| NicolaeAnton26 a întrebat:

De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?
De ce contează în mod esențial partea financiară?

205 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu trebuie sa aibă exact aceeași profesie si exact același salariu.Dar sa fie similare(salariile, nu profesiile).Sa nu fie discrepante extrem de mari.Da, de acord cu tine, normal ca unul din ei va avea un salariu mai mare si mi se pare si mie "normal" sa fie bărbatul.Dar diferențele astea trebuie sa se încadreze intr-o anumită limita.Si se exclude din start varianta in care femeia nu aduce nicio contribuție.
"nu cred ca ai sta nici tu cu unul ce nu are nici macar aspirații sa faca mai mult ca sa isi ajute soția."Nu.Nu as sta cu unul ce nu are nici măcar aspirații sa facă mai mult ca sa se ajute pe sine si implicit pe amândoi.Nu am nevoie sa ma ajute pe mine.
Treburile casnice e normal si de preferat sa le facă amândoi.Ca tu gătești in 4 zile si el doar in 3 e un detaliu nesemnificativ.Din moment ce amândoi au un servici, amândoi fac treburile casnice.Tocmai,ca nu mai e ca in trecut când numai bărbatul muncea si era normal ca femeia sa fie casnica.
Ocrotita? Crezi ca te spargi dacă faci si tu ceva? Ocrotita metaforic înțeleg.Dar tu te referi la altceva.
Nu ți se pare ca-s prea tânăra ca sa încerc de pe acum sa îmi fac o familie? laughing Știi vorba aia, nu trebuie sa te arzi ca sa știi ca focul e fierbinte.Din câte țin eu minte, tu momentan nu lucrezi sau cel puțin ai avut o perioada in care nu ai lucrat si ai fost întreținută.Si cum nici studii superioare presupun ca nu ai si nici dorința de a le face, presupun ca e evident ca discuția noastra e mai mult teoretica decât bazata pe experiențe practice.Toata mentalitatea ta nu face decât sa-ți justifice mediocritatea.Tot ce spui are darul de a scuza situația in care te-ai aflat/te afli.
"Aia care spune că bărbatul nu e bun decat sa f...a si in rest sunt niste rahati in ploaie.".Nu.N-am spus niciodată asta.Mai bine zis "aia care spune ca ea nu e buna decât de sex".Nu barbatii.Nu am dat niciodată vina pe ei, doar pe mine.
E problema mea ce am făcut.Tu ai ales sa faci publice unele aspecte ale vieții tale si e normal sa te aștepți la critici.Eu prefer sa le păstrez private.
Nu ma laud.Niciodata nu ma laud.Nu am nevoie s-o fac.
Si nu am profitat doar eu.Am avut amândoi de câștigat.
Nu m-am laudat niciodată ca am "nu știu câte scoli". Doar te-am criticat pe tine ca nu le ai.Asta poate sa însemne doua lucruri.Ori ca eu chiar le am si am motive sa îmi bat joc de tine din moment ce îți sunt superioară, ori sunt doar jalnica. Alege varinata pe care o preferi.A 2-a, probabil.Nu se schimba absolut nimic.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

