| anonim_4396 a întrebat:

Am lucrat in diverse locuri pana acum si am fost din toate data afara din acelasi motiv ca nu i-a mai placut managerei de mine desi eu munceam din greu si incercam mereu sa imi fac treaba.
Managerii mei tot timpul pareau nemultumiti, desi ii ascultam.
Cum pot face sa ma inteleg cu persoanele respective?
La inceput par ok insa se schimba pe parcurs si devin din ce in ce mai reci, neparatoare si nemultumite.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa vorbesti cat poti de politicos cu managerul si nu il iei niciodata la pertu. Si catre colegi spui Domnul/doamna x, nu ii spui direct pe nume ca lumea te pareste. Si eu m-am purtat cu seful cat am putut de politicos. Mereu raportam ce am facut si ce mai aveam de facut. In cele din urma te fac sa-ti dai demisia pentru ca nu te plac pe acel post. Vor altceva/pe altcineva. Iti dau de lucru enorm ca sa te faca sa cedezi. Se planga de tine. Iti dau de inteles ca locul tau nu e acolo si pana la urma pleci singura. Ca sa nu zici ca te-au dat ei afara.
Toate sunt faine la inceput (de obicei). Pe urma vad ca nu le satisfaci cerintele/mofturile sau nu esti pur si simplu potrivit pentru post. Nu le place fata ta acolo.
Tu sa ai o atitudine corespunzatoare si sa respecti seful in continuare, iti dai silinta si daca nu te vor mergi mai departe. Gasesti tu un sef mai cumsecade care sa nu te izgoneasca. Pe alt post unde am fost mi-au zis din prima zi ca cate zile mai stau? Unii iti spun foarte repede sau iti dau de inteles ca nu e de tine sau nu te plac si trebuie sa-ti iei zborul.
Mentine o atitudine de om muncitor si seful potrivit te va tine la el in firma.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Posibil nu ești persoana potrivită pentru acel post. Daca ai întâlnit astfel de probleme la fiecare loc de muncă cel mai probabil problema este la tine. Poate nu dai randament, poate ești leneș sau greu de cap.

| Hollyg a răspuns:

Daca ai pierdut toate locurile de munca pe același motiv, trebuie sa te gândești ca problema poate fi la tine si nu la ei ca si angajatori. Exact ce spune ai comentariul antecedent, încearcă sa fii politicoasa sa iti faci treaba cat mai bine si sa încerci sa nu le dai motive, cat de mici, si nici colegilor. Lucrează putin la atitudine încearcă sa joci un schimb de roluri, fii angajator dar si angajat, vezi ce pretenții ai avea tu de la angajator si ce pretenții ai avea de la angajat, angajatul fiind tu. Fa-ti o autoanaliza si poate gasesti unde mai ai de lucrat. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul ca "incerci" sa iti faci treaba muncind din greu nu iti va oferi siguranta locului de munca. Poti sa muncesti din greu si sa nu iti atingi obiectivele, nici asta nu garanteaza ceva.
Tinand cont ca ai schimbat ceva locuri de munca inclin sa cred ca problema este la tine, ce manager bun si-ar pierde un angajat asa cum te-ai recomandat tu? Nimeni de aici nu iti poate da un feedback, pentru ca nu stim daca tu umbli cu cioara vopsita sau managerii tai.
De cele mai multe ori managerii nici nu trebuie sa empatizeze cu muncitorii, el este responsabil de cei pe care ii subordoneaza, daca muncitorii nu dau randament el este tras la raspundere de consiliu administrativ.Ca si voi au si ei un anumit target si muncesc mai mult decat voi si la o presiune dubla daca nu tripla fata de tine.
Nu e obligatoriu sa fie bland, sa fie multumit si sa ii pese de angajati.Pentru el leafa merge si fara tine.

| Dalmore a răspuns:

Poate ești prea cățelușă. Nu știu în ce domeniu lucrezi, dar managerii de obicei vor persoane cu inițiativă, nu sclavi care să execute fără să gândească orice li se spune. Pentru că nici ei nu le știu pe toate, și ei mai greșesc. Noi nu avem cum să te ajutăm, trebuie să te analizezi, eventual la următorul job să fii atentă când încep lucrurile să derapeze și să vezi ce poți schimba atunci. Cât despre muncitul din greu, asta e părerea ta, poate alții pot mai mult și se face o paralelă între tine și ei.

