| StefanCelMareIubeaFemeileDES a întrebat:

Astazi la ora de dirigentie am intrebat-o pe diriga mea daca la anul pot sa scot religia din materia scolara,aceasta a inceput sa ma insulte si sa-mi spuna ca voi fi bagat in consiliu daca voi mai veni cu astfel de propuneri,a sunat-o si pe mama sa-i spuna ca m-au apucat nebuniilelaughing
Tin sa specific ca sunt in clasa a XI-a, deci am trecut de majorat si consider ca nu trebuie implicati parintii in treaba asta.
Vi se pare normal?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

"Vi se pare normal?"
Categoric nu.

Ţi-a violat drepturile şi merită reclamată.

Ţi-aş recomanda să citeşti răspunsurile de aici, ca să ştii ce ai de făcut:
http://www.tpu.ro/......ul-nu-are/

| Cosminovici18 a răspuns:

De fapt nu cred ca ai voie si nici nu se poate sa faci o cerere sa-ti scoata o disciplina toate sunt obligatorii iar daca tie nu-ti place religia atunci nu invata ca ramai corigent!

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Îmi cer ieratare în numele creștinilor pentru tentativa de violare a liberului arbitru de care ai avut parte.

| NOname a răspuns (pentru ania):

Respect.

| relian a răspuns:

Se pare ca ai primit raspunsul ce il asteptai.Eu as mai adauga inca ceva ce nu trebuie lasat asa pentru ca oamenii se invata rau si duce apoi la dictatura. Sfatul meu este pe linga cererea sa renunti la religie sa faci si o reclamatie impotriva dirigintei sau ce profosoara te-a jignit.Pentru ca pina la urma ai fost jignit si intr-un fel obligat sau ti sa incercat sa ti se impuna puntul de vedere al acelei profesoare.Sincer daca acea profesoara ar fi fost in SUA te asigur ca a doua zi nu ar mai fi predat la acea scoala, in cazul in care elevul ar fi reclamato penrtru ceea ce spui ca a facut.Profesorii pe linga faptul ca primesc un salar pentru nimic, dar pentru nimic pentru ca ei doar vin la scoala si mai mult fac rau decat bine mai devin si dictatori sau au tendinte de acest gen.Ar face bine sa puna mana vorba cuiva pe ceva carti sau sa faca elevii sa inteleaga ce ea preda.Profesorii in general vorbesc pe limba lor si foarte putini elevi inteleg ceva.Asta este si motivul pentru care sant foarte putini profesori buni adica profesori in adevaratul sens, restul vin doar sa ia banii statului moca.Eu am ajuns sa fac ceva scoli in Romania dar nu datorita profesorilor.Nimic nu mau invatat tot ce am realizat a fost prin fortele proprii, am incercat singur sa imi explic sa caut sa inteleg ceva din carti. Unde nu a fost nevoie de explicatii suplimentare am rezolvat singur insa nu poti rezolva orice singur.Profesorii vor salarii mari? Pentru ce? Ce fac ei sa merite salarii mari? Cand o sa faca pe elevi sa inteleaga ce ei preda atunci sa vina cu pretentii.Mergi si reclamo ca nu are ce iti face.Si eu am patit asa in clasa a 11a chiar cu directorul scolii care tot femeie era.Era pe timpul lui Ceusescu dar am fost la primarie am vorbit cu ce era pe atunci dupa primar, a sunat-o si a pus-o la punct.Si cum tu ai spus daca esti ok la materia ei, nu are ce iti face.Nu va lasati calacati in picioare de toti profesorii cand voi aveti dreptate sau legea este alta decat ei vor sa aplice.Bafta

| StefanCelMareIubeaFemeileDES explică (pentru relian):

Si eu sunt la fel, nu dau doi bani pe educatia primita in scoala, incerc sa ma educ prin forte proprii sa citesc cat mai mult si sa incerc ca obtin raspunsul la toate intrebarile pe care le am, mi-am dat seama de mult ca la scoala ne ducem la dresaj de fapt.
Astazi am ora cu ea si vreau sa vad ce o mai duce capul sa zica.
O zi buna!

| dracu14 a răspuns:

In calitate de ateu si unicul din scoala care a reusit sa ia 10 la romana si 3 la religie(o sa raman o legenda)iti spun foarte sincer ca diriga ta e proasta si inapoiata
nu-i mai da raportul, zici ca ea si faci ca tine, depui cere frumos la secretariat si ai rezolvat problema

| Qinz a răspuns:

Religia nu-i o materie obligatorie. Poti sa iti scoti religia, nu stiu de ce o facut diriga ta asa...
Mie unu mi se pare normal, dar nu stiu dc vrei sa renunti la religie adica nu stiu cum ii la voi, la noi lom numa 10 stand degeaba.

| OmulĂla a răspuns:

Nu doar că este anormal, dar e de-a dreptul grotesc! Trebuie să mergi la secretariat și să faci cerere. Acesta este dreptul tău și nimeni nu trebuie lăsat să ți-l încalce. În regulamentul școlii este specificat acest aspect, ai voie să renunți la religie. Nu mai vorbi cu diriginta ta despre asta. Dacă totuși nu îți predă o materie importantă, ar trebui să o îndemni să pună mâna pe niște cărți. Ce face ea se numește îndoctrinare și este specifică celor mai înapoiate scursuri, dacă dorești, te poți interesa și poți printa articolul prin care tu ai dreptul de a renunța la ora respectivă. N-ai nevoie de părinți. Ce javră.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES explică (pentru OmulĂla):

Super,mersi pentru raspuns! Voi face aceasta cerere dupa terminarea clasei a XI-a, diriga imi preda engleza.Din generala pana acum nu am luat nici macar o nota sub 10 la engleza deci nu cred ca are ce sa-mi faca la materia ei.

| C0nstantin a răspuns (pentru StefanCelMareIubeaFemeileDES):

Nu subestima niciodata un profesor... daca vrea sa te f.a la materia lui te f.e indiferent cat de bun ai fiwinking.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES explică (pentru C0nstantin):

Am mai avut divergente cu ea, am stiut tot ce am fost intrebat
Tot ea a picat de fraieralaughing