| alexiss_9225 a întrebat:

sunt intr-o dilema si am nevoie de sfatul vostru. sunt intr-o relatie de un an si o luna. la inceput ca in orice relatie era totul frumos. el ft atent, vroia sa se vada tot mai mlt cu mine, eu fiind mai nepasatoare. cu timpul, am inceput sa il iubesc enorm, e fost primul, si el ma iubeste. doar ca el spune ca sunt prea geloaza, prea posesiva si incapatanata. acum sa va explic. la inceput cand fiecare era la casa lui, vroia sa vbm mereu mereu sms, la tlf. si nu iesea cu prietenii. acum zce ca dej mi a demonstrat ca pot avea incredere si iese cu prietenii. la inceput m a deranjat dar am inteles. la sf lui noiembrie am avut o cearta si de at mi a luat parola de la fb si nici in ziua de azi nu mi a mai dat o. mi a sp ca nu are nmc de asc dar ca se simte controlat. trebuie sa am incredere. adevarul este ca nu l am prins niciodata cu absolut nmc, si nu m a mintit cu nmc. dar recent eram la el acasa si m am uitat pe laptop lui la istoric si a isbucnit scandalu. ca ce am cautat ca am vrut sa l prind cu ceva. offf. nu stiu pur si simplu de curioasa. spune ca nu mai face lucrurile din drag cu mine ci din obligatie, ca se simte presat, obosit, obligat din cauza mea. nu stiu cum sa ma mai port. nu vreau sa mai fiu geloasa. nu vreau sa il mai sufoc dar vreau sa fie ca inainte sa vrea sa se vada mereu cu mine, sa fie mai dulce. help me

12 răspunsuri:
| oBanană a răspuns:

Da, la cum pare să meargă lucrurile, se cam clatină relația.
Pentru a o salva-o, încearcă să lași de la tine din gelozie (crede-mă pe cuvânt, sunt și eu o persoană geloasă din fire, dar de când mă controlez mi-e mai bine). Eventual, dacă aveți cunoștiințe comune, încearcă să vorbești cu cineva în care ai încredere și se înțelege bine și cu el, să fie ca un fel de „sipon" pentru tine.
Acum vine și 14 februarie, să faci un gest frumos, vreo surpriză vreun cadou ceva, să îi arăți (din nou) că îți pasă de el și îl iubești. Așa zic eu că se poate reveni la normal! :*

| alexiss_9225 explică (pentru oBanană):

Doamne ajuta. cam ce cadou imi sugerezi? :*

| alexiss_9225 explică (pentru oBanană):

Am uitat sa mentionez ca acum am luat o pauza

| oBanană a răspuns (pentru alexiss_9225):

Pfff, păi asta depinde ce îi place și lui. Poate să fie de la un parfum sau un ceas, ..la un lanț care să îl purtați amândoi (fiecare cu jumătatea lui de inimă, dacă știi cum zic). Să ieșiți și undeva, sau o cină romantică. smug. Și ar trebui să îi zici și ce simți pentru el, că chiar îți pasă
Nu știu dacă știi cum zic! laughing

| NGheorghe a răspuns (pentru oBanană):

Ce ai zis? „spion"? Ca sa ce? Probabil pentru ca sa se termine relatia mai repede si sigur.

... copii ăștea, nu-i duce capul sa faca singuri planuri dar le trebuie dragoste.

„sipon" „sipon" „si pon pon"

| oBanană a răspuns (pentru NGheorghe):

Cineva care îi poate spune fetei ce face iubitul ei.
Cineva de încredere, cum am spus.

| anonimg a răspuns:

