| Zeloni a întrebat:

happy
Sunt foarte confuza si haba nu am ce sa fac in situatia pe care o s-o prezint in urmatoarele randuri.
Bun... sunt clasa a 8-a, iar la inceputul anului m-am imprietenit cu o fata din clasa cu care inainte nu vorbeam mai deloc.Am fost prietene foarte foarte bune timp de vreo 5 luni, dar in aceste 5 luni ne-am certat continuu, deoarece eu mai am alte 2 prietene cu care voiam sa mai stau, tot din aceeasi clasa (cu una sunt prietena de 2 ani iar cu alta de aproape 15 ani). Pana la urma am renuntat la cele 2 si am descoperit ca nu era cea mai buna alegere, pentru ca si aceasta "prietena" pe care am avut-o in acele 5 luni mai avea alte cateva amice pe care,la fel,le cunostea de mult timp si cu care vroia sa stea (dar sa fiu si eu acolo).M-am impacat cu prietenele mele,ea a inteles asa ca ramaseseram prietene,insa,de cand m-a mutat din banca cu ea nu ne mai vorbim deloc iar ea, cel mai probabil, nu ma mai considera prietena ei.Dar stiti, avem asa de multe amintiri din acele 5 luni si chiar o iubeam si inca o iubesc, dar daca o s-o bag in seama o sa imi spuna ceva gen:"Mai bagi si tu lumea in seama?". Faza e ca eu merg la banchet numai pentru ea si era vorba sa stam impreuna in camera (mergem in Bulgaria) si nu vreau sa ma lase balta.
Ce sa ii zic? sad

Răspuns Câştigător
| Brainstorming a răspuns:

Nu înțeleg de ce prietenele ei nu pot fi și prietenele tale, iar prietenele tale și prietenele ei și să vă petreceți timpul toate împreună. Gelozia ei este nejustificată și nesănătoasă. Astăzi îți cere să renunți la prietenele tale pentru ea, mâine îți va cere să nu te mai întâlnești și cu alte persoane iar poimâine să-i rezervi tot timpul ei. Ești sigură că vrei o astfel de prietenă acaparatoare?

| Zeloni explică (pentru Brainstorming):

E doar geloasa... nu mi-a cerut sa stau numai cu ea, doar ca ar vrea sa ii dedic mare parte din timpul meu ei.

3 răspunsuri:
| Çõяÿηą a răspuns:

Comunicare e cheia. Vorbeste cu ea, spune-i ce gandesti si ce simti, sigur te va intelege, o sa ajungeti la un compromis impreuna.

| Badea_Tibby_1992 a răspuns:

Trebuie sa ii explici situatia. Spune-i ca nu este corect din partea ei sa iti ceara sa renunti la prietenele tale, cu atat mai mult ca ea isi pastreaza vechile prietene. Poate acum este geloasa, dar spune-i ca este prietena ta pe care o iubesti si ca nu vrei sa renunti la ea. Spune-i ca puteti sa fiti toate prietene. Atunci, daca intr-adevar si ea tine la tine si daca iti este prieteba adevarata, va intelege si va accepta ideea, intorcandu-se la tine.