| NicolaeAnton26 a întrebat:

De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?
De ce contează în mod esențial partea financiară?

205 răspunsuri:
| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Okay dude. asta este ideea. vreau și eu ca tot omul o iubită(n-am avut în viața mea așa ceva și sincer nici nu m-am plâns până acum și nici n-am cerut).
Este corect ca eu să sufăr pentru că majoritatea femeilor din România sunt materialiste iar eu nu am o situația financiară prea bună?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu nu poti sa ai incredere in femei singurii oameni in care poti sa ai incredere cu adevarat sunt parintii tai ei te iubesc cu adevarat. Femeia nu te va iubi s-au poate ca putin acolo dar nu. In Biblie scrie asa: blestemat sa fie cel ce se increde in oameni.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Vreau doar să-mi găsesc liniștea pe acest Pământ... atât timp cât o-i mai trăi. Cer prea mult?
Mă simt neliniștit știind că voi fi singur toată viața mea. nu are sens viața fără să am pe cineva alături, mă simt atât de singur și de gol înauntrul meu. Cer chiar atât de mult?
Nu am cerut să-mi pice nimeni în brațe... am cerut doar o șansă, o șansă ca în pofida situației materiale nu neapărat grozave să arăt că am și alte calități.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Sa zicem ca femeia te va accepta pe tine asa cum esti dar copii nu vor fi niciodata ai tai ci vor fi facuti cu altul care e mai bun decat tine asta vreau sa spun. Aici e loterie castigi s-au pierzi.

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Cum se face ca n-ai avut nicio prietena, stiind ca iti doresti una si cunosti majoritatea romancelor?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Lumea e o cu+rva in România conteaza un singur lucru banul. Aici in Romania omul nu inseamna nimic, aici esti doar un gandac ce trebuie zdrobit de toti si atat. Valabil si in cazul meu.

| Algo098 a răspuns:

E pe principiul cerere si oferta. Daca cineva cere ceva si tu ai ceva de oferit, atunci e normal ca cel care cere sa isi doreasca sa obtina acel ceva la un pret cat mai mic, iar cel care vinde, doreste sa obtina un pret cat mai bun pe marfa pe care o vinde. Asa a fost pana acum si asa va fi si de acum in colo.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Se spune ca in lumea asta mare si nebuna in care traim, fiecare din noi are pe cineva acolo trebuie doar sa astepti, toate la momentul potrivit. In Biblie scrie ca Dumnezeu ofera o famile numai celor care au suferit foarte mult cu adevarat, celor greu incercati.
Stiu ca in sufletul tau se da o lupta si ca tu iti doresti doar un singur lucru sa fi iubit dar va trebui sa te rogi la Dumnezeu.
Nu uita Dumnezeu e singurul care te mai tine in viata in rest nu mai e nimeni altcineva. Daca ti-ai pierdut speranta esti pierdut, tu trebuie sa lupti mai departe.

| Ana1687 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Tu nu înțelegi, mă refeream la altceva. Voiam să îți spun că așa cum își fac bărbatii prima impresie despre o fata după aspectul ei fizic așa își fac și fetele prima impresie despre barbati după venituri.
Totul e legat de prima impresie, dacă nu ai bani (deși 2400 nu este chiar așa de rau) nu înseamnă că nu poți să ai o relație, am înțeles, nu ai bani, ai altceva de oferit?
Ești amuzant, carismatic, ști să te faci plăcut, ști să respecți o femeie, ști să o faci sa se simtă bine, știi să abordezi o femeie?
Dacă nu, lucrează la asta, dacă da, du-te și abordeazăle, și dacă te refuza, majoritatea nu o fac deoarece bărbatul are un venit mic ci pentru că femeile sunt mai selective, in sensul că vor să își aleagă bine partenerul de viață înainte să întemeieze o familie sau pentru că nu vor o familie.

| sierra1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Escapade sau femei urâte. E plin de ele

