| NicolaeAnton26 a întrebat:

De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?
De ce contează în mod esențial partea financiară?

205 răspunsuri:
| NicolaeAnton26 explică (pentru Emma30555):

O să te contrazic puțin. De regulă fetele care au o situație materială okay își caută pe cineva care să aibă măcar o situație puțin mai bună.
De regulă fetele au aspirații mari, uneori prea mari ca să fiu sincer.
Din nou, mă uit la toți băieții pe care-i cunosc, cu care am avut ocazia să umblu sau să comunic.
Cei care au un potențial financiar mai bun sunt căsătoriți și unii dintre ei au și copii.
Cei care sunt undeva pe unde sunt și eu sau chiar mai slab financiar sunt singuri exact ca și mine.
Nu-mi ajung degetele de la mâini să număr toți băieții pe care-i cunosc care nu au avut niciodată o relație.
De regulă băieții cu bani sau cu o carieră(avocatură, procuratură, inginerie, IT, politician, etc.), o carieră frumoasă, nu au nicio problemă în a-și găsi o femeie cât de cât inteligentă.
Noi restul, pătura de mijloc a societății, de regulă suntem singuri.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Eteda):

Da, și o mare parte din băieți nu dau de nimic xD
Știi, acum glumind puțin: poate era mai bine dacă eram gay, LOL!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Eteda):

Problema este că majoritatea fetelor din ziua de astăzi sunt materialiste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu sunt
Problema e la capul tau

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Materialiste.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

De aia băieții ca mine care nu au o situația materială bună sunt de regulă singuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu de aia sunteti singuri. Sunteti disperati depresivi cu moralu la pamant cine sa se uite la voi cand aveti un vibe atat de naspa?

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni, cine ar vrea un ratat lânga ea?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai nicio fata normala.Vezi pe Tinder

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Ce să văd pe Tinder?

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Hai să te întreb altfel, cum pot atunci să atrag fete dacă eu nu sunt atrăgător și nu am bani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Prin comportament.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Dă-mi exemplu te rog!

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Inca ma mir ca nu reusesti sa intelegi ca nu faptul ca nu ai 13 case te face neatragator laughing

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Măcar dacă aveam una care arată frumos, dar nici aia care nu o am nu arată cum aș vrea eu să arate...

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Si tot nu intelegi laughing

Problema nu e situatia financiara. Motivul pentru care n-ai avut iubite e atitudinea ta. Femeile sunt instinctiv atrase de barbati. Plansul de mila si comportamentele aferente nu inspira masculinitate.

| Alexandrionelu a răspuns:

Stai liniștit, asta nu se întâmplă doar în România ci în toate tarile sărace. Maritisul a fost pe vremuri unica opțiune pentru fete de a își schimba clasa sociala. Acum fetele au și alte opțiuni, dar cum școală este grea, multe prefera tot metoda veche.
Am mai povestit pe acest site de un coleg al meu care a fost în Malaysia și a primit mai multe oferte de căsătorie de la părinții unor fete abia majore. Se întâmplă peste tot, asta e.
Si feministele de pe site au partea lor de dreptate: decât sa stai sa îți plângi de mila ca nici o fata frumoasa și inteligenta nu vrea sa locuiască cu tine și cu părinții tăi în apartamentul cu doua camere confort 3, mai bine ai face ceva ca să schimbi asta și vei vedea cum vor începe sa roiasca fetele în jurul tău. Succes!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Să schimb asta însemnând? scuze, dude, dar nu-mi voi lua casă doar ca să atrag femei. Stai liniștit, găsesc eu una care să mă accepte așa. stând cu părinții, nu te *** pe tine grija.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu ma **** pe mine grija ta, așa-i. Eu doar am vrut sa îți dau un sfat băiețesc, pentru ca și eu am trecut prin asa ceva.
Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De foame.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Și tu chiar crezi că faptul că stau cu părinții e un deal breaker?
Dude. cunosc băieți la 32 de ani care stau cu părinții. ***. cunosc fete la 30 de ani care stau cu părinții. Ce prostii îndrugi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

