| elissa91 a întrebat:

Barbati care isi bat nevestele le iubesc?

43 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Oooo si inca cat! De asta suporta bataia!

NOname
| NOname a răspuns:

Unii in felul lor bizar, probabil, da. Altii - deloc.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți fi numiți bărbați sau bătăuși?
Varianta a doua este plauzibilă!
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca ajungi sa dai intr-o femeie, se mai poate discuta de dragoste! Este adevarat ca sunt situatii cand ar merita sa fie batute, dar asta nu insamna ca trebuie sa le batem. Pe noi barbatii cand gresim, cine ne bate?

| mgtow a răspuns:

Nu

| pisoias a răspuns:

Atunci si cei care le bat pana mor, sa inteleg ca tot din prea multa dragoste reactioneaza asa? Nu cumva instinctul animalic ia locul rationamentului?

| Psihiatra a răspuns:

Depinde. Unii o fac din obisnuinta, din furie, din lipsa e ceva...Probabil ca multi inca isi mai iubesc sotiile dar nu se pot stapani, si de aceea le lovesc.

| NickiMinaj a răspuns:

Cel mai mult, se stie. laughing

| Anileda a răspuns:

Nu cred lucrul asta!
Daca o iubesti ii vrei binele nu raul!

| Blackwoman27 a răspuns:

Posibil...

| anOnimăăăă a răspuns:

Întrebare:

Dacă în căsătoria unui creştin apar diferite conflicte, are dreptul bărbatul să lovească soţia?

Categoric NU! Iată cum cere Dumnezeu să se poarte creştinul cu soţia sa:

Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinţească, după ce a curăţat-o prin botezul cu apă prin Cuvânt, ca să înfăţişeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată, fără zbârcitură sau altceva de felul acesta, ci sfântă şi fără prihană. Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine îşi iubeşte nevasta se iubeşte pe sine însuşi. Căci nimeni nu şi-a urât vreodată trupul lui, ci îl hrăneşte, îl îngrijeşte cu drag, ca şi Hristos Biserica; pentru că noi suntem mădulare ale trupului Lui, carne din carnea Lui şi os din oasele Lui. „De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevasta sa, şi cei doi vor fi un singur trup." Taina aceasta este mare – (vorbesc despre Hristos şi despre Biserică). – Încolo, fiecare din voi să-şi iubească nevasta ca pe sine; şi nevasta să se teamă de bărbat. (Efeseni 5:25-33)

Nimeni din bărbaţii sfinţi ai Bibliei nu au aplicat vreo dată violenţă faţă de soţiile lor şi nu au rezolvat astfel conflictele. De altfel, nici de alte cazuri nu-mi amintesc să fie menţionate în Biblie când cineva ar fi lovit soţia sa.

Este trist că în unele religii bărbaţii sunt încurajaţi să-şi bată soţiile sau să le pedepsească prin refuzul de a întreţine relaţii sexuale cu ele.

| RS4 a răspuns:

Sunt barbati care la betie devin violenti, si atunci se intampla stirile de la ora 5! sau, mai este un caz, cand intr-adevar femeile merita acea corectie (sigur au gresit cu ceva)!

| LNK a răspuns:

De vreme ce le bat, nu cred. Barbatul ar trebui sa respecte femeia, nu sa o bata sau chestii din astea.

| alexaaa a răspuns:

Barbatii care isi bat nevestele sunt idioti, care, cum nu au cum sasi demonstreze barbatia, o fac prin lovituri.si proaste sunt femeile care stau si asculta de ei... team lamurit?laughing

| aneta a răspuns:

Poate ca da, doar ca atunci cand le bat sunt probabil foarte furiosi si isi pierd controlul, dar dupa regreta ca le-au lovit

| anyska a răspuns:

Nuuuuu

| Sconcsiş a răspuns:

Da... Le iubesc asa de mult. Le pupa cu matura pe spate!

| Doddel a răspuns:

Da, majoritatea. chiar daca le bat, in adancul lor le iubesc si le pare rau dupa.

| Cătălina a răspuns:

In niciun caz, acele brute care apeleaza la astfel de mijloace in familie, eu ii desconsider. Nu le iubesc, cu atat mai putin nu le merita iubirea si atentia femeilor alora.

| Aiwendil a răspuns:

Normal ca nu. Femeile si barbatii sunt egali.Eu as intreba un barbat care isi bate nevasta daca i-ar place sa fie in locul ei.Eu cred ca nu i-ar placea.In plus femeile sunt oameni, nu sclave, nu animale. Dar de... exista multe barbati prosti care au orgaliul acesta ca, vai Doamne, barbatii sunt superior si ei sunt smecheri si etc.
Bye!

| A_7901 a răspuns:

Nu

| Magnific a răspuns:

pff da foarte mult inca

| membrugirl2010 a răspuns:

Posibil.

| Serendipity17 a răspuns:

Le bat din dragoste

| Sn00pY a răspuns:

Ce aveti mai cu ei laughing ei dau din iubire si stima mai laughing))

| Teuta8941 a răspuns:

Probabil ca da, dar asa isi manifesta ei iubirea straight face.

| Xenaaaa a răspuns:

Parerea mea este ca nu.Barbatul trebuie sa isi respecte sotia daca o iubeste, nu sa o bata.Chiar daca a facut ceva inacceptabil divorteaza dar nu isi face singur dreptate prin bataie. E cel mai josnic lucru pe care il poate face un barbat fata de o femeie, indiferent ca ii este sotie sau nu.

| ONU_2429 a răspuns:

Un barbat in primil rand nu trage intr-o femeie nu numai in nevastastraight face

si nu il mai putem trece la cvategoria oameni straight face
persoanele de acest gen ne strica reputatia

| Tr4fYc4n7D3PuFuL37y a răspuns:

Poate depinde poate le iubesc si le bat din motive intemeiate so certat sau ceva poate chiar nu le iubesc

| emoboy a răspuns:

Da, dar mult mai putin decat alti care nu le bat!