| anonim_4396 a întrebat:

Inca ma intreb, de ani buni, de ce ma tot trimit parintii afara. Multi oameni pe care-i stiu asculta de ai lor dar nu sunt obligati sa iasa afara "pentru sanatatea lor", desi ei stau cu zilele inchisi in case. Eu daca stau 5 ore in casa deja nu e sanatos si in loc sa ies afara fara rost as putea sa termin ceva ce am de facut. Ce as putea sa le zic parintilor astfel incat sa inteleaga ca daca ies afara ies doar cand am cu cine si nu degeaba? Si inca ceva, pe calculator nu stau mai mult de 6-7 ore pe zi ca sa zica "vai 11 ore pe pc? prea mult", desi ceilalti stau de la 12-13 pana la 2-3 dimineata in fiecare zi. Parintii mai au obsesia cu calculatorul, in sensul ca "Nu m-ai ascultat / ai comentat la greseala mea? Fara calculator X timp", cum ii pot opri din a-mi face asta cu un hobby pe care-l practic? Am 16 ani, ati crede ca sunt "stapanul" meu... inca nu

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si ti s-a raspuns. Nu ai inteles nimic. Vor intimitate.

| sierra1 a răspuns:

"nu stau mai mult de 6-7 ore pe zi ...Parintii mai au obsesia cu calculatorul"

las' că e justificată!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă ceilalți ( care ceilalți?) stau pe calculator 12-13 ore, de ce ai sta și tu, tot atât, pe bune? Ai putea ieși afară cu rost. Ce hobby practici?

| auntbalance a răspuns (pentru sadrian46):

Daca as avea un balans de maxim 10 ore pe zi (cu pauze de 5 sau 50 de minute) plus iesit afara CU ROST (cu bicicleta, poate cu prietenii daca ar iesi vreunul, nu doar sa ma uit la parintii din parc care isi linistesc "micii monstri") atunci da, as fi de acord cu ei

| Freya1 a răspuns:

De ce trebuie sa fi ca altii? Vezi, asta e marea greșală a unor generații, ca simt ca trebuie sa se asemenea cu altcineva.Nu frate, tu trebuie sa fi ca si tine si cum te-au educat ai tai.
Nu e nimic gresit a iesi afara si a face miscare, ati gasi o pasiune in aer liber nu lipit de un ecran.Stiu un puști de varsta ta ce sta pe net zeci de ore iar cand ridica un o oala sau o găleată de 2, 3 ori leșină.Ca sa nu mai vorbim de un mers pe jos sau cu bicicleta 1 km ca e gata de el.
Tehnologia e bine sa o folosesti cand ai nevoie nu pentru toate prostiile.Maine poimâine asculti abi daca nu o faci deja si ii iei exemplu.

| auntbalance a răspuns (pentru Freya1):

Daca as fi ascultat abi v-as fi intrebat "cum sa ma sinucid fara sa ma doara"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă stai într-o garsonieră sau într-un apartament mic ar trebui să mai ieși și tu pe afară din bun simț, ce dracu. Lasă oamenii să se iubească-n pace. Eu te-aș lega de stâlp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ei trăiesc încă în luna de miere. Dacă și mâine îți zic la fel, zi-le :
"da iubiți-vă frate, doar v-am auzit ca am lăsat telefonul sa înregistreze". rolling on the floor
Sa vezi atunci comedie, o sa razi trei zile în continuu.
În fata lor nu rade, ci doar savurează acel moment în care ei se simt penibili. rolling on the floor

| oz_1736 a răspuns:

Eu cred ca toti cei care stiu ca raspund pe aici la intrebari si sunt oameni cu o gandire mai responsabila sunt de acord cu parintii tai. Si eu la fel. Cei de seama ta vor fi de acord cu tine

| eckblume a răspuns:

Uite, eu sunt cu cativa ani mai mare decat tine si timp de o saptamana am stat cam 8-10 ore pe laptop sa imi scriu niste proiecte. Nu am iesit deloc din casa. Doar fereastra o lasam deschisa. Dupa o lunga discutie cu parintii, la insistentele lor am iesit la plimbare in fiecare zi cu scopul de a-mi linisti mintea. Si sa stii ca mi-a prins bine. A fost foarte epuizant sa-mi tin ochii doar in ecranul de la laptop.
Probabil si ai tai iti vor binele, gandindu-se la sanatatea ta, dar iti spun intr-un mod mai autoritar asta.
Daca ai un anumit hobby, explica-le, dar garanteaza-le ca iei pauza intre aceste ore.
Pedeapsa moderna e sa lasi copilul/adolescentul fara laptop/calculator sau telefon. Inainte pedeapsa cunoscuta era cureaua. Bine, unii parinti aplica violenta si acum din pacate.
Nu ii stim pe parintii tai. Doar tu poti intui cum ar putea fi convinsi. Ideal e sa ai argumente. Tu cum ai putea fi convins? Raspunde-ti la intrebare si vezi daca gasesti solutii.