"ca si bărbat ar trebui totusi sa aduci mai mulți bani decât o femeie nu"
De ce? Ce aptitudini atat de deosebite si unice are un bărbat spre deosebire de o femeie care ar putea justifica afirmația ta? Ca din câte știu eu, diferențele majore sunt numai pe plan fizic si alea in mort nu-ți garantează un loc de munca bun.
"O femeie simplă si normală fara facultate sau studii superioare va lua până în 1500 de lei" Nu e o femeie simpla.Sau normala.Din ce spui tu s-ar intelege ca e normal/comun sa nu ai studii superioare si se gasesc vreo 2-3 mai wow care chiar reușesc sa termine o facultate.Si e fix invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu,nu găsești.Doar una urâta, proasta si mult sub standardele tale(pe care apropo, nu-ți permiți sa le ai).La vârsta asta ar fi trebuit sa ai deja o casa a ta, nu sa stai cu părinții.Sa fii independent.Si nu e o pretentie absurda de femeie materialista cum îți place sa te minți singur, e o chestie de baza.Pentru propriul tău orgoliul.
Oricum, nu banii sunt problema ta.Adica și aia, dar nu banii in sine, ci atitudinea ta fata de ei.Tot zici ca orice ai face nu poți sa câștigi mai mult.Ba da, poți.Gandirea ta ar trebui sa fie ceva de genul" lucrez 25/24, îmi vand pc ul si ma înscriu la o alta facultate, iau niște cursuri -orice m-ar putea ajuta, dacă astea nu merg jefuiesc o banca" Înțelegi unde bat presupun.In teorie, ar trebui sa fii dispus sa faci totul ca sa îți îmbunătățești situația.Indiferent cât de mult timp, efort si energie îți consuma.Cu atitudinea ta resemnata, nu rezolvi nimic si îndepărtezi si jumătate din acel 1% din femeile care s-ar fi uitat totuși la tine in condițiile tale.
Nu intelege greșit.Nu spun ca banii sunt problema ta.Dar dacă tu crezi asta, n-ai decât sa faci orice ca sa câștigi mai mult.Asta tine doar de tine.
Revenind la restul problemelor tale cu
adevarat importante.
"De ce pana mea m-aș uita la o fată limitată intelectual cu un vocabular limitat?
Unde s-au dus toate orele alea în care stăteam în casă și învățam? unde s-au dus toate petrecerile la care nu am fost și viața mea de facultate care a fost mai mult învățat decât orice altceva?
S-au dus pentru ca eu să sfârșesc cu o incultă?"
Chiar ai fost invitat la petreceri? Inmormantarile nu se pun.
Unde s-au dus? In incapacitatea ta de a face ceva util cu toate studiile alea (pe care totuși ma indoiesc ca le ai, nu pentru ca ar fi ceva wow, ci pentru ca un om cât de cât inteligent nu prea poate pune întrebări atat de cretine). Daca le ai si nu faci nimic cu ele, e ca si cum nu le-ai avea.Deci la fel de bine te poți mulțumi cu o tipa care nu le are la propriu.Ca sa îți dai seama ca o persoana e deșteaptă, nu e nevoie sa inceapa ea sa-ți zică"am luat numai 10, am terminat facultatea cu 10".Ar trebui sa se vadă.La tine din întrebarea asta se vede exact contrariul.
Cu aspectul se poate rezolva intr-o oarecare măsura.Sau mai bine zis se poate îmbunătăți.Sala,mai multă îngrijire, chestii de astea simple.Nu te pune nimeni sa îți faci operații estetice.
Cel mai mare defect al tău e carcaterul.Personalitatea ta atrage doar mila, nu si simpatia femeilor.Incearca sa lucrezi aici si va fi mai bine.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Habar n-am că-ți ani ai, dar de la o vasta încolo devine un deal-breaker.
Dacă ai 20 de ani, nu nu este acesta motivul.
Dacă ai 25, ar putea fi unul dintre motive.
Dacă ai deja 30 și locuiești cu mama și cu tați, atunci sigur este.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă tu ai o concepție diferita despre viața fata de altii ti-am spus si ti-am repetat este stric problema si parerea ta.