La 26 de ani ar trebui să am casa mea?
Doamne, cât de cretin poți să fii. Pe bune, frate? tu te auzi ce vorbești?
Uite, îți spun ca fapt divers. nu-mi voi lua casa mea decât ar fi să mă căsătoresc cu cineva cu care să fac o casă, altfel eu nu mă voi muta de la ai mei... pierdere de bani și timp. Nu-i rentabil.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Ghinion atunci happy chiar nu am de gând să să mut de la ai mei prea curând.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da am avut o perioada de timp in care nu am muncit dar uite ca acum am venit cu niste bunuri in relatie ce compenseaza cu mult poate chiar peste perioada aceia in care nu am muncit.Iar eu consider că daca tu in viata asta visezi sa ai o casa, o masina si un trai normal si ti le si permiți nu ai de ce sa mai tragi in plus ca boul doar pentru ai arata celui de langa tine ca tu pentru ca il iubesti o sa aduci un salariu cat el in casa sau chiar peste atata timp cat ai venit cu multe in relatie.Iti dau un exemplu.Tu ai reusit sa ai o casa, sa o cumperi, sa o primesti, sa o câștigi in fine oricum, sa ai o masina la fel iar iubitul tău aduce un salariu in casa, tu ai sa te lupți ca sa aduci mai mult ca sa ii demonstrezi ca nu trage singur pentru relație? Eu sunt de parere ca trebuie sa muncești ce iti place si sa câștigi un salar decent daca vrei neaparat sa faci ceva nu obligatoriu cat el sau peste.Sunt familie de bogătași in care femeia a venit cu bunuri, terenuri, case masini si si-a compensat o perioada de N timp din munca.Totul este ca mereu sa compensezi si sa acoperi anumite lipsuri sau probleme.
Sa ocrotesti femeia in sensul sa nu ai pretentii de la ea de munca titanica, sa o ferești de anumite lucuri ce ii pot îngreuna viata sau sanatatea, sa o încurajeze sa faca ceva ce ii place nu ceva orce doar sa iti aduca tie bani in casa.Si da, eu mi-am expus aici anumite parti din viața și pentru a fi lăudată si criticată si am invatat ce inseamna si sa se tragă pielea de pe tine si sa fi ocrotită cum ai spus.Am fost intr-o relatie in care acel om nu suporta sa te vada stand indiferent daca ai de facut ceva sau nu, care nu te ajuta sa iti poti crea conditii sa iti fie mai usoara treaba casnică si care considera ca nu e o problemă sa iei o femeie pe șantier daca e nevoie si sa poata munci cot la cot cu el.Eu am muncit si am compensat cu multe tin sa te anunt, ca am facut treaba de am stat prin spitale si luni de zile sa învăț din nou sa merg.De aceia acum apreciez bărbatu care conștientizează ce e femeia,o ajuta si sprijina si o fereste de anumite lucuri mult pre grele pentru ea si nu da cu pumnul in masa sa ii aduca teancuri de bani acasa pentru ca sunt un cuplu. Apreciez bărbatul care conștientizează că femeia aia ii face lui moștenitori, treburi casnice, il iubeste, il asculta si sprijina.Iar eu sunt genul de femeie care daca te vad ca ai fost langa mine cand mi-a fost greu si ai tras pentru mine la un moment dat o sa recompenseze toata treaba asta cum am si facut de altfel.
Nu mai stiu exact ce varsta ai, poate ca esti prea tânără pentru o familie cum zici tu, dar daca e asa atunci ai răbdare sa ajungi la performanta aia si dupa discutam.Ca sa vezi daca e fierbinte ciorba trebuie sa pui mâna sau sa o guști, daca tu nu bagi mana in foc de frica ca o sa te arzi doar pentru ca a spus cineva ca focul arde sau pentru ca ai citit undeva atunci parerea ta nu mai e relevantă pentru ca nu mai e a ta.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Chestia cu apartamentul e doar un exemplu. Imaginează-ți doi gemeni identici separați la naștere. Unul ajunge într-o familie bogata și responsabila, altul într-o familie săracă și plina de vicii. Cum se vor prezenta cei 2 la o întâlnire cu o fata, la vasta de 20 de ani?
Cel bogat va veni într-o mașină luxoasa, va avea un corp bine dezvoltat pentru ca de mic ai lui l-au dat la sport și a mâncat doar mâncare sănătoasă. Este civilizat, are cultura generala și știe sa poarte o conversație interesanta. Nu are complexe de inferioritate și nici traume din copilărie pentru ca a avut parte de afecțiune și un mediu stabil în care sa se dezvolte.
Apoi va veni și cel sărac: se da jos din autobuz, garbovit de munca, îmbrăcat cu haine de bazar, mirosind ușor a transpirație amestecata cu alcool și tutun, cu mâinile pline de bataruri, carandu-si bagajul lui de complexe și frustrări și ii va povesti fetei la o shaorma cum este viata lui pe șantier.
Dacă tu ai fi fata, pe care dintre ei l-ai alege?
Știu, viata nu este dreaptă, dar nu te aștepta ca o fata frumoasa și inteligenta sa te aleagă de mila, pecetluindu-si viitorul. Au și ele dreptul sa aleagă spre binele lor.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Okay, exemplul tău este puțin deplasat, dar înțeleg unde bați.
Omule, ca să înțelegi. nu-mi trebuie o frumusețe, chiar nu sunt pretențios. Nu știu ce ai înțeles tu din ce am scris eu, chiar nu am așa mari pretenții fizice sau materiale. Să fie drăguță, să fie dornică să lucreze, să-și dorească să începem ceva împreună și să o ducă cât de cât mintea. Ți se pare că cer marea cu sarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La 26 de ani sa ai casa ta? Asta e o vis adolescentin nerealist