| Pantagruel a răspuns:

Tre' sa fii lingusitor si sa iti "torni" colegii cu nasoale.

| Mosotti a răspuns:

Ai dat numai de lepre, trebuie sa gasesti un sef normal la cap care sa aprecieze ca-ti faci treaba.
Desi in general asa fac sefii, sunt nesimtiti, dar ai intrebat? Doamna ce se intampla? Ai comunicat? Sa intrebi de ce e nemultumita! Ca asa afli care e problema.
Si ai discutat cu patronul?! Ca manageru e una, patronu e alta, ala poate nici nu stie ce face managerul.
Eu mereu intreb cand e ceva.

Oricum ceva nu e in ordine, mai putine cazuri am auzit sa fie ca, cazul tau. Hai se intampla intr-un loc, dar nu peste tot. Inseamna ca pur si simplu ai avut ghinion, aia e.

| cristimihailov a răspuns:

Care sunt nemultumirile ce ti s-au comunicat la ultimele 3 locuri de munca?

| Liviu a răspuns:

Hai sa iti spun o chestie despre mine.PEste tot unde am lucrat, si am avut sef la c*r toata ziua, mereu plecam in o saptamana 2, maxim 2 saptamani, nu ma prindea luna.Sigur ma certam cu sefu dintr-un motiv sau altu.Sigur ma freca, sigur ma enerva, si il dadeam dracu si pleacam.Cauta un job fara sef la fund, unde sa iei contact cu sefi doar f rar.Acum lucrez la paza,am si aici raspundere, dar cu sefu vb f rar, poate o data pe zi, si aia scurt, sau deloc.Sunt oameni care sunt nascuti sa fie in colective, sa lucreze, sa isi sufle in bot.Si sunt oameni ca mine singuratici care uraste aglomeratia si colectivu de la munca.Mereu am simtit ca nu ma integrez in astfe de grupuri,ca drept urmare la paza,ma simt in largu meu, fara sef, fara bataie de cap(autoimat ai raspundere.)Orice job as fi incercat, unde era grupuri si sef, si sef de sectie, sigur ma certam cu toti la un moment.De asta am ales sa plec din astfel de joburi.Crede-ma, problema poate fi la tine, sau la ei, e irelevant.Trebuie sa constientizezi ca e o problema.Insa nu poate fi neaparat la ei, sau la tine.Sunt multe de zis,Esti o fire perfectionista,spui doar adevaru si asta poate deranja,sau esti o fire mai moale, cu merge si asa, si nu e diferenta mare intre "oK' la sef, si ce ai facut tu, sunt multe de zis. Daca ai intrebari ma poti intreba in privat.

| mgtow a răspuns:

Schimba meseria poate nu repeti greselile

| Crisdc69 a răspuns:

De unde esti?

| Freya1 a răspuns:

Si eu am intampinat de două ori problema asta, bine pe mine nu m-a dat afară ci am plecat eu pentru ca am simtit ca ceva nu e in regula si asta era posibil sa ma afecteze pe parcurs.
Si mie mi s-a parut ciudat pentru ca de la început mi-am inteles foarte bine sarcina si chiar de la început mi-a reusit acea munca poate la fel ca celor vechi si brusc atitudinea lor s-a schimbat fata de mine in rau fara sa imi dau seama de ce.
Într-adevăr nu sunt o persoana foarte comunicativă si foarte veselă si poate asta ii face sa par mai diferita dar totusi, cred ca nu e un motiv destul de întemeiat incat sa ai de gând să dai un om afara.
Daca ti se mai întâmplă sa vezi ca ceva nu e in regula încearcă să vorbești cu ei dinainte, sa afli ce anume nu e ok, iar daca e din vina ta sa ramediez.Dar daca ti se pare ca e ceva absurd mai bine pleci pentru ca e clar ca ceva e putred.

| anonimg a răspuns:

Noi nu te cunoaștem. De aceea singură trebuie să îți descoperi defectul personal sau profesional și să îl remediezi.