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Exista femei pentru toate tipurile de barbati!
Ca-s putine alea de se uita numai dupa banii si averi, restul prefera dragostea si intelegerea, ca sa fie fericiti si sa imparta putinul pe care-l au.
Tu crezi ca pe vremea lui ceausescu era cineva bogat? Cu toate astea, toti ne casatoream si ne bagam in credite bancare, sau imprumuturi la cec or CAR, ca sa ne luam casa, mobile samd.
Cam acelasi lucru se intampla si zilele astea!
Daca nu ai parinti care sunt deja instariti, tot iti gasesti o fata modesta si cu 2 salarii modeste, tot se face o casa buna, iar daca mai adaugi si o doza de iubire, atunci iese un camin superb, plin de fericire.
Esti tanar si sanatos, asadar ai toate sansele din lumea sa-ti construiesti o viata buna si frumoasa, trebuind doar sa vrei asta, ca visele sa se implineasca.

Bula
| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Sansele tale sunt in functie de cum abordezi si vorbesti /te comporti cu femeile.
Si tu iti poti gasi o femeie instarita, cu care sa va intelegeti bine pana la adanci batranete (daca te porti cu ea cum ii place).

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu mai generaliza in primul rand si in al doilea rand foarte multe femei doresc un bărbat cu capul pe umeri ce se poate descurca in orce situație si are aspirații si planuri de viitor.
Eu nu mi-am luat niciodata bărbați cu bani dar mi-am luat bărbații cu perspectiva care in timp au facut ceva si-au luat casa, masina fara sa fie bancheri sau fii de priministri.
Sti cum e chestia, daca umbli după fete de bani gata, piti ce fac orce sa investească în ele sau femei ce au terminat o scoala si au o funcție înaltă nu ai cum sa speri ca te va lua cu 1500 de lei salar.Stiu ca ti se pare greșită treaba pentru ca si tu esti om si meriți ceva bun in viata dar cam asa functioneaza treburile, si ele la rândul lor aleargă după ceva mai bun pentru ca, consideră că merită mai mult in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Raducons a răspuns:

Pentru ca are legatura cu viitorul si viata lor, una e sa stai in chirie si sa te certi de bani toata ziua si alta e sa ai un partener care iti face cadouri are o masina buna, te plimba.gandeste te acum

| GirlOnline81 a răspuns:

". fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară."

Asta este sinonim cu " n-am bani, n-am relație" nu-i așa?

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că este natural. Femeia, ca și femela din regnul animal, este sursa vieții. Ea asigură perpetuarea speciei și a grupului din care face parte. De aceea, ele caută să asigure copiilor un mediu optim de dezvoltare și de trai.

Tu, dacă ai o afacere, pe cine ai alege drept sponsor? Alimentara din colțul străzii, știind că în orice moment poate da faliment, sau o companie mare, precum Google sau Microsoft, care te poate ajuta mult mai mult decât ar putea-o face alimentara?

Ei, vezi? Este o diferență între a fi cu cineva care trăiește de la o lună la alta (sau mai rău, de la o zi la alta) și a fi cu cineva care trăiește de pe un an la altul.

Încă un exemplu: Ai doi cățeluși, sau doi câini maturi, nu contează.

Unul dintre ei valorează cel mult 200 de lei. Despre celălalt în schimb, se spune că este un descendent al unui mare campion la vânătoare sau la găsit explozibil și care, în timpul vieții sale a fost decorat pentru aceste performanțe. Și acel cățeluș poate demonstra acest fapt atât prin acte, cât și prin analize specifice: teste ADN etc.

Prețul acestui câine va fi de milioane sau chiar zeci de milioane de Euro.

Așa e și la oameni

| mgtow a răspuns:

Pt ca sant sarace & le place sa aiba pe cineva cu bani

| Mogiojojo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Bai frate stii ce am invatat eu in viata asta? Sa-ti cauti oameni de seama ta, pe masura ta. Altfel spus: ea e boschetara nu o va lua niciun print, etc. De ce nu iti cauti pe cineva de seama ta? Acelasi nivel de studii, aprox. acelasi salariu, casa ca a ta, etc. Diferentele astea se simt. Poate din partea ta nu, dar din partea ei fii sigur.

| Mogiojojo a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

laughing laughing Ză best.

| Dalmore a răspuns:

Iubirea nu ține de foame.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu crezi că exagerezi puțin? nu suntem animale, totuși...

