| Denis67 a întrebat:

Bună!
Sunt băiat, 21 ani, 1.80 m și 66 kg și as vrea sa ma mai îngraș maxim 3 kg, adică 69 cel mult
De un an și ceva încoace, tot sunt luat peste picior de părinții mei cum ca fata mea arată foarte îmbătrânita și lăsată și ca arat ca și un om anorexic, in ciuda faptului ca mai am un pic de burtica și ca la vârsta mea ar trebui sa fiu atletic!
Țin sa menționez ca ies la alergat și mai fac câteodată sport cu prietenii, însă nu știu cum sa le explic faptul ca mie îmi place cum arat și ca nu mai vreau sa fiu "implinit"
Cum sa procedez?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prin alergat topesti kilogramele, si numai prin MANCARE poti sa asimilezi greutate.
Asadar, dubleaza cantitatea de mancare si vei vedea ca vei pune cate kilograme pe tine.
La 21 de ani si 1.80m ar trebui sa ai in jur de 80kg fiindca esti barbat.

| Denis67 explică (pentru Violleta2022):

Am avut 86 kg in trecut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu îți pese de ceea ce zic alții.

| dullcat a răspuns:

In locul tau i-as ignora pe parinti si mi-as vedea de ale mele.Incepand cu 25 de ani toata lumea pune in greutate fiindca metabolismul incepe sa-si incetineasca usor usor din functii.

https://www.nutrilife.ro/calculatorul-greutatii-ideale/
Ai o greutate cat se poate de normala :

IMC = 20.37 kg/m2 (Normal)
Interval IMC normal: 18.5 - 25 kg/m2
Intervalul normal al greutatii pentru inaltime: 59.9 - 81.0 kg

Iar daca vrei sa te ingrasi, nu e o regula ca se va vedea rezultatul si la chip daca tu vrei sa pui numai 3 kilograme in plus.E posibil sa fie nevoie sa pui mai mult de atat, depinde de fiecare organism in parte.

| Hyperion7 a răspuns:

Îi lași să vorbească.
Zici ca ei și faci ca tine.

| AliGab a răspuns:

Sa ii lasi sa vorbeasca

| vlllaaddd a răspuns:

Salut frate, sa le spui la parintii tai ca e corpul tau si tu te simti bine in el, nu ai nevoie de sfaturile lor critice pentru ca nu mai esti mic copil.

cat despre greutate incearca sa mananci mai mult, de ex fast food, kfc shaorma, super mama, dabo etc, cartofi prajiti cu cascaval si ouahee hee sau ceafa de porc la grătar cu cartofi si aripioare de pui sau pulpe

| Ilovedinero a răspuns:

E corpul, decizia si VIATA TA.TU trebuie sa stii ce vrei sa faci si cum vrei sa arăti.Cum te simti bine in pielea ta, exact asa trebuie sa fii cat timp nu iti afecteaza sanatatea.Parintii tai probabil sunt genul acela carora le place sa fii mai " incalat" si etc.Tu trebuie sa le explici frumos ca asa iti place tie, si ca nu este problema lor cat timp nu esti la UPU

Răspuns utilizator avertizat