| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand ma suna fostul iubit cu care am fost 8 ani de zile am un moment de panica? Ma ia o durere de stomac (nu sunt fluturasi) si parca o frica? Nu ne-am despartit cu violenta fizica dar pe parcursul relatiei ma controla prea mult si inexplicabil ii dadeam explicati robotic chiar si dupa ce ne-am despartit si imi era oarecum frica sau eram panicata cand stiam ca eram in oras sau facem ceva ce la el nu ii convenea pe parcursul relatiei.Acum incerc sa ma pun pe picioare fara el si cumva am o alta relatie cel putin incerc sa am.Nu vreau sa afle fostul asta.De ce inca am starile astea?

29 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asa ma simt si eu cand imi scriu fosti laughing Nu stiu de ce.

| anss23 a răspuns:

Frica asta inexplicabila are de fapt o explicatie foarte buna si incepi sa iti dai seama chiar tu de asta, prin faptul ca ai spus ca desi nu a fost vorba e vreo violenta fizica, el te-a controlat prea mult pe parcursul relatiei si indirect te-a facut sa iti fie frica de el, si intampini dificultati cand trebuie sa treci mai departe. Ideea e ca niciun om nu il poate controla pe altul fara acceptu acestuia, pur si simplu gandeste-te la asta si incet incet te vei pune pe picioare si vei avea relatii mult mai bune in viitor decat ce a fost pana acum. Nu e ok
sa traiesti cu frica fata de cineva, nu conteaza ca ati fost impreuna timp de 8 ani, daca tot timpul ala ai fost nefericita si omul acela ti-a facut si mult rau prin cotrolul asta excesiv cel mai bun lucru pe care il poti face pentru tine e sa treci peste si sa te detasezi complet de el. Trebuie sa te gandesti numai la tine si la ce trebuie sa faci ca sa fii fericita.

| Freya1 a răspuns (pentru anss23):

Da numa ca si cu parintii mei am discuti am incercat sa merg la o prietena sa mai destind sa petrecem o seara ca intre fete si mama s-a certat drastic cu mine a zis ca degeaba am 22 de ani ca nu are incredere in mine degeaba i-am spus ca nu e dupa ea momentan stau la ei.A zis ca daca ma cheama fostul nu are nic in potriva da eu nu il mai vreau. Poate avea si asta o chestie care imi alimenteaza frica

| RAY a răspuns:

Naty 8 ani sunt multi, tu find tanara, practic el tia modelat personalitatea si comportamentul, e normal sa simti o stare euforica sau frica

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da e ciudat i-am spus sa ma lase in pace si nu i-am mai raspuns da cand imi suna telefonul am starea aia de panica ii aiurea si nu stiu cum sa scap de asta

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty noi am mai vorbit, la tine situatia e mai complicata, esti o persoana emotionala, care pune totul la suflet, tu de fapt inca il mai iubesti

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nuuu si nu ti-am spus eu mai multe ca atunci chiar ca zici ca e complicat. Dragostea si iubirea s-a cam dus

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Atunci asta e, bucurate

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Complexul de vinovatie te poate trimite la "psihocucu".

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu ma simt vinovata ma simt ca si cum as fi inca controlata psihic de el

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Post-traumatic stress disorder

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

laughing laughing laughing asa-ti trebuie pentru ca ai avut tocuri si "ai calcat stramb".

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am spus ca acum am o alta relatie sau cel putin incerc sa am nu atunci

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

Cu 8 ani in urma aveai exact varsta unei relatii! acum ai vreo 200 de ani; asa-i?winking tongue ACOLO ESTE "MIEZUL" TOCURILOR DE MAI DEVREME

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa se manifesta?

| 1231242 a răspuns:

"Ai putea sa nu crezi, dar tu iti esti cel mai bun psiholog" Florin Salam

| Freya1 a răspuns (pentru 1231242):

Haha ce am ras...Peste chesti de genu nu cred ca treci cu muzica de jale

| 1231242 a răspuns (pentru Freya1):

Femeie eu ti-am dat un citat nu o melidiewinking

| Freya1 a răspuns (pentru 1231242):

Stiu si eu ca nu e melodie dar am comentat in legatura cu citatul

| 1231242 a răspuns (pentru Freya1):

Asculta-l pe Florin, e cu capul pe umeriwinking

| Freya1 a răspuns (pentru 1231242):

Da mersi de sfat

| Apollo007 a răspuns:

Dacă nu vrei să afle fostul înseamnă ca încă mai tii la el si iti pasa de parerea lui. Nu e corect fata de cel cu care incerci sa ai o relație acum el va fi doar de tampon... Era foarte gelos sa inteleg si posesiv si tu faceai compromisuri pentru asta. Încearcă sa treci peste si rupe legatura cu fostul. Dacă te ultraverifica si controla dacă te vei intoarce la el o sa o faca in continuare. Nu te arunca orbește in bratele alcuiva sau macar ai grija ca cel cu care vei fi sa nu aiba "calitățile" de care fugi acum. Sa fie un pic mai diferit si sa iti ofere libertatea de care ai nevoie!

| Freya1 a răspuns (pentru Apollo007):

Nu mai tin la el iar baiatul astalalt stie si imi respecta decizia de a nu ne arunca cu capul inainte ma sprijina si ma ajuta iar cand voi fi eu pregatita atunci ....Nu vreau sa ne afisam si sa ne oficializam pentru ca toate se fac treptat vreau sa imi limpezesc mintea sa imi dau seama ce e de facut si nu vreau scandaluri sau sa se vada ei doi fata in fata

| Apollo007 a răspuns (pentru Freya1):

Rupe legatura cu fostul. Nu ii mai raspunde la telefoane mesaje, evită-l. Nu vorbi mai mult decat e cazul cu actualul despre fostul. Ii vei crea impresia ca inca tii la fostul si noua baietilor nu ne plac treburile asteawinking E normal sa te gândești si sa compari mai ales după o relatie de 8 ani cu acel băiat. Mai bine discuti cu o prietena decât cu actualul. Incerca sa rupi legatura cu trecutul. Mergi spre viitor si lasă-l in urmă. Daca te suna ii zici sec ca il rogi sa nu te mai sune si ii inchizi. V
Te cauta fata in fata ii spui acelasi lucru. O data si o data tot va afla ca esti cu altcineva.

| Daenerys10 a răspuns:

Este ca și cum eu as fi tu doar că eu am fost într-o relație 5 ani. Și eu când îl văd am un sentiment de frica și pe mine mă controla. Cred că îi cum ai scris tu. Poate inca ne mai controlează psihic. Nu te mai gândi la el gândește-te la persoana pe care o ai acum lângă tine. Și eu asta fac. Încerc să nu mă mai gândesc la el.

| Freya1 a răspuns (pentru Daenerys10):

Nu stiu poate e si obisnuinta de atatia ani sau fara sa ne dam seama ne manipula oarecum.Am ajuns abia acum dupa 8 ani sa imi dau seama mai bine de ce a fost intre noi si cand nu am mai rezistat am rupt tot bine macar ca m-am dezmeticit cei drept tarziu dar tot e bine

| Rebby98 a răspuns:

Buna, inca nu ai reusit sa te detasezi de fostul iubit.Incearca sa nu te mai gandesti si sa treci peste. Numai raspunde la telefon si da uitare trecutului daca vrei sa fii fericita si sa iti refaci viata.Sentimentele acestea te incearca pentru ca el a reusit sa castige autoritate in fata ta, iar subconstientul tau nu te lasa sa privesti in altfel acea persoana.