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Asta ziceam și eu...

| Osneros a răspuns (pentru Freya1):

"nu o sa accept niciodata sa plătesc eu chiria, facturile, mancarea si el sa aduca bani de tigari sau un suc cand iesim o dată pe lună în oraș."
Daca era fix invers, acceptai? laughing
Sunt sigur ca raspunsul real e "da", chiar daca ma astept sa ma contrazici aici, si fix asta e problema.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu, nu ceri "marea cu sarea" iar ceea ce vrei tu este realizabil dacă reușești sa găsești răspunsurile la 2 intrebari:
1. Unde poți găsi astfel de fete?
Evident nu o vei găsi nici în club nici la facultate.
2. Ești genul de băiat pe care și-l dorește o astfel de fata?
Si daca nu ești exact acest gen, încearcă sa te schimbi pentru a fi.
De exemplu o astfel de fata nu își dorește un băiat care sa își piardă nopțile la poker sau remi cu băieții, dacă ești genul asta, va trebui sa te schimbi.

| Freya1 a răspuns (pentru Osneros):

Uite ca te surptind da as accepta si s-a intamplat asta dar mai tarziu m-am revansat.
Nu a zis nimeni sa nu ai o perioada proasta in viata, dar nu sa traiesc asa ani de zile. Poti sa te contrazici cu mine cat vrei parerile mele rămân aceleas, nu o sa tin niciodata eu un bărbat, și da, sunt de părere că femeia poate sa contribuie in casa cu bani dar nu e neapărat să lupte sa aiba salar cat a bărbatului sau mai mult pentru ca mai face si alte lucuri mult mai importante decat 2 lei in plus.

| Osneros a răspuns (pentru Freya1):

Aha. Deci ai acceptat ca el sa te tina, dar nu ai accepta sa-l tii tu. Interesanta gandire.

| Freya1 a răspuns (pentru Osneros):

Am acceptat pentru ca stiu ca eu pe lângă a aduce bani in casa mai fac si alte lucruri utile si vitale.

| Osneros a răspuns (pentru Freya1):

De exemplu? Ce faci tu si nu poate face el singur, de ai meritat sa te tina?

| Freya1 a răspuns (pentru Osneros):

