| NicolaeAnton26 a întrebat:

De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?
De ce contează în mod esențial partea financiară?

205 răspunsuri:
| NicolaeAnton26 explică (pentru GirlOnline81):

Cam așa ceva...
Cam toți prietenii sau amicii înstăriți pe care îi am, au relație stabilă și sunt fericiți, pe când prietenii de nivelul meu sau chiar mai slabi ca mine dpdv financiar sunt singuri.

| NicolaeAnton26 explică (pentru TheGentleman):

Okay dude... și atunci bărbații ca mine ce-ar trebui să facă?
Noi ăștia care nu suntem potenți din punct de vedere financiar și nici nu avem șansa să creștem prea mult în acest sens?
Ce-ar trebui să facem?! spune-mi, te rog!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni? spune-mi te rog!

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni? sau cum?

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Și atunci asta înseamnă că noi, bărbații din pătura de mijloc sau chiar spre pătura joasa a societății suntem sortiți să nu fim niciodată cu nimeni?*

Uite, hai sa gandim logic: tu ai vazut vreodata cum arata o multime de vreo 10 mii de oameni? Daca nu ai vazut, du-te pe stadion sa vezi. Iti zic eu; parca ti se taie rasuflarea. Asta pentru ca creierul nostru nu e proiectat sa gestioneze decat grupulete de 40 sau 50 de oameni. Buun. Daca creierul uman are probleme in a quantifica cateva mii de oameni, cum crezi ca s-ar descurca cu cateva milioane de oameni? Sa zicem ca exista vreo 3 milioane de romance cu varsta cuprinsa intre 14 si 40 de ani - cum poti tu sa pui o singura eticheta la 3 milioane de femei? Cati oameni ai cunoscut personal la viata ta? Iti spun eu; mai putin de o suta. Asadar tu generalizezi in baza a catorva exemple.

| TheGentleman a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Poți, dar mai greu. Eu doar am răspuns la întrebarea pusă de tine.

La ce vremuri instabile trăim, nu este ușor să te mai găndești la relații și alte chestiuni mai complexe. Prietene ai? (nu iubită)

| Holiday a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"să înțeleg că pentru mine și pentru toți ceilalți bărbați cu salarii mediocre, nu există nicio șansă sau?"

Ba da, exista, doar nu ai impresia ca aia cu salarii/venituri mari accepta orice stramba, proasta, isterica? Si pana la urma, nu le pot lua pe toate acasa, chiar daca ar vrea. Astea raman pentru aia cu salarii mediocre/mici. Ca pana la urma si femeile, daca nu reusesc cu ce vor ele, se multumesc cu ce gasesc.

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Deci cu alte cuvinte dacă nu arăți bine și nu ai bani nu poți avea pretenția la o soție?*

Nu, ramai pe bara daca ai o valoare sexuala mai scazuta decat media si/sau daca ai anumite probleme psihice. Eu iti pot arata cateva zeci de cupluri in care baiatul este sarac, iar dpdv fizic arata normal/mediu.

| Raducons a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Atunci trebuie sa fii constient ca fetele frumoase au cautare si atunci e normal ca sa l aleaga pe cel mai bun, o sa gasim si eu si tu pe cineva care sa se potriveasca cu ce suntem noi, Ai vazut la animale care e situatia, cel mai tare castiga asa e si la noi.Stiu ca e dezamagitor dar e asa de cand lumea si bunicii se casatoreau de interes, in functie de zestre.Ai iesit la pimbare prin oras, ai vazut ce vile au unii cum vrei sa te pui cu ei, dar au partenere pe masura chiar daca ele fac un fel de postitutie de lux si mascata

| ChrisRo a răspuns (pentru Raducons):

*Stiu ca e dezamagitor dar e asa de cand lumea*

Lasa vilele si masinile. Mai bine uita-te in jurul tau sau pe Facebook, sa vezi ca orice baiat absolut mediocru are langa el o tipa. happy

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Atâta timp cât muncești si vrei sa faci ceva cu viata ta e ok, doar sa vrei. Uite spre exemplu cunosc oameni ce de la 50 de lei pe zi au ajuns sa aiba salar ca in strainatate o dată cu trecerea timpului, dar asta pentru ca au plusat în ce au facut, au invatat, sau băgat în fața si au încercat să învețe si aia si aia.Sa zicem ca muncești in constructii si începi de jos, treptat înveți mai mult si mai mult cand ai timp mai prinzi un ciubuc o zugrăveala undeva la care nu prea ai cum sa dai greși, după ce aveansezi la munca aveansezi si la un alt ciubuc si peste câtva timp poate începi să pui gresie faianță sau mai bine si tot asa. Poti învățând să ajungi sef de echipa la munca si treptat sa te asociez si chiar sa iti deschizi propria firmă.Am dat un exemplu cu construcțiile poti si in alte domenii ca ajutor de mecanic e mai bun exemplu, faci niște cursuri te duci ca ajutor înveți devi mecanic repari si încet iti faci serviciul tau si nu e munca la care iti trebuiesc 5 facultăți si nu e nici munca de domni.
Atât timp cât esti un băiat cuminte si muncitor sigur găsești pe cineva, dar daca o sa te rezum la 50 de lei la zi si femeia sa iti faca casa nu o sa stea nimeni cu tine imi pare rau.La mine spre exemplu fostul prieten singur si-a luat casa, masina pentru ca eu eram casnice aveam grija de casa de el si nu l-am ajutat cu un leu.Si pe actualul il ajut cum pot si cu cat pot dar nu o sa ii fac sau ridic eu singura casa sau el sa contribuie cu o sumă modică sau mai mica decat mine fiind bărbat ca nu accept.

