| anonim_4396 a întrebat:

mama mea a cunoscut un bărbat mai tânăr cu ea acum un an. el este din alta localitate, nu departe de unde stau eu si cu mama. ea este divortata de 5-6 ani si nu a mai avut relatii cu bărbaţi. se vede ca e îndrăgostită de el si el tot insistă sa ne mutam la el pentru ca are o vila dupa cum spune in care sta si cu mama lui fiind o femeie de 80 si ceva de ani. problema e ca mama incepe sa vrea sa il aduca aici. la noi acasa. la noi nu is condiţiile pe care el le are ceea ce înseamă ca nu avem camere separate, stand la tara camera mamei trece prin camera mea ca sa se duca in bucătărie. mama pleacă la ora 5:30 din casa si eu la 6:00 ma trezesc sa plec la autobuz si nu imi face placere sa ma gândesc ca trebuie sa ma schimb fix langa Camera unde va fi el daca va veni aici, fiind adolescenta. pentru mine e un străin si nu am incredere in el. nici macar nu a fost căsătorit. i-am explicat mamei dar ea nu pricepe si mereu se lasa cu scandal. m-am saturat ca nu se gândeşte si la ce se poate întâmpla. imi e foarte frica si nu vreau asta. am decis ca dupa ce termin clasa a 8 a ne vom muta la el pentru ca are alte conditii si nu am nimic impotriva. dar macar sa se logodească frate sau daca nu macar sa nu il aduca aici. nimeni nu pricepe ca e un strain si ca ei stau in concubinaj care nu e ok. ce sa fac? vorbesc cu ea da e batuta in cap si nu pricepe. se vede ca e mai inportantă o pl decât singuranţa mea.

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Din păcate, cu tristețe vreau să vă spun, că mama dumneavoastră a căzut în plasa unui profitor, mincinos, șantajist. Puteți să îi spuneți mamei ce am scris și voi scrie.
Ați spus despre el, un lucru care dezvăluie adevăratele lui intenții! Are mama de 80 de ani! Adică, el nu vă iubește mama, el dorește o femeie care să îi îngrijească mama. De asemenea, ai scris: niciodată căsătorit! Înseamnă că este băiatul mamei, mamă, care este egoistă, scorpie.
Din, păcate, dacă se va muta la el, la anul ar fi mai bine să mergi la un cămin.
Iertare pentru cuvintele grele spuse!

| MarianWLF a răspuns:

Parintilor nu le pasa intotdeuna de copii in cazuri de genul, mama a divortat si s-a recasatorit, iar eu am fost dat afara din casa dupa ceva timp, acum stau singur. Cand e vorba de nevoi personale, unele persoane sunt in stare sa calce peste orice le sta in cale, chiar daca e vorba de proprii copii, asta e lumea in care traim. Nu trebuie sa te miri, daca vrea un barbat langa ea, oricum nu va tine cont de ce ai de zis.

| Plato a răspuns:

Imi cer scuze, dar trebuie sa fii o mama denaturata pentru a pune un barbat inaintea copiilor, mai ales ca nu e nici macar tatal lor. Din nefericire pentru tine, esti inca mica si mai ai ceva ani de stat cu ea. Nu prea exista multe solutii, doar s-o faci cumva sa înțeleagă, s-o trezesti cumva la realitate, sa-si aminteasca faptul ca tu esti scopul vietii ei, nu "o pl", cum ai zis si tu.
Am auzit ca e frecvent acest comportament deviant in jurul varstei de 35 de ani, dar totusi, unde ii e instinctul matern?

| cgbtjcujgjigjhy a răspuns (pentru Plato):

Ii e frica sa nu rămână singură, chestia e ca asta nu înseamnă ca trebuie sa accepte orice ****, el nu pare un om de încredere. are grija de mine, singura problema e ca nu se gândeşte si la ce se poate întâmpla rau

| Plato a răspuns (pentru cgbtjcujgjigjhy):

Copiii sunt pe primul loc, chiar inaintea propriei vieti. Mai bine ar ramane singura toata viata decat sa o strice pe a ta dintr-o posibila greseala. Cel putin asa gândește un parinte normal.

| Lioana a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci in aceasta situatie decat sa-i spui manei tale punctul tau de vedere.
Poate ca temerile tale sunt întemeiate, poate nu, dar e prematur sa-l acuzi de ceva. Nu se stie ce fel de om e acel barbat.

| cgbtjcujgjigjhy a răspuns (pentru Lioana):

Pai stiu. dar am vorbit cu ea si nu pricepe. nu trebuie neaparat sa stea aici ca sa fie împreună, e spatiul meu personal si nu vreau sa fie încălcat. parca e spălată pe creier.

| Emma30555 a răspuns:

Dar trebuie neapărat sa stea împreună? Asta sa o întrebi. La ce ii trebuie? Poate sa se vadă cu el, sa mai rămână noaptea cu el dacă vrea, dar nu sa și ia belea pe cap. Nu o înțeleg dar probabil ca nu gândește înțelept. Soluția ar fi sa se mute ea cu el, dar pe tine sa te susțină financiar și eventual sa stea cu tine o alta ruda, mătușa, bunica, verișoara dacă ai o ruda de încredere și singura