| muffin1234567 a întrebat:

Bună, TPU! Am observat că sunt multe cazuri pe site-ul ăsta, m-am gândit să zic și eu ce mi se tot întâmplă. Vă rog să nu vă bateți joc. Bun. Am 11 ani, și am niște părinți ORIBILI! Ori am eu prea multe fițe-n cap ori nu știu...Deci mama mea e cam leneșă, răstită. Mă rog, nu asta este problema, nu este zi să nu o văd pe mama și pe tata cum beau împreună bere. Și mda, sunt zile cu soare când nu se îmbata. Când aud sticlele de bere cum se ciocnesc parcă îmi amintesc de o traumă: era noapte, iar eu dormeam, dar m-am trezit că se auzeau țipete. Am coborât în living și mda, scandal. Mai beți ca atunci nu-i văzusem niciodată. Tata a început să dea în mama, iar mama era pe jos. S-a ridicat, mai țipa la el, invers. A intervenit și bunica. Bine că n-a lovit-o (să-ncerce doar -.-) și faza mai e că a intervenit și bunicul (mai rău la categoria beție) am încercat să-i despart și să par deprimată, but eh, nimic. Mă bucur că am fost mai puternică și că am rezistat. Dacă nu sunam la unchiul să vină meu nu se termina prea ok. Când nimeni nu bea e totul PERFECT. Cănd sunt "zile cu soare" mor de fericire. Am mai vorbit cu mama despre asta că nu-mi place s-o văd cum bea sad s-a lăsat (nu de-a binelea, desigur) câteva zile și mda, înapoi la "treabă". Ok, cred că ați înțeles cât de cât cum stă treaba. Acum hai să vă zic ce s-a întâmplat astăzi: am venit de la școală la 12 (da, cam o zi-două pe săptămână fac 3 ore de pregătire cu Doamna mea din clasa a IV-a pe gratis, na, e foarte drăguță.) Mama făcea curat, mâncare. După, s-a apucat de băut. Am rugat-o liniștită să nu bea prea mult, și mi-a răspuns afirmativ ironică. Mai târziu, berea își face efectul. Mai mă rog cu lacrimi în ochi o dată de ea, tata îmi zice să-i las. Ok. Mă duc la mine în cameră. După vreo o oră cobor din cameră și mă duc în living. CA O PROASTĂ CE SUNT, MAI INSIST si a început să urle la mine, ne-am certat ce ne-am certat, până când tata mă face f*fă. Mdaaa, e la beție, ce să zic, iert. Bunica s-a luat de ei și s-au dus să se culce.

Deci, întrebarea stupidă e: cum o fac pe mama să se lase de băut? Am auzit și de dezalcoolizare(nu știu cum se scrie), dar desigur că nu prea cred că e o idee bună să-i propun asta. Idei, ceva? Chiar după micuțul scandal m-am dus în cameră și mi-au venit gânduri nerge cum ar fi să ma sinucid, de abia respiram. Măcar am ceva de învățat din asta.

10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Din pacate alcoolul este un drog, si multi oameni cad in patima lui. Este dificil si dureros ce povestesti tu aici. Tu ca un copil nu stiu ce ai putea face, poate doar sa te muti la rude. Nu te baga intre ei. Lasa-i in pace, roaga-i cand sunt nebauti sa mai renunte la alcool, spune-le ca te afecteaza.

| Freya1 a răspuns:

Suna la telefonul copilului.

| muffin1234567 explică (pentru Freya1):

Tare m-ai ajutat, asta mă va duce la orfelinat, nu?

| Lioana a răspuns:

Nu are rost sa incerci sa-i convingi de ceva cand sunt beti. Daca vrei sa-i faci sa se lase de baut incearca cand sunt treji. Sanse prea mari nu ai. E greu sa schimbi un om daca el nu vrea sa se schimbe. Dar poate in timp, cu perseverență, daca vorbesti mult cu ei despre asta, le sădești dorinta de-a se lasa de bautura. Trebuie ca ei sa vrea asta, sa isi dea seama ca le face rau atat la sanatate cat si din punct de vedere relational.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| FaraNume1245 a răspuns:

Schimbarea vine din interior. N-ai ce să-i faci dacă nu e conștientă că îi face rău chiar propriului ei copil. Fii tare. Dacă ei nu se schimbă, o să vină vremuri grele pentru tine. Fii pregătită de ce-i mai rău. Continuă cu școala sau cu orice îți oferă ocazia să pleci cât mai repede de acolo. Neamuri, prieteni, etc.

| Fancyuiop a răspuns:

Bună! În primul rând te înțeleg perfect, pentru că la mine tata e cam alcoolic. Bea de cel puțin 25 de ani încontinuu. Face scandal și de toate. La tine treaba e mai nasoală pentru că bea și mama ta. Dar nu e vina ta aici. În general adulții beau din diferite probleme, lipsă de bani, servici, probleme de cuplu etc. Tu veziți de treburile tale și nu te amesteca între ei. La vârsta ta nu e bine să te gândești la lucruri de astea. Pe ei o să i consilieze cineva și se vor opri din a mai bea. Dacă te deranjează, poți vb cu bunicii tăi să găsiți împreună o soluție sau cu unchiul tău, să găsiți pe cineva care să i consilieze. Cu tine cum se poartă?

| muffin1234567 explică (pentru Fancyuiop):

Cu mine mereu se comportă bine, a fost vina mea că m-am băgat. Mersi de răspuns!

| Fancyuiop a răspuns (pentru muffin1234567):

Încearcă totuși când ai ocazia, să le spui să nu mai bea, cel puțin când ești acasă și prin preajma lor, pentru ca tu nu i suporti asa si te deranjeaza. O sa vezi ca lucrurile se vor schimba.Si tu nu te mai gandi la ei, uitate pe net, iesi cu prietenii, fa cv sa iti ocupi timpul cu ce iti place! Bafta!

| muffin1234567 explică:

Mersi mult pentru toate raspunsurile!