| Ioana0002 a întrebat:

Buna, am un iubit de o luna, doua care e foarte distant, imi da mesaje odata pe zi, eu cand ii dau mesaje raspunde imediat, dar el nu prea da, iese cu mine odata, de doua ori pe saptamana. Stiu ca e suparat si are niste probleme, nu mai are un parinte dar nu inteleg de ce se comporta cu mine asa de parca ii sunt indiferenta, nu cred ca are pe alta.Dar nu pot sa mai accept sa ma simt la fel de singura in relatia asta, nu vreau nici sa il pierd pentru ca era baiat bun. Spuneti-mi ce sa fac daca sa renunt sau ce altceva sa fac

26 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

N-ai vrea sa privesti lumea de acum 30 de ani, de exemplu?
Fara telefoane, fara mesaje, totul live si prin viu grai.
Cum crezi ca se indragosteau oamenii, cum functionau fara mesaje de 300 de ori pe zi,fara sa se vada cu saptamanile...
Cauta sa mai lasi telefonul deoparte si intelege-ti iubitul,daca ti-e drag de el.El nu e atat de obsedat de tehnologie,insta si tik-tok ca tine,a depasit faza asta,prefera live-ul.
Un mesaj pe zi e si prea mult,sa iesiti de doua ori pe saptamana e chiar bine.
Daca tu ai alt ritm,schimba-l, pentru ca iubitul tau asa functioneaza.
Iti place, ramai.
Nu-ti place, pleci.
Dar nu-i amari fiecare clipa cu bombaneli, aduci sfarsitul mai aproape.

| cristi202 a răspuns (pentru greece12):

Ooo! Acum 30 de ani... Scriam o scrisoare, stiam ca ia minim doua zile sa ajunga la destinatar, mai lua o zi pana sa raspunda, inca doua ca sa vina pe drum raspunsul, si asa, abia dupa aproape o saptamana bagam ochiul in cutia postala sa vad daca gasesc ceva acolo! happy
Lumea era mai inceata, mult mai inceata, dar parca mai linistita si mai profunda.

| greece12 a răspuns (pentru cristi202):

Intr-adevar!
Viteza cu care curgea viata era mult mai mica, aveam timp sa gandim, aveam timp sa ne bucuram, aveam timp sa fim fericiti!
Vremea lui "grabeste-te incet"...♥

| Ioana0002 explică (pentru greece12):

Cred ca era mai frumos pe vremea dumneavoastră. pe vremea mea se renunța repede la cineva pentru ca au de unde sa aleagă…!

| greece12 a răspuns (pentru Ioana0002):

Frumos este si acum, doar ca viteza a crescut nebuneste...sentimentele nu ma au timp sa se sedimenteze, sa se adanceasca, oamenii nu mai au timp sa se cunoasca, totul e superficial si pe fuga....secretul e sa gasesti persoana care are aceeasi viteza cu tine.happy

| cristi202 a răspuns:

Psihologic vorbind, nu e bine sa te vezi zi de zi in primele luni de relatie. Ca oamenii considera altceva, e cu totul altceva. Se lasa dusi de sentimente, si dragostea se consuma mult mai repede decat ar trebui. De doua ori pe saptamana chiar e ideal sa te vezi in primele luni. Am avut o relatie asa, pentru ca ea era foarte ocupata. Si, pentru ca lucrurile au reusit sa se puna frumos la punct, dincolo de sentimentele ce ar fi fost puternice in cazul in care ne vedeam zi de zi, a fost una din cele mai profunde relatii ce le-am avut. Si azi, la aproape 15 ani de casatorie, inca ma intreb care din cele doua relatii, cea cu sotia, sau aceea a atins profunzimea cea mai mare. Deci, considera ca faptul ca va vedeti doar de doua ori pe saptamana poate fi un beneficiu imens. Mai incolo, daca relatia se va aprofunda, veti ajunge sa va vedeti si zi de zi.
Iar daca el are probleme, ar trebui sa ii acorzi nitica intelegere. Uni se inchid cand dau de probleme. Normal ar fi sa se deschida fata de tine. Dar deocamdata aveti doar o luna impreuna. Problemele le discuti cu cine ai incredere ca poti sa o faci. Poate nu te cunoaste indeajuns sa discute despre ele si sa caute sustinere la tine. Va veni si acel timp, cand va veti cunoaste mai bine. Dar pana atunci ar trebui sa ii respecti spatiul personal, care ii indica ca trebuie sa se izoleze la probleme. S-ar putea ca la un moment dat, intr-un moment de criza, desi tie acum ti se pare rece, distant, el sa vina la tine sa caute sprijin si ajutor, si atunci, daca vei fi acolo, cistigul pentru relatie va fi imens, abia de atunci vei putea vorbi de o relatie serioasa cu el. Altfel, trebuie sa iti construiesti relatia cu el pas cu pas, sa ii fii alaturi in acele doua zile pe saptamana.
Stiu, e greu, mai ales ca te simti singura. De aceea cele mai multe cupluri accelereaza de la inceput, si cele care accelereaza serios, si se sfirsesc repede. Poate ar fi bine sa intelegi ca asta e doar la inceput, mai ales ca el are probleme. Dar, daca stii sa apesi acum pe frina, s-ar putea ca in viitor acceleratia sa va propulseze intr-o relatie in care vei realiza ca el a devenit alesul inimii tale pe veci.

