| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Cum poate cineva care spune ca sunt iubirea vietii sale, ca vrea sa aiba copii cu mine, sa pastreze pozele cu fostele, in special cu una cu care a fost 3 ani? Stiu ca am fost copila si l am pus odata sa aleaga intr mine si stergerea pozelor.Dar stit ce mi a spus ca nu le sterge, dar nu vrea sa ma piarda.dar daca tin la stergerea pozelor, usa e deschisa.Din punctul meu de vedere, este e evident ca are un trecut, pe care nu l va uita, dar de ce sa ti poze, poze in care fosta e singura, fara el si foarte multe, pentru ce? cand sti ca ea este casatorita deja? Eu nu ma pot imagina casatorita cu el, sttind ca va tine asa ceva in casa noastra.eu nu am atasament fata de poze...chiar am pierdut multe, si as renunta la orice pentru o viata impreuna(adica lucruri gen poze cu fostul, nici nu le mai am sincera sa fiu).Cum sa incepi un nou capitol cand imi spune ca nu va sterge pozele niciodata.a avut cu ea tot 3 ani cat vom face noi in curand...si parca nu a uitat o. Tipa a plecat cu altul, l a inselat si el, mereu ii ia apararea ca este era om bun.nu inteleg acest lucru, banuiesc ca si el a inselat o desi mi a zis ca i a fost fidel.e ciudata aceast aparare.plus ca prin mama lui o urmareste pe fb.(el nu are cont, dar am obs ca mama lui mereu o complimenteaza si da like la poze).mi am dat seama ca stia lucruri noi despre ea, si am inspecat ca de pe fb, la un momentat in primul nostru an de relatie.pentru mine e un stres continuu, nu o pot duce asa. El ma contrazice si zice ca sunt "nebuna".ca nu are cum sa stearga trecutul lui. zici ca il sterg din minte.plus ca la inceputul relatiei a facut greseala si mi a aratat multe poze.cam toata viata lui.dar nu era corect sa vad eu cum se saruta cu fostele.mi e greu sa plec pentru ca l iubesc mult.dar stiu ca daca voi ramne asa ma voi simti mereu numarul doi in inima lui, in mintea lui.nu e corect fata de mine.stiu ca multe femi au trait in trecutul barbatilor, de aceea ma adresez aici.Chiar cer eu prea mult? (eu am 25 el 30).Pe cine am intrebat mi a zis ca nici macar nu le a vb de fostele, asa cum ma innebunea la inceput, si nicidecum prietene casatorite nu stiu de sotii lor ca tin poze cu fostele.nu inteleg acest atasament fata de poze, nu e ca si cum ai avea persoana aia.pe bune ce o sa faca.le tine ca sa ce? sa le arate la copii? sa uite la ele si sa planga dupa aia? Stiu ca atunci cant te uit la poze te duce in momentul ala, asa ca, de aceea nu inteleg, de ce vrea sa retraiasca prin poze.Multumesc

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Nu stiu de ce dar am impresia ca pe tine te tine asa de amorul artei si nu e indragostit sau nu mai e capabil sa fie indragostit cum a fost de aia ale carei poze le deschide mereu.
daca nu simti ca te iubeste, eject, taiati raul din radacina chiar daca e posibil sa te doara nitel. succes!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca esti intr-o relatie nu inseamna ca faci amnezie si iti uiti trecutul. Nu e absolut nici o problema ca pastreaza pozele cu fostele iubite, e absolut normal, gandeste-te ca femeia respectiva a stat cu el 3 ani, reprezinta o parte importanta a vietii lui. daca il obligi sa o ascunda, se va gandi obsesiv la ea. daca ai un comportament normal, lasandu-l sa aiba amintiri, asa cum avem toti, va fi doar o amintire. Tine pozele fiindca e un om normal care nu isi reneaga trecutul numai fiindca a suferit, ci isi accepta viata, cu bune si cu rele, asa cum a fost. 99% din oameni fac asta, toti avem in casa poze cu fostii nostri paretneri, mai ales daca am avut sentimente pentru ei. Este dureros sa renegi amintirea cuiva pe care l-ai iubit, nu-l forta sa faca asta, fiindca va fi nefericit si vei fi si tu nefericita alaturi de el (si va ramane cu impresia ca are o partenera ciudata si nepasatoare, care nu da doi bani pe viata lui. Nu stiu pe cine ai intrebat tu si ti-a spus ca a avut un comportament atat de dement incat sa arunce tot trecutul numai fiindca e trecut, dar trimite-i la psiholog, ca e profund anormal. Ai 25 de ani, nu te mai poti comporta ca o pustoiaca isterica de 17 ani, in genul: nu-mi pasa ca nu e normal eu asa vreau si asa faci ca daca nu dau din picioare. Nu retraieste nimic, isi accepta viata si viata lui trecuta este ceea ce l-a facut sa fie omul de azi. Daca incerci sa-i stergi trecutul, inseamna ca nu-l iubesti cu adevarat pe omul care este acum si ar trebui sa te gandesti daca il meriti si daca nu cumva esti un balast in viata lui.