Eu asa cred si consider ca de cele mai multe ori într-un cuplu bărbatul castiga mai mult si mai ales la noi in tara.Primesc acelaș salar daca muncesc in acelaș domeniu de la fel de multi ani si la fel de bine ceia ce se intampla foarte rar.Si da,din perspectiva mea asa ar trebui să fie,femeia aduce bani in casa pentru ca si ea trebuie sa muncească sau sa se întrețină dar daca are un soț ar fi chiar si fix de tot rahatul sa castige mai puțin.Dar poate tu esti învățată ca o mare majoritate din generația asta,adică fetele tip ajutor social ce tin trantori in spate sa poata merge ei la manichiură si pensat.
De cand e lumea si pământul bărbatul trebuie sa muncească, dar noi am reusit sa evoluăm si sa ii dam acest drept si femei de a se întreține si urca in societate si e foarte bine dar nu o sa accept niciodata sa plătesc eu chiria, facturile, mancarea si el sa aduca bani de tigari sau un suc cand iesim o dată pe lună în oraș. Daca tu asta accepti si iti place e problema ta.
Normal ar fi ca toti sa avem studii superioare, dar la noi in tara o femeie simplă este cel mult cu liceul terminat si cu un loc de munca stabil într-un magazin sau o fabrica. Daca nu trăiești în românia si nu privești în jur nu mai comenta.Ce ar trebui să fie normal si ce facem noi la noi in tara sa fie normal e total diferit iar tu te-ai trezit sa comentezi din nou aiurea crezând că mama ce remarca deșteaptă vei face.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi,poti sa ai si tu pe ici colo dreptate si sa fi o femeie normală dar te strici cand te iei la harta cu oameni pe propriile păreri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Îmi reproșai ieri ca te jignesc, dar acum cine o face? Mai ales ținând cont ca ți-am pus o întrebare banala si am depus un efort considerabil sa nu rad de tine.
"Primesc acelaș salar daca muncesc in acelaș domeniu de la fel de multi ani si la fel de bine ceia ce se intampla foarte rar".Se intampla foarte rar? Serios? De ce? Ai pus 2 criterii, sa muncească același numar de ani si la fel de bine. Vrei sa sugerezi ca femeile nu pot lucra la fel de bine? Cat despre numărul de ani, speranța de viața a femeilor este mai mare ca a bărbaților, deci strict teoretic ele ar putea lucra mai mult.Asa ca, din moment ce ambele tale argumente pica, explica-mi de ce e asa de rar ca 2 pers de sex diferit sa aibă același loc de munca.
Nu are importanta cu ce sunt eu
"De cand e lumea si pământul bărbatul trebuie sa muncească, dar noi am reusit sa evoluăm si sa ii dam acest drept si femei" Mai citește odată si spune-mi dacă sesizezi nuantele.La bărbați ai folosit "trebuie", ca si cum ar fi o obligație, iar la femei "dreptul" deparca ar fi ceva vocațional.Un hobby.Ambii trebuie sa muncească sau ambii au dreptul sa muncească.Hotaraste-te.Altfel discrimezi unul dintre sexe.Si ce e mai amuzant e ca îți discrimezi propriul tău sex,din confort si mediocritate.
Nimeni nu te pune sa plătești numai tu chiria, facturile, mancarea.Dar nici nu e normal sa îl lasi numai pe el s-o facă, cum ai vrea si probabil faci.Le plătiți amândoi, in mod egal.Atat de simplu e.Nu exista niciun motiv bun pentru care el ar aduce mai mulți bani in comparație cu tine.
"la noi in tara o femeie simplă este cel mult cu liceul terminat si cu un loc de munca stabil într-un magazin sau o fabrica. "
Cel mult cu liceul terminat? Da, poate la o anumită categorie de vârsta.Dar ai 24 de ani dacă nu ma insel.Nu faci parte din cei cu "cel mult liceul terminat".Si cam toată lumea are liceul terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