| Ioana0002 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc pentru raspuns! Problema este ca după moartea unuia dintre părinți, lui i-a rămas firma la care muncește pana noaptea târziu și se stresează foarte mult, dar pot spune ca și iese in oraș cu prietenii și cu mine foarte puțin. nu as vrea sa pic proasta și sa mai existe încă o o alta fata, nu stiu ce sa zic

| cristi202 a răspuns (pentru Ioana0002):

Daca el se ocupa de firma familiei, e normal oarecum sa fie stresat. E implicata si familia, si reusita afacerii. Intr-un fel, stresul asta e bun, indica ca e un barbat responsabil. Dar, daca iasa in oras cu prietenii, si cu tine, nu, si tu te simti neglijata. e un mare semn de intrebare. Ma intreb ce loc ai in inima lui. Poate o discutie deschisa cu el, in care sa ii explici ca nu vrei sa fii de umplutura, ti-ar arata ce e in mintea lui, ce simte cu privire la tine, si te-ai lamuri in aceasta privinta.

| Violleta2022 a răspuns:

Are problemele lui si probabil sufera.
Da-i pace sau schimba-l!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că nici nu-i pasă, dacă te-ar pierde.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu e interesat de tine

| Hammurabi a răspuns:

De ce ne mai întrebi pe noi?
În mintea și în sufletul tău, tu ai renunțat deja la el, dacă vorbești despre el la timpul trecut cu "pentru că era băiat bun" laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate pur si simplu nu e genul care sa stea permanent in contact cu iubita

| Ioana0002 explică (pentru Furnicuta000):

Dar e genul sa ce? Eu asa nu pot sta

| mi25 a răspuns (pentru Ioana0002):

De ce vrei sa-l transformi catelul tau, sa raspunda la orice semnal. E un baiat care se respecta, nu sta toata ziua in limbi.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Ioana0002):

De ex eu sunt asa. Am nevoie de spatiul meu personal. M-as simti constransa daca ar trebui sa vorbesc toata ziua cu partenerul, sa ii dau raportul la tot ce fac in fiecare moment. Si dupa un timp nici nu prea mai aveti ce vorbi asa mult

| wildthing a răspuns:

Incearca sa nu-i mai dai nici tu mesaje. Daca observa asta si incepe sa te caute el, ai rezolvat problema...iar daca nu face asta si relatia se raceste definitiv, aia e, oricum nu aveati un viitor impreauna. Macar asa afli mai repede si nu mai pierzi timpul cu el.

| mont a răspuns:

Incercati sa aveti cat mai multe activitati comune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te gandesti daca asta este ce-ti doresti. Poate ca partile bune merita sa treci peste faza asta. Daca nu e asa atunci trebuie sa cauti ce ai tu nevoie. Este viata ta si trebuie sa ti-o faci asa cum consideri ca este cel mai bine pentru tine.

| slayer09 a răspuns:

Daca il iubesti cu adevarat si nu vrei sa il pierzi asteapta...Din cate ai povestit el are niste probleme, poate ca ar trebui sa te intereseze si pe tine aceste probleme alea lui, si sa incerci sa te implici un pic in problemele lui si sa il ajuti, asta daca poti, daca nu, stai linistita si nu il stresa cu intrebarile despre probleme lui si ai rabdare, tu ajutal cu orice bunavointa poti, fara sa ii pui intrebari de genul: dc nu raspunzi, dc nu faci aia, dc nu aia, ci da-i tu lui toata bunavointa ta, fara sa ii ceri nimic in schimb, si ai sa vezi cum o sa se schimbe, dar sa fie bunavointa si iubirea din inima, fara sa astepti ceva in schimb asta inseamna iubirea, nu ca sa iti raspunda atunci cand vrei tu.

| CosminCD a răspuns:

Vorbeste cu el. Prinde un moment cand e mai ok, nu suparat. Nu discutati probleme serioase la suparare sau la oboseala.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Comunicati intre voi. Spune-i ceea ce ai scris mai sus si vezi ce iti spune.
Intr-o relatie este foarte importanta comunicarea.

| KR0N5TADT a răspuns:

Câți ani ai, 12? laughing

| Ella66 a răspuns:

Schimba-l

| Ariel21 a răspuns:

Comunicati permanent si cel mai important lucru e sa il sustii. Se va schimba in termenul cel mai scurt si te va iubii pentru ca i ai oferit atentie atunci cand avea cea mai mare nevoie de ea. Incerca sa il intelegi, cu siguranta nu face acest lucru din,, prea bine,,.

| Grozaa a răspuns:

Dăi niște timp, nu îl lasă niciodată, are momente și momente. spune-i ce simți și întreabă-l dacă are nevoie de niște timp!