumut reteta? puppy dog eyes

| Kasha a răspuns (pentru Aηdяєєa):

Da big grin Sper sa iti iasa. Sunt delicioase! E reteta mamei mele(fara partea cu ''caramelizatul''). tongue

| Kasha a răspuns (pentru Aηdяєєa):

As avea eu 11 ani, dar reteta asta e punctul meu forte rolling on the floor

| Kasha a răspuns:

Scuze am uitat sa trec : Daca pui ciocolata cu lapte pentru o banana pui 2-3, pentru 2 pui 3-4, iar pentru 3 pui 5-6, deoarece aceasta are gustul mai puternic! Bafta!

| Deliiaaa a răspuns:

Uite find fata nu cred ca e romantic sa dai fetei iubite un trandafir din origamii, nu ca nu ar aprecia gestul dar mult mai romantic este sa ii dai un trandafir adevarat, iar cand il miroase sa simta cat de mult o iubesti acuma depinde si de tine eu zic ca e mult mai romantic si daca sar alege si cu un sarut din partea ta ar fi perfect... bafta happy

| Bianca_Simina_1993 a răspuns:

In... mea iai un trandafir real dal cu sclipeci pune-o pe florareasa sal vopseasc ce culoarei place tipei (verde, negu, albastru) eu am primit unu albastru