Iti raspund sec pentru ca vrei sa continui un subiect pe care ti-l pot explica de 50 de mi de ori ca nu il vei intelege.Probabil nu ai fost atent la tot contextul, era vorba despre cum ar fi normal ca o femeia sa aiba un salariu mai mare decat a soțului, iar eu am spus că sunt de parere ca nu ar fi ok nici pentru el si orgoliul lui si nici pentru femeie sa stie ca face si treburi casnice, si copii, are grija si de el si mai plătește si singura anumite chestii destul de costisitoare, ca atunci bărbatul la ce ar mai folosi? Mai bine ar sta singura.
Eu nu pot sa fac decat sa iti dau exemple din viața mea ca sa înțelegi cum gandesc si de ce gandesc asa.Eu am avut două relații serioase, una s-a terminat după câțiva ani buni si alta durează si acuma.In prima relație înafara ca nu am apucat sa fac un copil cu toate ca a fost in plan si etc nu am cum sa vorbesc despre asta ca e un subiect sensibil, am facut mult mai multe decat ar fi facut multe alte femei.In fosta relație nu am muncit pentru ca am locuit la tara, dar nici el înafara de a aduce o pâine acasa (mâncare la general) sa doarmă, sa mănânce si sa se spele si sa plece iar nu facea.Eu am tinut o casa întrega cu neamuri de a lui cu tot făcând oale de mâncare,curat in toata casa si nu era mica,în curte,crăpat lemne pentru sobă, cărat apa, spălat la mana pentru ca am avut socrii "buni" si bărbat ce zicea ca merge si asa, cumpărături, cărat plase pe microbuze de la 30, 40 de km si mai mereu si cu el treaba acasa ca trebuia sa stau langa el si la el la munca m-am dus fara sa ma plateasca nimeni, pus în grădină, avut grija de animale.Trebuia sa grijesc de el ca si de copii mici,sa il ascult cand are nevoie,sa il sfătuiesc,sa ii ofer atenție,afectiune etc. Poate tie ti se părea normal ca dupa ce ca fac la treaba acasa de mi-am rupt picioarele si am stat prin spitale sa imi mai gasesc si un loc d munca sa ii aduc si bani domnului ca sa il premiază pentru ca munceste ca si orce om normal sa supraviețuiască.
În relația actuala da,după ce am terminat fosta relație nu m-am putut angaja si el a muncit si a plătit chirie ai facturi si etc iar eu am stat o perioada,dar după m-am descurcat am o căsuță langa oras ce trebuie renovată, am reusit sa iau o masina si cred ca am compensat destul pentru timpul in care nu am muncit.
Ideea este ca, daca esti bărbat și iti iubesti si respecți soția încerci să îi faci viata mai usoara mai alea din punct de vedere fizic pentru ca in forta e mai slabă decat tine, iar daca esti cat de cat bărbat încerci daca ea tot munceste sa o indrumi către ce ii place si poate in loc sa ii nimeri bani pe care îi face pentru ca ea iti face copii, ia te ajuta cu casa, ea pe lângă sotie poate sa iti fie si ca o mamă.

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza partea financiara daca atractia e reciproca, conteaza doar cand una nu place pe unu, si atunci exista doua posibilitati, ori il ignora si subtil evita contactul cu el, ori il foloseste. Si nu e doar in Romania, cam peste tot e asa.
Ca dovada aia care se plac reciproc la fel de tare, fac amandoi totul daca amandoi au acelasi statut, asa ca aia este, faca casa, concedii, masina, pun bani deoparte, nu se pune problema care are mai mult mai ales ca 80 % din oameni fie femei sau barbati au salariul cam pe acolo.

Sa puneti asta in rama, ca multora nu le e clar. Si cum multi barbati nu atrag ca lumea, de acolo se vb ca femeile sunt dupa bani. Sunt destul de destepte unele sa nu rupa contactul daca au ceva de castigat in conditiile lor de fapt! Ce le costa sa stea 5 min sa-si bage ala penisul in ele si dupa aia sa aiba tot? Prost sa fi sa nu faci asa. Si in rest se f cu cine vrea. In rest ala nu face ce vrea, caci ea pune conditiile si ala face ce vrea ea.
Mai sunt unii mai rau "si daca nu facem sex, te vreau aici, doar cand te vad ma luminezi", asa obsedati sunt de ele.

