| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Mă simt un pic rușinat dar o voi spune!
Suntem o familie de 5 membri( părinți și 3 copii). Eu sunt mijlocul, am 17 ani, fratele meu mai mare 19 și cel mai mic 9 ani! În fine, acum 3 ani sau 4, prin anul 2020, am aflat că mama mea îl înșelase pe tata, faza nasoală că l-a înșelat cu cumnatul ei( soțul surorii tatălui meu). Atunci a fost o mare ceartă, într-adevăr nu s-a lăsat cu violență, între timp a trecut astea, dar noi și cu verișorii noștri nu am ținut legătura și practic între aceste 2 familii s-a rupt aproape de tot legătura, de 2 ori pe an mai vorbea tatăl meu cu mătușa mea( sora lui).
Sâmbăta trecută, a fost majoratul lui vară-mea, și l-a ținut acasă! Noi nu am fost invitați din cauza ce a fost! După acel majorat, a rezultat îmbătarea unchiului meu, și adormirea lui! Duminica dimineața, la ora 8:30 pe tatăl meu îl trezește un telefon de la mătușa mea, iar ea a zis că mama mea ar mai ține legătura cu unchiul meu, de pe un număr de telefon străin. Mătușa mea i-a luat telefonul unchiului meu, care era rupt, și a văzut cum îi scriese un număr străin, insistând să vorbească la telefon, iar la telefon era maică-mea! Ca fapt divers, mama mea cu dovezile pe față, spune că e înscenat totul, telefonul nu a vrut să-l dea la verificat, și ea nu voia nici cum să dovedească că e nevinovată! Mătușa mea din cauza frustrării a făcut acest caz cunoscut, pe la bunici din partea tatălui, vecini, etc;. Deocamdată din ce se pare tatăl și cu mama mea nu se despart, și pe de o parte sunt fericit că nu se destramă familia, dar pe de altă parte sunt trist că îmi va fi rușine să ies pe stradă că mama mea e c**vă! În fine, voi cum ați fi procedat? Crezi că e corect cum a procedat tatăl meu? Credeți că eu voi fi de râs, și imaginea mea va fi în viitor afectată?

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu cred că trebuie să îti fie rușine pentru ceva pentru care nu ai nici o vină. poate ai putea lua legătura măcar pe ascuns și cu verisorii dacă v-ati inteles bine, sunt prietenii pretioase in viață. Cel mai important e să te decizi ca tu să nu faci niciodată asa ceva.si cand te vei casatori sa o faci cu o fata care are ca valoare care nu se negociază fidelitatea in casatorie.si pe mama ai putea sa o incurajezei să discute cu un preot, să se pocaiasca de acest păcat si să aprecieze dacă tatăl tau o iarta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce ne ar interesaa pe noi ce este in familia ta? Nu te cunoastem si este treaba voastra ce este in casa nu ntereseaza pe strainii de pe TPU.

| dullcat a răspuns:

Buna.Rusinea exista numai in capul tau si te afecteaza in masura in care o lasi tu sa te afecteze.Pe logica asta, nu vei mai iesi din gura lumii niciodata, nici macar daca nu exista motive de barfe.Vezi-ti de viata si mergi cu capul sus pe strada, tu nu ai nicio vina pentru deciziile proaste luate de parintii tai si nici nu trebuie sa porti pe umeri parte din greseli sau vina.Esti prea tanar pentru asta.Ce am scris aici e valabil si pentru fratii tai. Daca vecinii si altii din jur ar avea putin creier, ar considera la fel.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ce sa-ti fie rusine? De rusine s-au facut parintii tai, nu tu. Daca vei avea parte de gurile rele ce vor arunca cu "rahat" inspre tine, referitor la incident, nu e nevoie sa te enervezi sau sa te simti aiurea. Greseala a fost facuta de mama ta, nu de tine. Nu baga in seama rautatile altora si continua-ti viata. Mergi la scoala, facultate, servici, etc., si lasa conflictul sa fie rezolvat de parintii tai, nu de tine. Pentru ca nu tu esti responsabil pentru el.

| adryang78 a răspuns:

