| anonim_4396 a întrebat:

Bun! Ma confrunta cu o problema mai ciudata și poate știți voi sa îmi dați o rezolvare.
Am născut acum ceva luni și ca nași de botez am ales niște cunoștințe de-a soțului. Oameni tineri ca noi și cu copii la rândul lor.Nu i-am ales pentru bani cu toate ca au venit și ne-au oferit frecvent lucuri pentru copil de sărbători, lunite împlinite etc.Doar ca treaba e ca nasul e genul de om mai ciudat ca să nu zic misogin.El nu prea sta nici cu copii lui,iar de când am născut și am avut dificultate în a alapta, sau de a cară copilul în brate ore în șir din cauza colicilor (m-a ajutat tatăl lui mult la asta) eu fiind operata, am senzația ca mereu când ne vedem ma înțeapă sa zic asa si bate apropouri ca eu nu sunt ok fata de copilul meu.Mereu întreabă de cine e mai apropiat copilul,cine sta mai mult cu el ca și cum ar bate apropoul ca el nu crede ca eu ma ocup de el.Iar când soțul meu le spune ca ne-a fost greu,sau ca a trebuit sa îl care mult în brate,ca a avut colici mulți,insomnii etc la fel el considera prin comportamentul lui ca de fapt soțul meu nici nu ar fi trebui sa știe de treburile astea da sa ma mai și ajute.
Nasa în schimb e o femeie ok și destul de chinuita având în vedere soțul pe care îl are,dar nah,au copilărit cu sotul meu și nu prea poți sa le spui ca nu e ok cum sunt ei.
Întrebarea e, cam cum ar trebuit sa ma comport eu, sau ce sa fac sa stopez fazele și conversațiile astea cu nasul fără sa ii spun direct ca ar trebui mai bine sa își vadă de copii lui, de care probabil nu are nici habar dacă ii doare vreodată ceva?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Omul are mentalitatea veche: barbatul munceste si castiga pentru familie, iar femeia sa ingrijeasca gospodaria si copii.
Probabil, asa a crescut, in asemenea mentalitate.
N-ai ce-i face.
Decat sa ai discutii si dusmanie, mai bine aproba-i ideile si cere-i si parerea din cand in cand. Daca nu stie sa raspunda, atunci se va lasa de cicalitura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbești cu soțul tău, îi zici problemele și să vorbească cu nasul sa își țină gura...

| dullcat a răspuns:

Toxicitate level 999999+, iar asta vezi la multi oameni.E pur si simplu stupid sa faci asa o ruptura intre mama si tata, sa-i intorci unul impotriva altuia, ca la un concurs: pe cine prefera copilul, cu cine adoarme mai repede, de cine asculta mai mult, la cine se duce cand plange si asa mai departe.Pur si simplu inutil, nu face sa decat sa otraveasca echipa celor doi, pentru ca da, cuplul trebuie sa fie o echipa.Lasa-l in legea lui, sunt 0.01 sanse sa-i mai poti schimba mentalitatea.

| Sophieka a răspuns:

Pai trebuie sa ii spui direct, nu ai incotro.

Eu nici nu as avea astfel de oameni in jurul meu.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ignoră-i intrebările și apropourile și spune-i foarte frumos, politicos și RECE,
-Orice intrebare ai, Discută cu Șoțul meu!

| adryang78 a răspuns:

Nu mai ai cum să schimbi cal bătrân în buiestru, așa că ignoră-i remarcile răutăcioase. Cel mult, răspunde-i scurt și rece, ca să-i tai macaroana.
Cu soțul tău e altă poveste. Pare a fi om și bărbat deschis la minte, fără idei învechite de genul locul femeii este la coada cratiței. Dar trebuie să fii atentă să nu devină influențat de naș, din moment ce sunt prieteni din copilărie. Cu el trebuie să discuți deschis problema, să știe că nu-ți place atitudinea nașului și, cel mai probabil, va lua el măsurile necesare.

| KovacsB a răspuns:

Oricum cu nasii nu trebuie sa va vedeti prea des, si ii poti ignora comenrtariile rautacioase.
Iar apoi intreaba-te daca nu cumva are si putina dreptate.

| Osana254 a răspuns (pentru KovacsB):

Asta cu "sa aibă dreptate"chiar ma amuza.Cand el e genul căruia nu ii pasa ca soția ii cade de pe picioare de rău din cauza oboselii creata de copii, și merge în alta camera sa doarmă liniștit ca să stra cu copii ii treaba ei. Avand în vedere ca el susținea sus și tare ca vrea copii.Sau genul ce ii spune ca nevasta-sa arata ca dracu și ca sperie copii.Eu nu l-am văzut pe omul ala asa pana a întrat la noi în familie.

| KovacsB a răspuns (pentru Osana254):

Spune-i sa -si faca cont pe TPU sa auzim si versiunea lui. happy

| Standt a răspuns:

Asa, cu rautate, intreaba-l daca nevasta lui a facut copiii cu degetul sau cu el? Si ce responsabilitati are el ca tata. Doar bagatul semintei nu-l absolva de alte obligatii. Ca doar suntem oameni, cea mai evoluata specie de pe Pamant.