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Asta crezi tu. Ți-ai format o imagine (obiectiv distorsionată) asupra realității pe care o crezi adevarată. Dacă era așa, cum se face că alți bărbați, chiar mai retrași decât tine, au neveste? Cum se face că mulți bărbați urâți au și ei neveste? Sau cerșetorii? Daviștii ăia fără dinți?

Pe lângă toate astea, te mai și contrazici singur. Spuneai mai sus că și femeia poate munci, deci nu trebuie îngrijită. Acum spui că datorită situației financiare ești refuzat. Cum vine asta?

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Dude, ți se pare atât de greu să-ți dai seama că româncele sunt materialiste? marea majoritate dintre ele!

| NicolaeAnton26 explică (pentru TheGentleman):

Nu am avut în viața mea e o iubită și am 26 de ani...

| NicolaeAnton26 explică (pentru Holiday):

No offense... dar strâmb nu sunt, prost nu sunt, isteric nu sunt, de ce aș vrea o femeie de genul? decât cu o femeie proastă lânga mine mai bine MANUELA toată viața mea...

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Și atunci cum se face că până la 26 de ani nici nu am reușit să țin o fată de mână și sincer. doar recent am început să am problemele astea,, psihice,,?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Aici avem o problemă... nu vreau să întrețin pe nimeni.
Nu voi accepta niciodată să întrețin o femeie. îmi pare rău!
Dacă nu muncești, dacă nu ai servici, din start te-am tăiat de pe lista mea. Poți fi frumoasă și deșteaptă.
Nu voi întreține în viața mea pe nimeni... ori lucrăm amândoi, ori bye-bye!

Bula
| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Scrie in buletinul tau ca esti ratat?
O cunostinta noua = o viata noua!
Trebuie doar sa alegi bine si sa te comporti adecvat.

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Da... o tipă vai și amar de ea.
Majoritatea tipilor mediocrii pe care îi știu au lângă ei fete destul de limitate intelectual, îți spun sigur.
Am văzut cam la ce pot spera cei mediocri, sincer.
La școala am avut doar 9 și 10, Bac-ul l-am luat cu nota 9, Facultatea am luat-o cu nota 10 și fără nicio restanță, am un salariu decent care în curând poate crește la 2700-2800.
În pofida faptului că nu am avut multe, maică-mea m-a învățat să fiu respectos/politicos, să-mi fac mereu treaba sârguincios. Știu să-mi fac mâncare, știu să-mi fac curat singur, etc. Am un vocabular destul de extins și pot purta oricând o conversație care implică mai mult decât termenii uzuali ai limbii române.
De ce pana mea m-aș uita la o fată limitată intelectual cu un vocabular limitat?
Unde s-au dus toate orele alea în care stăteam în casă și învățam? unde s-au dus toate petrecerile la care nu am fost și viața mea de facultate care a fost mai mult învățat decât orice altceva?
S-au dus pentru ca eu să sfârșesc cu o incultă?
Yeah. not sure about that mate... not sure about that!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Pentru că deși nu sunt chiar inteligent, am ceva în cap, îmi merge puțin mintea. De regulă mă uit la fete cu un nivel de inteligență asemănător mie.
De regulă persoanele care au învățat cât am învățat eu până acum ajung puțin mai sus decât sunt eu acum... sau de fapt. mult mai sus.
O fată de nivelul meu(inteligență) nu va fi cu mine pentru că din punct de vedere al carierei, al venitului, ea este cu mult peste mine...
Pot spune că job-ul meu actual este sub demnitate mea, sub nivelul meu de inteligență momentan sau nu este bine plătit în general.
O fată de nivelul meu nu va fi niciodată cu mine.

| Algo098 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Numarul de barbati cu stare materiala buna nu e chiar asa de mare si atunci pretentiile mai scad si daca persoana respectiva e atrasa si de alte calitati, sunt sanse sa se formeze un cuplu chiar si in conditii mai dezavantajoase.

| baru a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu, sa nu ai pretentii...

