| Ella138 a întrebat:

Deci... Se da situatia urmatoare : Doua surori se casatoresc. Ambele divorteaza si una se casatoreste cu sotul celeilalte si au un copil impreuna ( tipul are un copil si din prima relatie ). Intrebarea este : cei doi copii sunt frati sau sunt veri?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt frati vitregi dupa tata si veri dupa mame.

| express11 a răspuns:

Sunt veri, fratii sunt de aceeasi mama.mama ii naste, nu tatal...

| R0R0 a răspuns:

Hmm...
Sunt frati vitregi dupa tata si veri dupa mama.

| untu a răspuns:

Este imposibil! Sfanta Scriptura si canoanele Bisericii au oprit casatoria intre rude de sange! Este un pacat mare!

| Staind a răspuns (pentru untu):

Du-te si te culca

| untu a răspuns (pentru Staind):

Tu de ce te bagi, daca nu dai raspunsul la persoana respectiva? Te intereseaza sa te bagi unde nu fierbe oala?

| Staind a răspuns (pentru untu):

Unde scrie ca nu-mi fierbe oala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Yo,nici eu nu sunt de acord cu homosexualitatea sau casatoria intre frati, dar nu poti sa-i opresti nu?

| untu a răspuns (pentru Staind):

Tu nu ai inteles! Era doar o vorba sa nu te amesteci unde nu te priveste pe tine decat daca vrei sa raspunzi la intrebarea data de autor!

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu putem dar Sfandul sinod ecumenic si Biserica Ortodoxa Romana ii interzice casatoria intre frati, veri, cumnati si cumnate! Nu ar trebui sa se divorteze si sint obligati sa-si duca crucea toata viata pana ce moartea ii va desparti!

| Staind a răspuns (pentru untu):

Cred ca inainte sa raspunzi la o intrebare, incerci s-o intelegi.
E formulata aiurea, dar nu e vorba de casatorie a rudelor de sange.
"Una se casatoreste cu sotul celeilalte"
Nu s-au casatorit..sora cu sora, dracu. Deci nu vad logica raspunsului tau.
Sper ca ai inteles de ce m-am legat de tine.

| MadagasHardwell a răspuns:

Sunt veri dar curge acelasi sange in ei

| Greenthrone75 a răspuns:

Pot fii si frati si veri.Depinde de sitatie:
Situatia1:Tribunalul decide sa lase copilul la tata, asta inseamna ca sunt frai vitregi
Situatia2:Tribunalul decide sa lase copilul in grija mamei(sora celeilalte), atunci sunt veri(ca cele 2 surori surori raman.
Asta e opinia mea!

| Black00 a răspuns:

Veri de drept thinking si frati vitregi

| LunaLuna a răspuns:

Mai mult frați, dar ca și sânge sunt veri