| Anonimup a întrebat:

noi ne dorim tare mult un bebeluș, am următoarele simptome: frecventez des baia, am dureri de burtica, am stări de rău(adică îmi vine să vomit dar nu vomit), am dureri de cap, si când mă ridic brusc mă ia amețeala. Vă rog să îmi spuneți dacă aș putea să fiu însărcinată sau nu? Acord fundiță.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti fi insarcinata, mai ales daca simptomele au aparut dupa o intarziere de minim 7 zile a menstruatiei. Numai ca e foarte ingrijorator ca urinezi frecvent. Asta nu e semn de sarcina, ci de infectie si asta poate periclita o eventuala sarcina

| Anonimup explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc, au trecut 3 săptămâni de la întârzierea menstruației, dar în momentul de față mie și frica sa îmi mai cumpăr vreun test de sarcina la cate am făcut?

| Brigaela a răspuns (pentru Anonimup):

Te inteleg, si eu am facut aproximativ 100 de teste de sarcina in ultimii 7 ani (in urma cu 1 an numarasem vreo 94 si intre timp am mai facut 3 sau 4, dar am abandonat numararea).
Dar e important sa faci testul de sarcina si sa ajungi la medic cat mai repede. Daca e sarcina, sunt saptamanile cele mai importante. Banuiesc ca iei deja acid folic (care este absolut necesar in primele 6 saptamani de sarcina), dar chiar si asa trebuie sa faci analize ca sa te asiguri ca ii asiguri bebelusului (in caz ca e) cele mai bune conditii. Trebuie sa te vada cat mai repede ginecologul tau, deja ai o mica intarziere (daca e sarcina, trebuia sa te vada maxim la 15 zile de intarziere) si asta poate pune copilasul in pericol.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu inteleg de ce intrebi aici in loc sa mergi sa-ti iei test de sarcina.

| Anonimup explică (pentru Adry05):

Întreb deoarece sunt total descurajată la cate teste am făcut, sunt doamne care au copii sau care vor fi mămici și-mi pot da câteva sfaturi.

| darrio2007 a răspuns:

Esti racită nu insarcinata. Circula o gripa rea de tot in aceasta perioada.

| AliGab a răspuns:

Un test de sarcina este 10 lei la farmacie. Simtomele pot fi de la probleme de sanatate pana la sarcina. Pentru linistea ta fa-ti un test de sarcina

| Nico23458 a răspuns:

Exista teste de sarcina

| Anonimup explică (pentru Nico23458):

Știu, dar la cate teste de sarcina am făcut m-am descurajat, și de aceea am întrebat, pentru că sunt doamne care au copii sau care vor deveni mămici și îmi pot da câteva sfaturi.

| Teemo123 a răspuns:

Da