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Nu am avut niciodată o prietenă pentru că:
1. Am fost de regulă mai retras în viața mea, dar și atunci când am fost deschis am fost refuzat de fiecare dată, ce-i drept politicos, dar refuzat.
2. Nu sunt un tip atrăgător din punct de vedere fizic(urât la față cum ar veni).
3. Nu am o situația financiară WOW ca să pot să ofer unei femei un viitor 100% sigur și lipsit de griji.
4. Multe altele

| NicolaeAnton26 explică (pentru Algo098):

Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Crede-mă, Dumnezeu este Singurul care-mi dă putere să merg înainte. Fără El, eram pierdut de mult...

| NicolaeAnton26 explică (pentru Violleta2022):

Femeile care se uită la situația materială a unui bărbat sunt majoritare în ziua de astăzi și în special în categoria mea de vârstă(25-30).
Dacă aș fi cu o fată care să aibă un salar asemănător mie, nu cred că ar fi greu să facem o casă, ca să spun așa, problema este că de regulă, majoritatea femeilor din România(cu excepția unguroaicelor, care din păcate pentru mine de regulă nu se uită la noi pârliții de români) nu sunt genul de femei care să caute bărbați de nivelul lor, ci caută bărbați de un nivel superior(financiar vorbind).
Nu am un aspect fizic frumos(mă strică fața), nu am o situație financiară foarte bună(sunt mediocru, chiar puțin spre sărac), și nu sunt foarte carismatic. Sunt cu alte cuvinte puțin mai bun decât un ratat.
Evident că fetele nu se vor uita niciodată la mine.
De fapt singurele dăți când fetele sau femeile îmi acordă atenție este atunci când sunt la lucru și le ajut cu diversele lor probleme.
Sunt tânăr și sunt pe cale să-mi pierd toată tinerețea. Viața nu are niciun sens atâta timp cât nu voi ajunge să iubesc și să fiu iubit(iubirea de părinți și prieteni nu e același lucru ca iubirea față de parteneri/copii).
Trăiesc viața ca o stafie. Probabil cu o iubită sau soție aș fi mult mai motivat chiar să cresc și în plan financiar... dar nu voi știi niciodată pentru că femeile din România nu se uită la ratații ca mine.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Ce te face să crezi că-mi trebuie o femeie înstărită?
Dude. am crescut în mediocritate, crede-mă nu mă deranjează o femeie mediocră sau săracă. după ce trăiești 26 de ani într-un fel chiar nu te mai deranjează.
Dar după cum am spus, cine s-ar uita la un ratat ca mine?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Ei bine îmi pare rău, dar eu nu le pot oferi asta.
NU sunt neapărat un om inteligent. După cum am mai spus, sunt un om mediocru, ca inteligență, forța fizică, etc. Per total mă clasez în pătura de mijloc a societății.
Eu îți spun sincer că nu aș reuși singur să-mi iau o casă... chiar nu aș reuși, îmi pare rău, nu pot singur.
Mașină și restul da, dar casă nu am cum SINGUR.
Aspirații de regulă nu prea am. și dacă am nu sunt WOW. Îmi place să fiu cel mai bun în ceea ce fac și cam atât, dar nu aspir să devin ceva anume.
Îmi pare rău, ăsta sunt.

| Holiday a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

"...banii nu aduc fericirea."

Poate n-o aduc, dar sigur o intretin.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Raducons):

Okay, uite... unii dintre noi nu ne putem permite luxul ăla.
Eu nu-mi pot permite să fac cadouri, să am o mașină wow, să mă plimb sau să plimb pe cineva.
Nu am posibilitatea financiară și nici dacă mi-aș pune toată mintea la bătaie, n-aș reuși să fac asta... am limite.
Am o inteligență mediocră, nu sunt chiar cel mai isteț tip de pe aici.
Ce vrei să fac dacă sunt limitat?