| melismari a întrebat:

Bună dimineața, am o întrebare pentru voi la care am nevoie de răspuns urgent
Am născut și am mai mult de 28 de zile de când stau în spital și mi-a spus că dacă nu fac certificatul de naștere la copil plătesc spitalizarea, certificatul meu fiind la Maramureș și eu la Craiova a ajuns ceva mai târziu n-a avut cine să îl trimită ai mei fiind plecați în străinătate.
Deci e adevărat plătesc spitalizarea sau nu?
Mulțumesc pentru eventuale răspunsuri, Dau fundă!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai pe nimeni pentru a putea aduce certificatul tau, apeleaza la starea civila din Craiova, sa ceara ei oficial copia certificatului tau!
Asta se poate obtine oficial in foarte scurt timp (cateva ore), iar ei pot elibera certificatul de nastere chiar in acelasi zi.

| melismari explică (pentru Bula):

Mulțumesc mult!?♥

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca asa ti au spus la spital asa este, ei stiu mai bine decat noi, dar tu ai facut o prostie ai ramas gravida si nici macar nu esti casatorita legal cu barbatul cu care ai copilul, daca el nu vrea sa recunoasca copilul? Trebuie sa l suni sa i spui ce ti au spus cei din spital si el ca tată al copilului vostru sa plateasca spitalizarea ca asa este normal, a vrut sex acum trebuie sa fie responsabil a devenit tată, ce varsta ai? Sanatate multa.

| melismari explică (pentru CristiDinBucuresti):

Normal că el este de acord să recunoască copilul, aici nu este o problemă
Am 21 de ani 22 fac în noiembrie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru melismari):

Super, multa sanatate tie si copilului ce este fata sau baiat, sa i ti traiasca sa fie sanatos.

| Brizbriz a răspuns:

Si, care e problema? ca nu vad, fa certificatul si cu asta basta

faptul ca te-ai nascut in Homoraciu Ghe Vale nu inseamna deloc, ca nu poti sa nasti SI SA FACI CERTIFICATUL in Los Angeles, sau oriunde altundeva, nu exista nici o lege, nicaieri sa te oblige sa faci certificatul copilului unde e certificatul tau de nastere

| melismari explică (pentru Brizbriz):

Eu nu sunt căsătorită cu soțul meu legal, și fără certificatul meu de naștere nu pot face certificatul copilului și certificatul meu de naștere este la Maramureș și mi s-a spus să fac certificatul copilului pentru că a trecut 28 de zile de când sunt internată și dacă nu îl fac să aduc copie de certificatul de naștere al copilului, plătesc spitalizarea cele 40 de zile cât timp am stat și vreau doar să știu dacă chiar așa este dacă plătesc spitalizarea

| Brizbriz a răspuns (pentru melismari):

Angajat avocat, facut procura, platit, se duce si rezolva tot in locul tau, MUUULT mai ieftin decat spitalizarea

saaaaaau, daca tot nu au ce sa iti ia, ca nu ai nimic, atunci, cui ii pasa ca trebuie sa platesti ceva?!?

insa, inainte de toate eu as da telefon la primaria de care apartii si m-as ruga cu cerul si pamantul, poate, poate

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru melismari):

Daca spitalul a spus ca platesti spitalizarea, cu siguranta asa este.
Cauta pe cineva sa iti aduca certificatul contracost, ca altfel vei plati foarte mult la spital. O zi de spitalizare e de la 400 de lei in sus, plus tratamentul primit.