| Ale123446689 a întrebat:

Am o problema... Nu imi suport sora mai mica nici cum. Nu sunt doar 3 ani diferenta intre noi doua, dar ii asa de bagacioasa. Tot tipul vine dupa mine, tot timpul se baga in treburile mele, daca o fac proasta se apuca de plans repede, ii foarte geloasa pe mine...nu o pot suporta! Imi puteti da niste sfaturi? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| mariusika31 a răspuns:

Asa sunt toti fratii mai mici happy dar trebuie sa schimbi gandirea ca nu o mai suporti este pur si simplu mai mica si asa sunt toti copii bagaciosi sunt sigur ca tine la tine si tu la fel! gandeste-te daca ar patii ceva cum ai fii atunci sunt sigur ca ti-ar parea rau. invata sa o accepti este surioara ta happy

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este geloasa pe tine.Esti sora ei si vrea sa stea langa tine. Ceea ce este normal.Trebuie sa ai rabdare cu ea. Pune-te in locul ei si gandeste ca ea.Sa vezi ca este altceva.

| darrio2007 a răspuns:

Sora sau fratele ei.Scuze.Ca nu-mi dau seama. Dupa numele tau.

| miolina a răspuns:

Da-i multa munca grea, sa fie ocupata si din cand in cand te va mai aborda.

| milan9 a răspuns:

Gandeste-te ca gelozia este de fapt rivalitatea si incercarea ei de a se ridica la nivelul tau, de a nu ramane in urma, de a fi pentru tine un partener de dialog (o face pentru tine, pentru atentia pe care tu i-o acorzi, ea lupta pentru asta...).
Este o forma de a-ti arata cat demult te apreciaza, doreste sa fie ca tine. Nu este gelozie, este un complex de inferioritate pe care ea vrea sa il depaseasca.

Apreciaza consideratia pe care sora ta o are pentru tine, chiar daca orgliul de copil nu o lasa sa sa si-o afirme direct. Trebuie sa intelegi printre randuri... happy happy

| milan9 a răspuns:

Dialogul cu ea intr-un cadru neutru si relaxant ar rezolva foarte multe probleme.
Si ea dar sa stii ca si tu ai nevoie de acest prieten neconditionat: fratele sau sora.

Investeste te rog incredere in asta si vei vedea rezultate.

Incearca numai sa renunti tu la orgoliu sa vezi ce schimbare de sinceritate si de deschidere vei vedea incurajata la ea...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Mulţi trec pric aşa probleme, dar asta se termină de obicei odată ce se mai maturizează.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011126

Cele bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt toti fratiorii mai mici, incearca ca tu sa fii calm si nu o considera '''bagacioasa'' probabil e doar curioasa in legatuta cu ceva.

| SierraTomphson a răspuns:

Hei buna, stiu cum te simti si eu am o sora mai mica sad si a mea face tot asa.Eu ca sa ma lase in pace cand ma enerveaza ma prefac ca o sun pe mama si ca o pedepseste daca nu-i cuminte, cand vrea ceva din lucrurile mele incerc cumva sa o fac sa uite ca le vrea ii distrag atentia.Eu daca ii zic ceva ma paraste, nu ma deranjeaza ca oricum nu-mi face nimeni nimic, daca chiar nu ma lasa in pace ii dau un abtibild sau ceva colorat cu conditia sa plece odata de pe capul meu... nu stiu daca va merge si in cazul surorii tale dar oricum nu strica sa incerci happy

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Vrea doar sa ii dai mai multa atentie.

| JerryCo12 a răspuns:

Asa este si sora mea... Nu ii pot spune sau face nimic in prezenta ei ca ma spune repede mamei... Dar totusi o iubesc mult, nu cred ca as suporta sa o pierd si nici nu as inlocui-o.