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Hai să-ți povestesc puțin despre mine.
Deci am 26 de ani, am absolvit facultatea de drept. mă rog, făcută cam amp***ea pentru că eu sunt interesat de IT, nu de Drept.
Nu am avut nicio prietenă până la 26 de ani. Nu am sărutat sau ținut de mână nicio fată(cu excepția serbărilor când eram mic).
Locuiesc cu părinții mei într-o locuință modestă(avem toate cele necesare, nu zic că o ducem rău).
Dacă a fost nevoie de să investesc bani, am investit în PC și TV(peste 3k euro am băgat doar în PC).
Sunt per total un antisocial, când încerc să vorbesc cu o fată de regulă sunt refuzat politicos(măcar apreciez asta).
De regulă mă simt ca un outcast în societate, ca un rebut, ca un ratat.
Mă uit la toți ceilalți băieți de vârsta mea și chiar mai mici.
Majoritatea au stil, au un mod de a vorbi.
Eu ce am?
Blugi + Hanorace cât cuprinde și de regulă hanorace cu echipele mele preferate(de fotbal, de Formula 1, jocurile pe care le joc etc) + accesorii(căciuli, șepci, etc) cu aceleași echipe sau pasiuni ale mele.
La corp sunt decent, la față sunt urât(nu chiar hidos, dar urât). Singurul lucru bun la mine din punct de vedere fizic este barba(chiar am barbă faină) și faptul că am... mare(deși degeaba, nu e ca și cum o voi folosi vreodată, știi ce zic laughing)
Trăiesc în condiții okay, dar nu mă ridic la nivelul majorității ca și locuință.
Mașină am... dar nu e WOW(2000 euro).
Sunt un ratat omule... ce vrei să-ți spun mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru brokxy):

Ce inseamna "se descurca" pentru tine? Daca se imbolnaveste unde se trateaza? Daca - fereasca FSM sa se intimple asta - moare, are macar o asigurare de aia de viata de 1-2 euro lunar la care primesti vreo 3-5000 daca cumva, sau iti vinzi un rinichi ca sa il ingropi/il ingropi in spatele gradinii? Daca ai tu sa zicem o problema medicala si trebuie sa mergi urgent sa faci analize/tratamente de 1500 RON - nu zic o suma mai mare, 1500 RON e chiar modica - te poate sustine cu chestia asta sau are doar 50 RON deoparte sa puna un pomelnic pentru tine? Ce planuri de viitor aveti? Ce educatie vor primi copiii de la tata care face... ce face? Cind ii va intreba la scoala invatatoarea cu ce se ocupa tata, vor spune ca e... zilier? P.S. "Panaramele astea" de care zici tu vor SIGURANTA. Mi se pare ceva normal. Nu excursii in Dubai, shopping la Viena sau mai stiu eu ce, ci pur si simplu SIGURANTA ca ala de linga ele le poate ajuta in caz de ceva cu mai mult decat intreaga lui sustinere morala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cumva ai influente din strainatate? Intelege ca in Romania deja esti in top 10% cu salariul de ai zis anterior ca-l ai. Pur si simplu, daca esti intravert (asa cum ai zis anterior) desi e greu, incearca sa socializezi si sa devii amuzant. Asta e suficient pentru moment.

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Dude, ți se pare atât de greu să-ți dai seama că româncele sunt materialiste? marea majoritate dintre ele! Dude, ți se pare atât de greu să-ți dai seama că româncele sunt materialiste? marea majoritate dintre ele!*

Pai bun, dar cum demonstrezi asta? Ce argumente ai? Tu nu vrei sa ai o discutie bazata pe argumente, ca orice barbat adevarat care se respecta? Ok, vrei. Marea majoritate inseamna cateva milioane; cum ai reusit sa vezi cum sunt si ce isi doresc atat de multe femei?

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact, tocmai de aceea cei care mine nu merită și nu vor avea niciodată o soție. Eu nu pot să ofer unei femei această siguranță!

| ChrisRo a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

*Și atunci cum se face că până la 26 de ani nici nu am reușit să țin o fată de mână și sincer. doar recent am început să am problemele astea,, psihice,,?*

Pai ti-am zis, ori arati respingator, ori ai ceva probleme din spectrul autismului. Iti dai seama, cauzele pot fi multe. Inca nu-mi dau seama exact cum ai reusit sa ai *performanta* asta.

| NicolaeAnton26 explică (pentru ChrisRo):

Pentru că văd zi de zi cu ce fel de bărbați se cuplează femeile de Doamne ajută.
O femeie cu ceva în cap, o femeie care are cât de cât un intelect se cuplează cu un bărbat cu o carieră frumușică, nu cu un ratat ca mine.
Da... femeile de joasă speță acceptă orice.
Eu mă refeream la majoritatea celor cu ceva în cap... scuze, my bad!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dude, nu fumezi, nu dai banii pe prostii, ai strins 3000 de epuroi pentru calculator in... cit? Mai putin de doi ani, presupun, din ce ai zis. Asta E SIGURANTA! Siguranta ca nu esti timpit! Daca ai cistiga 2000 EUR pe luna si 500 i-ai da pe bautura si 1000 pe c&rve crezi ca ai fi mai dezirabil? Ia si apreciaza-ti un pic punctele forte, nu te mai da atit lovit ca ai si 2-3 metehne. Nimeni nu e perfect inside-out.