| Mariaanaaaa a întrebat:

Buna tpu.De ceva vreme, vreau sa plec in satul meu natal, eu stand la aprox.30 de kilometri.Problema e ca mama mea nu este de acord, ma minte de 4 ani ca am voie sa plec cu autobuzul, si tot nu ma mai lasa.Mentionez ca am 14 ani. Faza e ca maine o fosta colega are banchetul si trebuie sa ma duc sa o pregatesc, deoarece e cea mai buna prietena ...Cum as putea sa-mi conving mama sa ma lase sa plec singura pe autobuz? Am discutat si aseara cu ea despre chestia asta, prima data mi-a zis ca am voie, iar dupa s-a razgandit...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SandraEve a răspuns:

Mama ta ar trebui sa inteleaga faptul ca aceasta este situatia si nu te poate tine in curte toata viata. Sunt doar 30 km pe care ii parcurgi cu un autobuz. Nimic dubios, nimic periculos.
Spune-i sa iti dea o sansa si nu o vei dezamagi. Sa aiba putina incredere.
Iar tu, sa fii cuminte si sa nu o dezamagesti. Prin autobuz mai pot exista persoane dubioase si anturaje infecte.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt doar 30 de km, prin zona mea copii la ani tai fac naveta la aproape 100 de km.Cred ca nu e problema faptul ca mergi cu autobuzul la 14 ani, ci faptul ca nu are incredere sa te lase singura la prietene, chefuri etc.
Spune-i sa vina si ea cu tine si cat esti tu acolo unde ai de mers sa stea la o ruda sau cunostinta.Asa te va avea si ea sub supraveghere si vei merge si tu unde ai de mers.

| Mariaanaaaa explică (pentru Freya1):

Problema este ca parintii mei sunt despartiti,iar daca ma duc in sat, tatal meu este acolo, si nu -i va face placere deloc sa -l intalneasca. (sa zicem)Ea zice ca s-ar putea intampla posibile accidente, si ca s minora, pffff.

| Freya1 a răspuns (pentru Mariaanaaaa):

Exact asta zic si eu...
Dar nici fara acordul ei nu prea poti sa mergi.