| anonim_4396 a întrebat:

Buna lumeee, am nevoie de un sfat... Eu am un iubit din România iar dupa ce l.am cunoscut dupa vreo doua luni am aflat ca ma voi muta in Germania cu familia, iar el a spus ca ne iubim cu adevărat si sa ramanem impreuna indiferent de distanta si asa s.a întâmplat el ma iubeste si eu il iubesc (adica asa spuneam si ii spun, dar incep sa nu mai simt asa mult pentru el) infine, noi nu ne.am despartit (luna aceasta am facut 1 an de relație). Dar de la revelion eu vb cu un prieten de familie (de cand am văzut cum se uita la mine si cum incerca sa "se deie la mine" fara sa afle ai mei) ...mereu ne vedem (dar nu vrem sa afle parintii mei si ne ascundem in public), vorbim aproape in fiecare zi, ne întâlnim pe ascuns, de astea... El desi stie ca am prieten mi-o zis ca nu o sa mearga pentru ca eu is in germania si el in romania si tot spune sa il las pe iubit...dar nu stiu ce sa fac..."prietenul" acesta se tot dă la mine iar eu ii accept avansurile pentru ca il cam plac si stiu ca si el, iar cand suntem amandoi parca suntem iubiti... acum vreo 3 luni i-am spus ce simt pentru el si si el simte la fel... dar el cum e mai mare ii place sa mai meargă la cluburi si asa (asta nu contează).
Acum ca stiti povestea am nevoie de putin ajutor... ce ar trebui sa fac? la care din cei doi sa renunt, pentru ca nu imi place sa fiu asa? Si inca o chestie, de ce il visez noaptea pe "prietenul" acesta si nu pe iubit, la el ma gandesc in fiecare zi si seara si apoi il visez, desi nu e iubitul meu? Va rog fara jigniri pentru ca oricare ati putea fi intr.o situație ca a mea... Mulțumesc anticipat pentru ajutor

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai dat putine amanunte despre cei doi, de aceea este mai greu sa primesti un sfat. Oricum, nimeni nu asculta sfaturile celorlalti, decat daca ele se potrivesc cu propriile intentii.

| WaterDrop a răspuns:

Lasa`l pe cel din Romania, pentru ca relatia voastra este oricum pe sfarsite din cauza distantei si moartea ei va fi inevitabila. Urmeaza`ti inima daca ea iti spune sa fii cu cel nou si esti sigura ca nu profita de tine doar.Acum doar te amagesti ca va mai merge treaba cu actualul iubit si nu are rost sa-i mai prelungesti agonia, mai bine acum decat mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trecand peste chestiile urate pe care le-ai facut, trebuie sa stai cu cel pe care il iubesti.Pe care il iubesti? Asta stii tu, si aparent, si eu, si cine citeste ce ai scris.Il iubesti pe "amicu de la revelion"(il visezi,te gandesti la el des-dar ai grija,asa te gandeai si la cel din Romania in primele luni banuiesc), si, daca l-ai intalni pe cel din Romania, si ai fii mai ok cu el? S-ar merita asteptarea? Sau "party guy" e tiparul tau de baiat?
Gandeste-te mai mult, si dupa i-a o decizie.
Bafta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ia*

| pufipo a răspuns:

Gandesteşte-te bine pe care-l iubeşti sau mă rog, ţi la el
dacă tu stai în Germania şi "stai" cu tipul de care povesteşti, renunţă la cel din ţară, nu îţi bate joc de el.

| Gena5 a răspuns:

Daca te gândești pe cine sa alegi asta înseamnă ca nu iubești pe niciunul. Totuși daca nu ai aceleași sentimente pe care le are pentru tine iubitul tau ar fi bine sa ii spui ca nu mai simti nimic pentru el si sa începi o noua viața cu prietenul tau. Sa fii aproape de cineva e mult mai bine decât la distanța

| dianaelenatr a răspuns:

Din moment ce il inseli cu altul, de ce vrei sa il tii pe loc pe cel din tara? esti egoista