Tu nu ai ABSOLUT nicio vină și nicio responsabilitate pentru ce fac sau ce nu fac părinții tăi. Scoate-ți din cap că ar trebui să te simți rușinat de ceva. Deciziile și acțiunile lor, bune sau rele, le aparțin în totalitate, așa cum și tu vei face de-a lungul vieții alegeri de care vei fi direct răspunzător.

| Dragobeta a răspuns:

Cine stie pe strada problemele voastre de familie? Nu tie trebuie sa-ti fie rusine pentru ce fac altii. Unchiul sa invete sa tina pantalonii pe el. Pentru tine, sa fie doar o lectie pentru viitor.

| KovacsB a răspuns:

Nu trebuie sa te simti rusinat in vreun fel si nici sa o judeci pe mama ta.
Poate in locul ei ai fi procedat identic sau mai rau.

| norisorulpufos a răspuns:

E mama ta care ți-a dat viață și niciodată nu trebuie să o vorbești de rău. Dacă cineva te va ataca vreodată pentru greșelile ei nu răspunde la provocări.Roagă-te pentru ea să devină o femeie vrednică de cuvântul mamă.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru norisorulpufos):

Aveti unii o gandire de te doare mintea, da e ok e mama ta care ti-a dat viata, dar acum daca face orice rahat nu mai sa te gandesti a e ok e mama.Plm daca maine o ia pe miriste si iti omoara 7 rude, ce zici aa lasa ba ca e mama nu?

| norisorulpufos a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Nu era vorba de miriște aici.nici de omorât, doar a făcut câteva greșeli și poate se va corecta.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru norisorulpufos):

Se va corecta? In *** ai copii si tie iti arde sa te freci cu cumnatu ma? A facut odata greseala asta rolling on the floor),iar a mai facut-o, tine cont ca barbatu-so a fost ''domn'' si a iertat-o, ca unul mai usor de enervat o transpira in palme si o mai dadea si afara din casa, dar omu si-a pus pe primul loc copii sa nu ramana fara mama(in sensu de despartire, nu de mierlire) si femeia in loc sa sa-i pupe aluia picioarele ca a iertat-o, ea ce a facut? S-a dus sa-i lustruiasca iar lampa cumnatului.Asta arata ca e o femeie de nimic, spune-i tata direct barbatului tau, bai nene mai da-mi si mie ca am si eu nevoi, sau bai ne despartim ca nu mai merge treaba am nevoie si eu de atentie, nu sa fii zdreanta si sa te culci cu cumnatu ***, cumnatu..in *** daca se ducea la matrimoniale si-l platea pe unu sa o arda odata, e altceva ca era un nimeni, nu era o ruda. Daca maica-mea facea asa.ii spun te iubesc da esti zdreanta si in caz de divort stateam cu taica-meo ca el a patit-o, nu ar fi fost corect sa stau cu ea, adica el sa ma piarda pe mine din greseala ei.De ce mereu e acest dublu standard in ***? Daca asta zicea ca tacso s-a culcat cu cumnata-sa, sareai ca ars si ziceai ca eun nesimtit tacso, da daca a facut-o maica-sa, e in regula, ca na a gresit.

| Peli75 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Nu știu cu exactitate ce a fost acolo, unchiul meu zice că maică-mea îl tot suna și nu se putea scăpa de ea

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Peli75):

Pai asta arata doar ce ti-am zis eu, adica ca maica-ta e o femeie neserioasa, sa nu zic altfel.

| norisorulpufos a răspuns:

Și mai ales e o lecție de viață să nu faci niciodată asta, ce ai aflat despre ea.
NICIODATA.

| CassiCass a răspuns:

Buna! Părerea mea este că tu nu ar trebui sa fi rușinat.
Iar ce e între ei ar trebui sa se rezolve cu timpul(nu pot sa zic că e tocmai bine cum a procedat mama ta dar nu e nici de judecat pentru că nu știi ce e între ei-povestea cu adevărat o știu doar ei)... Lumea, in ziua de azi, oricum e rea și nu trebuie sa o bagi in seama. Chiar daca nu era asta găseau altceva și tot vorbeau. părerea mea e sa nu bagi lumea în seamă și să mergi cu capul sus.