| Biby a întrebat:

Cum pot sa o conving pe mama sa ma lase la calculator? Zice ca imi stric ochii, ca stau prea mult(stau aproape toata ziua big grin )bla, bla. Dar a venit vacanta! Am intrebat-o ce vrea ea sa fac in vacanta si a spus:"Citeste, lucreaza la matematica si la romana, du-te la meditatii si vara!" straight face Ma enerveazaaaa! Cand eram la scoala nu aveam timp si stateam doar 3-4 ore. Vreau si eu sa ma bucur de vacanta!
Ce pot sa ii spun ca sa ma lase la calculator? Zice ca daca in clasa a 5-a nu iau toate mediile de 10, nu ma mai primeste in casa.straight face
E exagerata!

Răspuns Câştigător
| Daria a răspuns:

Da,chiar e exagerata,dar poti si tu sa faci un compromis si sa faci si altceva in vacanta,nu?happyMi se pare o viata plictisitoare doar la calculator, tie nu? Uite, iti dau niste idei prin care sa combati plictiseala si sa faci ceva interesant cu vacanta ta.happy
1. apuca-te de un sport-acasa sau mergi la cursuri,gen dans,volley,innot, skateboarding, handball etc.
2.canta-acasa sau mergi la un curs de canto; fa coveruri dupa melodiile care iti plac, poate le postezi si pe youtube.batting eyelashes
3. danseaza-exerseaza acasa miscari de breakdance de ex, balet sau orice iti mai place, sau mergi la un curs.
4. uita-te la filme sau seriale-daca vrei sugestii trimite-mi mesaj ca stiu destule.laughing
5.citeste-sa stii ca chiar daca nu te tenteaza ideea, sunt o multime de carti interesante; idem 4. winking
6.intalneste-te cu prietenii si mergeti in parc,faceti o multime de poze,mergeti la film,la strand, la picnic/gratar, la mall etc.
7.incearca sa gatesti ceva.
8. daca cunosti pe cineva care stie sa cante la un instrument, de ex.chitara si roaga-l sa te invete.
9.citeste reviste.
10.asculta sau fa muzica.
11.deseneaza-cauta tutoriale pe youtube, sunt foarte tari, iti arata cum sa desenezi pas cu pas; sau carti in domeniu.
12.compune poezii/povesti in functie de starea ta de spirit sau apuca-te de scris un blog.
13.dormi.laughing
Succes!

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pe undeva are dreptate mama ta, sa stai chiar toata ziua[sau aproape]la calculator mi se pareexagerat de mult, mai degraba o obsesie

| UPSsss a răspuns:

Asculta-ti mama! o mama nu ii va dori raul niciodata propriului copil! daca te poti baza cu siguranta pe cineva in viata persoana aceea este si va fi mama ta!

| liliana83 a răspuns:

Evita sa stai mai mult de 2-4 ore pe calculator. e mai bine asa. ascult-o pe mama ca are dreptate. a te bucura de vacanza nu inseamna a sta pe net...cred ca prietene ai, asa ca ...ai grija sa nu o superi pe mama ca nu iti mai plateste internetul daca nu asculti.cat despre nota 10, mama e un pic exagerata.nu ar trebui sa spuna ca nu te mai primeste in casa daca nu ai media 10.

| AlexC a răspuns:

Mda esti cam mic/a pentru a asta atat de mult in fata calculatorului. lumina calculatorului dauneaza ochiilor iar daca sta timp indelungat o sa ai amtelei, dureri de cap, stari de voma. Fii atent/a cand esti la calculator incearca sa "te prinda" facand ceva educativ, de exemplu vizionand un documentar, citind articole, faci programe, probleme etc. Zici ca nu ai gasit carti despre asa ceva la biblioteca etc, etc, adica minti.
Din cate vad eu mama ta e exicenta (oare ea a avut toate mediile de 10?). Daca provii dintr-o familie instarita atunci e cat de cat nebuna, ea nu vrea sa inveti pentru tine, ea vrea sa inveti pentru ea, pentru a se mandri. daca nu atunci atunci e un parinte ce doreste sa inveti a te descurca in viata. Oricum incearca sa citesti o carte, macar pe diagonala, cat de cat sa ramai cu ceva.

| DeathLord93 a răspuns:

Zi ca ti bagi p*** in ele de meditati si ca tu stai la pc cat vrea p** tawinking

| Naiky3Run4 a răspuns:

Salut, si eu am avut ceva de genul acesta prb ca nu ma lasa la pc mama mea, dar eu i-am zis cand o sa fiu mare vreau sa lucrez la calculator...in photoshop mai precis dar este adevarat si m-a lasat pe mine. incearca si uh sa ii zici ca cand o sa fiu mare vreau sa ma lucrez cu calculatorul etc. MULT NOCORC! FUNDA?

| ionutzz2590 a răspuns:

La mine in clasa medile la alti sunt de 6 7 si 5 chiar corigentihappy

| BlackRoseMary a răspuns:

Ce-i drept, stai cam mult. Ai putea sa faci si altceva. De exemlu scoate-o pe mama si pe tatal tau la plimbare, da-te cu rolele, iesi cu amicii

| 123456numelemeu a răspuns:

:O:O cum ai supraviuetiii sa staii atatt fara pcc? nu-i obsesie e dependenta laughing si eu is dependent de metin2 cs forever ford racing etc
dar vara nu prea mai stau asa mult la pc.
vara ma duc la strand mare munte etc
fa-ti de lucru gasesti tu ceva ca totusi e vara tongue iarna si toamna stau cate 8 ore pe zi sau chiar 12 tonguesi ma zapaceste si pe mine mama dar nu o ascut ii zic ca plec undeva si imi iau laptopu cu mine si ma duc la un prieten fac ceva ma duc undeva si ma joc tongue daca ai pc : Obisnuiestete! laughing

| claudiu_7386 a răspuns:

Tu te bucuri de vacanta stand toata ziua timp de 3 luni la calculator? Noua generatie.

| CD16 a răspuns:

Si eu am fost in locu tau.
zii sa astepte 1 saptamana sa stai cat vr la PC si sa vada ca nu te dor ochii.
funda?

| vladish555 a răspuns:

Pai mai acult-o si tu.O sa dai in a8a niste examene si daca le treci cu bine o sa vezi ce bine o sa-ti fie. Eu tocmai le-am trecut si cu note mari. Ma lasa sa ma joc de dimineata pana seara.Nu stiu fa ceva dimineata sa dupa aia joaca-te cat poti.Stiu parinti sunt caca

| 0Dragos0 a răspuns:

Of,of,of nu ar trebui sa stai toata ziua la calculator mama are dreptate! cred ca profesoara ti-a dat teme de scoala incearca sa le termini acum la inceputul vacantei ca sa nu iti mar ramina nimic in aceste 2 luni ramase si nu te lasa pe ultima suta de metri. cat despre nota 10 asta e putin exagerat din partea mamei tale, cand erai in ciclul primar cred ca luai FB-uri dar uneor si cate un B. spune-i mamei tale ca ar trebui sa se bucure cand iei un 9 sau un 10 (care inseamna FB) si ca ar trebui sa fie trista atunci cand tu iei cateodata un 8 ( ce nseamna B)