| elen123 a întrebat:

Buna ziua, nu mai pot, am fost cu mama, tata si matusa la mare. (sunt baiat). Am inceput sa fac baie dupa plaja. M-am bagat in dus si am stat 10 min., matusa mea a intrat brusc peste mine in baie zicand ca am stat mult.(am 13 ani dar totusi imi respect intimitatea si nu permit sa se intample asa ceva). M-am simtit foarte prost mai ales dupa ce a inceput sa rada de mine cu mama ca am testiculele super mari si ca am penis de bebelus. Bine, am facut o criza dar am zis ca trece. Dupa 2 zile am facut din nou baie si a intrat din nou peste mine (desi eu i-am zis sa nu mai intre peste mine). Acesta este momentul in care am explodat. I-am zis mamei ca matusa mea e nesimtita si mama a zis sa nu vorbesc asa ca dupa aia nu imi mai aduce cadouri din alte tari de pe unde umbla ea. Cred ca m-a auzit ca nu ma mai respecta cum ma respecta inainte sa o jignesc. Ce pot face, sa imi para rau pentru ce am facut? Sa imi cer scuze? Sa raman suparat? Cum ar trebui sa gestionez situatia?

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sincer, eu nu as mai vorbi cu matusa o perioada.laughing Te poti lipsi de cadouri mai mult sau mai putin inutile.

Faptul ca nu te respecta si nu stie cat de sensibili sunt adolescentii cu privire la toate apsectele corpului lor, e cat se poate de aiurea.Nu e ca si cum esti copil mic.Adolescentii merita intimitate la fel ca adultii. Daca era tatal tau eu nu cred ca ar fi intrat peste el.Ca iti mai tine si contorizarea pentru timp+apa desi nu sunteti la ea acasa, iarasi, ciudat.

Cine are nevoie de bullies cand exista membri din astia in familie? Zau asa...

Totusi, baia aia nu se putea incuia? Ce cazare e aia? Incearca sa blochezi usa cu ceva data viitoare? Poate un scaun sau vezi tu ce gasesti pe acolo.

| sammie a răspuns:

Ok, încuietoare la ușă nu exista?

| elen123 explică (pentru sammie):

Nu!

| sammie a răspuns (pentru elen123):

Puteai să pui un scaun sau ceva ca să blochezi ușa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur mătuși-ta a fost la închisoare 30 de zile la cum face. Așa sunt foștii deținuți, niște ghiolbani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti ceri scuze
Ele sunt vinovate c a nu te respecta
De acum incolo inchizi usa cu cheia oriunde ai fii.
Iar de cadourile ei sa se spele pe cap cu ele.nu le vrei.

| Smmo a răspuns:

Daca incearca si a treia oara, cred ca te place. Acum serios, nu se face asa ceva. Nu trebuia sa-i zici sa te auda, dar pana la urma asta e adevarul. Fii inventiv. Foloseste draperia de dus. Blocheaza usa cu un mop sau ceva. Pe matusa daca te lasa inima iart-o... tu esti in dezvoltare, o sa fii ok. Pe ea n-o vad bine.
Inainte sa te duci la dus intreaba-i daca au nevoie la baie, ca asa e frumos, sa nu faca pe ei sau altceva (ca unii au probleme la modul serios) si ca tu vei sta vreo 30 de minute sau cat stai tu.

| Celestina003 a răspuns:

In primul rând închide ușa, și in al doilea rând, nu îți cere scuze, pentru că nu ai greșit cu nimic, las-o să își dea seama singură ca ea e cea care a greșit, tu ești doar un copil.

| Florian80 a răspuns:

Eu mai degraba m as ingrijora de testiculele alea mari si penisul de bebelus?

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Nu ai de ce sa iti ceri scuze. Matusa nu pare a fi sanatoasa la cap iar mama nu inteleg de ce ii ia apararea. Meriti intimitate ca oricare alt om. Incuie usa sau blocheaz-o cu un scaun ca sa nu mai intre nimeni peste tine si ignora matusa.

| CacatMatrimonial306090 a răspuns:

Cand mai face dusi intri peste ea si ii faci implozie