Cum ar fi sa am eu pe una, aia sa ma placa sa ma rupa, sa-mi faca toate placerile, sa-mi dea bani la greu, iar datoria mea nu e decat sa o satisfac la sex si atat, pun prezervativu`, ii dau acolo, o fac si atata. Prost oi fi sa nu accept. Zic "vezi cand vine amicu meu te duci dincolo ca joc table cu el, vezi ca ma duc maine colo", face ce zic eu. Asa si ele. Ptr ca daca nu o plac, nu am de ce sa stau cu ea daca nu am avantaje financiare, sau nu stateam, dar mai bine stau.

| sabinaca a răspuns:

Pentru ca in Romania exista mentalitatea de familie traditionala, nu de familie in care membrii sunt egali din toate punctele de vedere.

| IAR a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Imi pare rau de tine ca si eu sunt cam in aceeasi situatie, sper sa-ti gasesti fata potrivita, mult succes.

| IAR a răspuns (pentru Freya1):

Esti materialista fu***** r*** m**** s*** f****.
Du-te la munca si nu ma fi casnica.

| Freya1 a răspuns (pentru IAR):

Sa iti iau neamu in *** de jeg si scursura si cand te mai bagi tu ca si musca in fundu calului fara sa iti zică cineva forto.
Nu stau pe bani tai sau pe podul lui mata ca sa ma iei tu pe mine la rost sau sa ma cataloghezi.Ai stat tu cu mine in casa sa vezi la ce contribui si cate am facut eu? Da, sunt casnică acum dar după ce mi-am luat o casa si o masina si imi permit sa fiu casnică și sa ma ocup si de altceva, daca tu esti un coldusi ce nu isi permite sa aduca un salariu in casa nu mai comenta si iti da cu presupusul. Daca nu sti sensul cuvantului materialista nu il mai folosi ca te faci de rahat.Plimba ursu.

| IAR a răspuns (pentru Freya1):

Eu sunt jeg si scursura sau tu cu acest limbaj, mai ales ca esti si fata?
Si ce ai cu neamul meu ca nu ti-au facut nimic, eu te-am injurat, injura-ma pe mine, tu fata nu te poti numi, mi-e mila de iubitul tau.

| Freya1 a răspuns (pentru IAR):

Scri rahatul asta "Esti materialista fu***** r*** m**** s*** f****.
Du-te la munca si nu ma fi casnica" fara sa iti spun nici date mai in colo si ai pretentia sa tac.Pai tu crezi ca eu sunt multele alea după care umbli tu si care crezi ca o sa iti accepte vocabularul asta de ferentari.
Te plângeau intr-o intrebare ca esti timid si rusinos si ca nu sti cum sa faci sa agheti nu stiu ce fata si dupa vi si iti încerci talentele si noile înjurături învățate prin fata blocului cu mine.Invata mai întâi sa vorbesti cu o fata si dupa poti sa iti dai cu presupusul despre cum e x si y, cum se comporta x si y.

| IAR a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu suport materialistele din acest motiv am avut un limbaj dur cu tine, dar tu ca fata sa injuri ca o tiganca spune tot despre tine si cred ca tu esti din ferentari.
Inseamna ca te-am suparat tare de tot de ai intrat pe profilul meu sa ma studiezi.

| Freya1 a răspuns (pentru IAR):

Orice om ce se baga in seama si isi da cu presupusul aiurea si ma mai si înjură ma enervează.Eu nici macar nu te-am remarcat, da sa te mai si înjur.
Ce, daca sunt fata trebuie sa iti zic sarumana ca imi bagi si scoti din senin fara sa iti zic nici date mai in colo? Pur si simplu ma satur sa dau peste persoane obaznice ca tine ce se baga in seama fara rost.

| FantasyChary12 a răspuns:

Ptc nu poti sa intretii o relatie numai cu dragoste, daca ambii parteneri n au o situati buna financiara, atunci cum te astepti ca lucrurile sa mearga? hai sa fim seriosi, si banii sunt importanti.traim intr-o tara saraca din pdv financiar, pana si barbatii cauta partenere cu bani, hai sa nu generalizam si sa ne trezim putin la realitate, ca nu cred ca ai intalnit tu toate romancele din tara si din lume inclusiv