O femeie normala după definita ta e una cu "cel mult liceul terminat", cu iq de sub 100, care lucrează intr-o fabrica pe minimul de economie sau si mai bine, nu lucrează deloc si se așteaptă ca sotul ei sa o întrețină pentru ca asa e "de când lumea si pamantul".Nu pot sa fiu o femeie normala in cazul asta.
Si nu ma cert pe pareri proprii, ma cert pe aberații proprii. Daca părerea ta e ca pamantul e plat ma simt perfect îndreptățită sa-ți spun ca ești idioata.Si aici e un "ta" impersonal, nu te simți.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus că este imposibil să muncească în acelaș domeniu, am spus că există cazuri rare ca doi parteneri sa muncească în acelaș domeniu.Nu am spus că femeia nu poate sa muncească la fel de bine ca bărbatul într-un anumit domeniu,am spus că există cazuri rare in care ambi sunt avocați,procurori,profesori și sa înceapă deodată aceasta munca pentru ca aproape in toate cazurile exista o diferenta de varsta intre doi parteneri (de foarte multe ori el este mai mare decat ea).Nu am spus că o femeie trebuie neaparat sa castige mai puțin decât bărbatul, am spus că ar fi aiurea sa fi intr-o relatie si sa câștigi mai mult decat el, ar fi foarte aiurea si pentru el in primul rand si in al doilea rand nu cred ca ai sta nici tu cu unul ce nu are nici macar aspirații sa faca mai mult ca sa isi ajute soția.
Din cate stiu eu ani de pensionare la noi in tara sunt diferiti, iar femeia intra mai repede la pensie decat bărbatul, plus ca de foarte multe ori femeile sunt cele care se angajează mai tarziu si nu am facut eu legea asta sau nu am crescut eu toti copii din țară ca sa le explic ca trebuie sa muncească toti la aceias varsta si ca fetele nu ar mai trebui dadacite de părinți să înceapă munca mai tarziu, asa se intampla.
Plus ca femeia daca da nastere din cate stiu sta acasa vreo doi ani, sau cel putin asa ar trebui daca vrei sa iti crești copilul deci 2 ani deci sta fie ca vrea sau nu,daca mai face unul iar se intampla acelaș lucru plus ca de cele mai multe ori treburile casnice femeia le face nu am spus că e obligată dar e clar ca in cele mai multe cazuri femeia face treaba asta mai bine decat un barbat si cred ca si asta compensează destul de mult. Daca ai langa tine o femeie ce face si treburi casnice, copii si aduce si mai multi bani ca tine in casa tu ce esti ca bărbat?
Dacă tot vrei sa stii parerea mea la care vad ca insist cu ardoare da, eu sunt de parere ca o femeie trebuie sa fie femeie, sa fie sensibila, sa fie si independenta dar in acelaș masura sa fie si ocrotita nu hamal.
Crezi ca contează neapărat categoria de varsta? Eu cred ca nu, pentru ca la noi in tara exista in fiecare generație oameni ce au mai multa sau mai putina scoala. Daca ai 12 clase, 8 case sau facultate e stric problema ta de ce ai ales sau ce ai putut să faci.Mie aia mi se pare o femeie simplă din perspectiva mea si.
Tu esti singura mai mult ca sigur, nu ai incercat sa trăiești la comun, sa iti faci o familie si sa vezi cum e sa trăiești în doi de aceia ma contrazic cu tine degeaba, cand vei avea familie sau macar un partener discutam.Cand vei trai printre ambele categorii de oameni si mai înstăriți si mai săraci din nou o sa vorbim.
Si apropo faptul că eu stau pe spatele partenerului si ca profit, cine spune? Aia care spune că bărbatul nu e bun decat sa f...a si in rest sunt niste rahati in ploaie.Eu deocamdată cu partenerul meu ne-am ajutat reciproc si ne-am oferit din cat puteam câte ceva, dar tu ce ai facut pana acum? Eu macar am împărțit o farfurie de mâncare cu el multa sau puțină, l-am sustinut si ajutat cand a avut sau nu a avut dar tu înafara de a profita si beneficia de pe un bărbat asa de plictiseala cum te lauzi ce ai facut? Bine asta daca nu esti tot virgină cu pisica ta in cuca macai ca de obicei astea se lauda ca au nu stiu câte școli si salarii de zeci de mi de euro.