| anonimadinAlba a întrebat:

Buna TPU! Inainte de a pleca tatal meu in strainatate, acum 6 luni mi-a promis ca anul acesta in martie imi va lua o garsoniera ok, in care voi putea locui. Ai mei sunt divortati si eu locuiesc la mama, dar ea este de acord sa ma mut singura pentru ca are incredere in mine. Astazi i-am trimis tatalui meu o garsonieră la un pret ok, cu toate dotarile pe care mi le doresc, sub pretul pe care mi l-a impus el, el a spus maxim 30000, iar aceasta este 26000 neg.
A spus ca nu mai are posibilitatea sa imi cumpere si m-a intrebat pentru ce am eu nevoie de locuinta. Cred ca iar vrea sa bage bani in iubita lui, in ea investeste toti banii lui, i-a construit pana si cabana pentru tabere de copii.
Mie imi da o pensie alimentara de 600 lei si atat.
Daca nu imi va cumpara garsoniera pe care mi-o doresc, considerati ca mai are vreun rost sa mai vorbesc cu el vreodată? Nu vreau sa am atitudine de copil rasfatat sau egoist, dar el si a dedicat intreaga viata acelei femei, nu s-a ocupat niciodata de educatia sau de cresterea mea.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă relația voastră familială este pe bani, nu mai are rost.
Dacă este pe sentimente umane, da, are rost.

| NunuNini a răspuns:

Pensie alimentara de 600 de lei? E chiar prea destul!
Din tot ce spui inteleg ca esti minora. Daca nu mai vorbesti cu el doar pentru ca nu iti cumpara acum o garsoniera, da, esti un copil rasfatat. Dragostea parinteasca nu se cumpara cu bani.

| anonimadinAlba explică (pentru NunuNini):

El pretinde ca dragostea parinteasca se cumpara cu bani. Si normal ca ma ofensez cand stiu in fundul cui urmeaza sa fie bagati banii care normal ar trebui sa mi se cuvina. Tie ti-ar pica bine sa auzi din diverse parti ca o femeie isi bate joc de tatal tau?

| zurick a răspuns (pentru NunuNini):

600 lei pensie ți se pare destul?

| tzionut a răspuns (pentru zurick):

La un copil tatal plateste pensie alimentara 1/4 din salariul lui deci omul are salariul net de 2400 si ii ramane sa se intretina 1800 lei.
"Nu vreau sa am atitudine de copil rasfatat sau egoist, dar el si a dedicat intreaga viata acelei femei, nu s-a ocupat niciodata de educatia sau de cresterea mea" draga mea dar banii aia pentru ce crezi ca ti da? (da ma refer la pensia alimentara)
Singurul tau drept e la 1/4 din salariu lui din afara si atat.
Presupunand ca a castigat in 6 luni 30000, (desi nu cred), asta inseamna 5000/luna dica ai dreptul la 1250 euro/ luna x 6 luni maxim 7500 de euro...
Mai real a castigat 2500 euro maxim 3000... deci singura varianta ca sa primesti acei 30000 e sa faca credit...

| zurick a răspuns (pentru tzionut):

Vezi că nu sunt persoana care a pus întrebarea.Eu nu vorbeam despre banii de garsonieră, nu mă bag acolo.
Cât despre decizia judecătorească crede-mă e ușor de fentat. Nu am primit bani aproape toată existența și până și procesul a fost anulat aparent pentru că nu-l găsea ambasada( deși el tot la ambasadă a fost să trimită procură )
Cât despre acei 1/4 % pe hotărârea judecătorească, poate apărea și de când a fost făcută... și atunci nici venitul nu mai coincide neaparat.

| NunuNini a răspuns (pentru zurick):

E pensie alimentara, nu pensie de limita de varsta!
Pe langa asta, mai primeste si alocatia. Dar ia in calcul ca sta la mama acasa si nu are cheltuieli. Ce face totusi cu atat de multi bani?

| NunuNini a răspuns (pentru anonimadinAlba):

Poate ca femeia aia se comporta bine cu el. Mama ta de ce nu a stiut sa-l tina langa ea? De ce nu a tinut familia unita?

| anonimadinAlba explică (pentru tzionut):

Acei 600 lei nu sunt 1/4 din salar.

| anonimadinAlba explică (pentru NunuNini):

Suntem in secolul 21, ai mei nu sunt nici primii, nici ultimii care au divortat.

| tzionut a răspuns (pentru anonimadinAlba):

Potrivit legii indemnizatia de crestere a copilului ar trebui sa fie 1/4 din salariul parintelui care nu are custodia daca este 1 copil, 1/3 daca sunt 2, si 1/2 daca sunt 3....vezi legislatia.

| NunuNini a răspuns (pentru anonimadinAlba):

Si ce are asta cu pretentiile tale aberante? Vezi cum te contrazici? "Suntem in secolul 21, ai mei nu sunt nici primii, nici ultimii care au divortat." Dar "vrea sa bage bani in iubita lui, in ea investeste toti banii lui" in secolul 21.