| mgtow a răspuns:

Pleaca de langa el daca nu te simti comoda

| motherfuckerstyle a răspuns:

Am inteles, are un trecut care nu se poate sterge si tu ar trebui sa intelegi asta.Sincer si eu l.as fi pus sa faca asta, doar sa.i vad reactia. avand in vedere ca nu a acceptat si ti.a aratat usa e o problema.Ar trebui sa mai ai o discutie cu el, adica nu vrea sa lase in urma trecutul sau sentimentele pentru doamna respectiva?

| neutrino a răspuns:

Partial ai dreptate, dar ...nu poti totusi cere cuiva sa-si arunce trecutul, amintirile la gunoi. Daca ar fi avut un copil, i-ai fi cerut acelasi lucru?

| Camelia7 a răspuns (pentru neutrino):

Da nu am zis sa o uite...1.nu ma voi implica vreodata cu cineva cu copil iar 2.nu am zis sa si arunce trecutul.toticare ati raspuns numai in tabara celalalta va aflati.habar aveti daca nu treceti prin aceste lucruri.si se vede ca citit inceputul si sfarsitul.

| SkyPilot a răspuns:

Omul pune amintirile lui mai presus de tine. Ai de ales: renunti la el sau il iei cu poze cu tot. Daca te ajuta cu ceva, eu (baiat) nu mai am nimic sa imi aminteasca de foste.

| Camelia7 a răspuns (pentru SkyPilot):

Mi se pare normal sa nu ai atasamente fata de poze.e dubios daca inca o urmareste prin mama lui, dar nu stie ca stiu asta.doar nu iei pozele cu tine in mormant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai important decat opinia noastra este ceea ce simti tu ca este bine sa faci. Unii spun pleaca altii ca e normal, important este cum vezi tu normalitatea situatiei voastre. Cum este relatia voastra, cat de iubita, apreciata, respectata, inteleasa te simti in aceasta relatie. Toate cele bune.

| Carapace a răspuns:

Salutare,
Este o situație dificilă întradevăr, dar privește partea bună, ai șansa de a vorbi cu el, dacă el vorbește de viitorul vostru înseamnă că are în gând asta, dar probabil o jumătate din el chiar nu vrea să renunțe la trecut. Părerea mea este să nu mergi mai departe până problema nu se ameliorează, nu este vorba doar de o relație de câteva luni, ci de o cășnicie, în cazul în care vreți să porniți spre această cale. Eu spun să stai cu el de vorbă civilizat și serios, spunându-i că trecutul e trecut, încercând să-l convingi că viitorul e mai frumos și că amintirile nu se pot întoarce, dacă el nu va trece de finitiv peste acele poze, peste acele iubite din trecut și mai ales la această vârsta va fi greu, dar tu ai răbdare și susține-l. Eu spun că împreună puteți să vă întemeiați o relație frumoasă, doar dacă lasă el trecutul în spate și apreaciază mai mult ce are lângă el.

| Cosmina1234 a răspuns:

Nu poți obliga un om sa uite de trecut, frumos, cu bune, cu rele... Este trecutul.
Dar nu uita! Este cu tine si asta e mai presus de orice! Apreciaza asta.