| Maty2000 a întrebat:

Luna viitoare e ziua mamei mele si nu stiu ce sa-i fac cadou.Pana acum ii dadeam doar o felicitare, dar anul acesta vreau sa- i si cumpar ceva.Idei?

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

N-ai primit sfaturi foarte rele, să știi : )

Eu nu am prea multe recomandări de făcut, în afară de ceea ce s-a spus deja. Dacă eu aș fi avut cum să îi fac un cadou mamei mele, i-aș fi cumpărat ceva ce i s-ar fi potrivit.

Pentru asta, tu trebuie să o cunoști foarte bine pe mama ta : )

Ești de admirat, să știi. Puțini copii mai fac cadouri părinților lor. E admirabil și pentru asta te felicit.

Uite, dacă ar fi fost vorba de mămica mea, i-aș fi cumpărat multe discuri cu muzică clasică, i-aș fi cumpărat cămăși albe și pantofi din piele cu fundă (îi plăceau asta foarte mult), i-aș fi cumpărat cercei ( am văzut-o purtând cercei o singură dată), i-aș fi cumpărat un buchet cu zeci de fire din florile ei preferate, i-aș fi cumpărat cea mai bună cafea, i-aș fi cumpărat parfumul pe care și l-a dorit ani de zile (și pe care nici până în ziua de astăzi nu l-am găsit, pentru că probabil nu se mai fabrică), i-aș fi cumpărat volumele ei preferate (mama mea citea de rupea și iubea cărțile foarte mult), i-aș fi cumpărat toată lumea, dacă asta ar fi făcut-o fericită și dacă asta ar mai fi putut să o țină lângă mine. I-aș fi dat lumea și aș fi muncit pentru asta. Nu ca să fie mândră de mine, ci ca să fie fericită. Și mama n-a fost fericită. Așa că, fă-ți mămica fericită și ferește-o de ceea ce poți să o ferești. Vorbește cu ea deschis, ajut-o, fii alături de ea, iubește-o, respect-o și arată-i toate astea. Poți să îi dai și anul ăsta o felicitare, dacă nu îți permiți mai mult. Sunt sigură că va aprecia. Ultimul cadou pe care i l-am făcut mamei mele... cred că aveam vreo 14 ani (acum am 26), dacă nu mai puțin. I-am cules flori de pe marginea drumului, în drum spre casă. I-am făcut un buchet măricel cu flori de câmp, i-am cumpărat o pereche de ciorapi și o cutie de cafea. Eram mică, n-am putut mai mult.

Dacă tu poți mai mult, fă-o. O mamă, cred eu, merită. Dacă te iubește, iubește-o înapoi. Îți doresc tot binele din lume și uite că nu mai știu ce să spun, pentru că mi-am amintit și eu de a mea. Ar fi fost ziua ei în Octombrie și peste patru zile, împlinește unșpe ani de când nu mai e și mi-e greață să mă mai duc la cimitir, când știu că n-o mai găsesc acolo, oricât i-aș citi poezii și aș plânge. Prețuiește-o. Numai bine, maty2000.

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Flori si un parfum

| grab a răspuns:

Un CD cu muzica de pe vremea ei.
Poti sa tragi pe de youtube niste melodii care erau la moda in anii 70-90 nu stiu...

| andru10best a răspuns:

O rama in care sa pui o fotografie cu familia voastra intr-un moment amuzant sau memorabil. Sau un album foto plin de poze cu voi in momente frumoase. Sau sa ii gatesti tu un tort.

| georgeta27 a răspuns:

Depinde cati bani aai. poti sa ii cumperi :
o bluza
un parfum
bijuterii
cosmetice
un obiect personalizat
flori
comada-i un tort
o rama in care sa pui o fotografie de familie
o diploma pentru cea mai buna mama

| CorneliaC a răspuns:

O super bijuterie happy

| Cristian_Birmanese_1990 a răspuns:

Flori, un parfum, un colier sau un tablou personalizat cu o fotografie sau imagine ce ii place, de exemplu aici: http://www.tablou-canvas.ro/tablouri-personalizate.html

| Victoria275 a răspuns:

Stii...ma gandeam ca un lucru facut de tine e mai pretios decat ceva cumparat. Ai putea sa ii faci o vaza din origami sau un cosulet.

| Achtor a răspuns:

Pai cand vrei sa ii faci un cadou depinde si de personalitatea acelei persoane carei il daruiesti... poti sa ii dai un colier (cu o fotografie in el) sau ceva personalizat big grin

| Alexxanndru a răspuns:

Pai depinde de bugetul de care dispui.Ai putea sa ii cumperi un lantisor,un inel,o bratara,un parfum,o esarfa,o bluzita, niste cercei, un bibelou, un tablou, etc. funda?
happy

| Sunrise777 a răspuns:

Gandeste-te bine ce ii place si cumparai ceva sa se potriveasca cu personalitatea,in general femeilor le plac bijuteriile, daca ai buget mai i-ai un lantisor, bratare, cercei, inel.happy Funda?

| crissdeea94 a răspuns:

Cati ani ai tu? ai putea sa ii iei si o cana din aceea cu mesaj pe interior special pentru mama, sau sa ii faci pe o perna, cana o poza cu tine si cu ea, sa o imprimi...depinde de buget.