La inceput toate lucrurile sunt frumoase; caci de n-ar fi fost frumoase, n-ar mai fi existat nici un inceput.
Amando sunteti de vina; si pentru ca nu pot sa vorbesc cu el, iti voi spune tie care sunt greselile.
In primul rand, toate lucrurile se fac cu cap si cu socoteala; cu cat mai mult trebuie procedat in felul acesta si cand ne facem relatii de prietenie. Noi nu trebuie sa intram in relatii doar ca n-avem pe cineva, sau mai rau, lasandu-ne purtati de val.
Cand iti construiesti o casa, te gandesti pentru ce o faci, dar si daca ai cu ce sa o termini, si multe lucruri de felul acesta. Tot la fel trebuie sa ne gandim si cand vrem sa ne facem relatii cu persoane de sex opus.
Voi nu ati avut nici un scop, nici o tinta a acestei relatii; ati procedat la fel ca toata lumea. Dar lucrul acesta este gresit, si anume, sa ne luam dupa cum face toata lumea. Relatia trebuie sa aiba o tinta; si aceasta trebuie sa fie casatoria. Altfel, o relatie ajunge ruine. Ai vazut case incepute si neterminate, si care par ca sunt ruine? Ca sa faci ceva din ele nu mai poti, ci trebuie sa o iei de la capat. Asa este si relatia voastra. ca doi oameni care se urca intr-o barca pe ocean fara sa aiba o tinta; acestea este naufragiu de la inceput.
Si in al doilea rand -cu toate ca trebuie sa fie primul- este temerea de Dumnezeu, adica dragostea pentru El. Caci Dumnezeu ne-a invatat ca toate lucrurile se fac cu cap si cu socoteala. El le-a lasat pe toate intr-o ordine pe care trebuie sa o urmam. Am spus ca lucrurile se fac cu capul si nu cu inima; adica sa tinem cont de ratiune, si nu de sentimentele inimii, chiar daca acestea de pe urma ne inalta pana la cer; cand acestea dispar, caderea va fi mare. Ascultarea de Dumnezeu conteaza mai mult decat ne putem imagina noi.
Mergand mai departe, mai inainte de a accepta prietenia cuiva trebuie ca mai intai sa-i cunoastem caracterul. Multi se intreaba cum pot sa-l cunoasca pe celalalt daca nu se imprietenesc mai inainte. Eu spun ca se poate. Tu l-ai cunoscut pe baiatul acesta cat de cat mai inainte de a-i accepta prietenia; totusi, tu trebuia sa mai astepti, sa-l cunosti si mai bine. Daca el te iubea, te astepta; dar daca avea un caracter usuratic, ar fi fost cu alta; si astazi ai fi multumit lui Dumnezeu ca te-a scapat de el. Numai ca multe fete ar fi suferit in situatii de felul acesta, in loc sa se bucure ca au fost scapte de baieti cu caracter usuratic. Pai cu un asemenea baiat se poate face casa? Niciodata.
Ca pe o sora ste sfatuiesc: pune o pauza acestei relatii. Daca sunteti pregatiti de casatorie din toate punctele de vedere, continuati relatia; daca nu, atunci pauza sa ramana pusa pana la vremea casatoriei -daca Dumnezeu va ingadui sa fiti impreuna. Noi trebuie sa avem incredere in El, pentru ca El stie ce este mai bine pentru noi; si la vremea potrivita ne va scoate in cale persoana cu care ne potrivim.
Nu accepta in viata ta baieti nerespectuosi, care nu se tem de Dumnezeu, care nu-si iubesc parintii, fratii, colegii, care sunt gelosi(persoanele geloase sunt cele care nu iubesc). Iesi din orice relatie in care exista o cat de mica umbra de indoiala; caci samanta aceasta a indoielii oricat de mica ar fi, lasata sa creasca in voie, va creste ca buruienile in inima si va innabusi planta frumoasa a dragostei.
Fericirea, pacea si linistea nu vor fi inimile noastre decat atunci cand Insusi Dumnezeu va locui in inima. Acestea nu se pot separa de Dumnezeu; caci si viata separata de trup ar inceta sa mai existe.
Este timpul sa cauti sa-L cunosti pe Dumnezeu:
http://www.google.ro/......http?/url

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut! Draga mea problema trebuie sa se puna doar daca ai avea informatii garantate ca te insala sau incearca sa te insele. Sunt unii oeni care vor sa fie independenti, sa nu fie controlati dar crezi ca el greseste cand spune ca esti prea posesiva? Esti geloasa pentru ca iti este frica ca il vei pierde acesta este primul motiv al doilea este probabil ca este frumos si se pot uita altele la el pai draga mea mandrestete cu el. Eu zic sa mai lasi si tu de la tine si apropo in caz canu stiai Fara Incredere nu va mai dura mult Relatia nu incerc sa te dezamagesc dar e adevarat sper sa iti repari greselile cat mai ai timp pentru ca este posibil ca maine sau poimaine sa fie prea târziu.
Mult succes!
Cu drag Roibu Constantin!

| alexiss_9225 explică (pentru Constantin_Roibu_1994_T7BK):

Multumesc mult de raspuns. ai multa dreptate in ceea ce spui, si sunt geloasa din ambele motive pentru care le ai spus. dar crezi ca faptul ca se simte controlat, il indeparteaza de mine si nu mai are chef sa se vada cu mine? la inselat nu se pune problema, ca nu ma inseala, stiu garantat. e chiar ft cuminte.

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Te salut din nou! Ni prea ai pentru ce multumi eu ajut oamenii nu pentru o funda ci pentru a le fi mai bine dar iti multumesc oricum. Draga mea o astfel de intrebare isi pune el: De ce sa mai vorbesc cu ea ca oricum iar incepe sa creada nu stiu ce, de ce sa mai vorbesc cu ea cand ea nu ma crede? Incearca sa te evite in discutii penyru ca stie ce il asteapta, incearca sa i explici situatia, ca e normal sa te temi de anumite lucruri, ca iti e frica sa nu il pierzi si asta te face posesiva si vrei sa il ti cat mai aproape de tine. Marea problema este acum ca nu prea vrea sa mai discute cu tine si se numeste Lipsa de Comunicare ma doare rai sa iti spun ca asta dice la ruperea relatiei. Lasa si tu orgoliu sa stii ca Dragostea cere sacrificii uneori a cerut vieti lasa orgoliul du-te cat mai repede si salveazati relatia si protejazati sentimentele.
Cu drat Roibu Constantin!

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Eu nu m-as simti "sufocat" sau "controlat" de o femeie pe care o iubesc. Niciodata!

| az123 a răspuns:

Salut
cred ca aici poti gasi unele idei ce te vor ajuta cu siguranta
http://www.jw.org/......-potrivit/