| Meagainsttheworld a întrebat:

Hei dragilor. Am o problema, nu stiu cum sa o numesc: sunt posesiva, nebuna poate laughing. Deci am o relatie cu un baiat care mi-a acceptat toate nebuniile posibile (si nu sunt putine) dar atunci cand el iese cu alte persoane in afara de mine intru in depresie, ma deranjeaza enorm de mult, i-am explicat si m-a inteles (nu iese foarte des, o data la mult timp ) dar nu pot suporta asta, il vreau numai pentru mine, sa fim doar noi doi. mi-a spus ca are o viata, cu mine are doar o relatie, cu el are o viata. nu stiu probabil am eu o alta conceptie despre iubire, dar tare mult nu as vrea sa ma mai deranjeze asta, am incercat sa imi impun dar ma omoara sa il impart cu restul. Un sfat. Dau fundita happy

Răspuns Câştigător
| andreyyya a răspuns:

Te inteleg perfect si eu sunt la fel:* dar nu ar trebui sa te deranjeze daca il vezi in compania prietenilor lui baieti, mai ales daca o face destul de rar, eventual te poti simti geloasa cand il vezi in compania vreunei fete. Gandeste-te ca asa cum tu ai nevoie de prietene(presupun ca ai prietene, macar o prietena mai buna), asa si el nu poate sa renunte la prietenii lui si sa stea doar cu tine, mai ales daca sunteti adolescenti/tineri bucurati-va d frumusetea tineretii si copilariti alaturi de prieteni fiindca mai tarziu daca sa zicem ca ramaneti tot impreuna o sa aveti timp sa fiti doar voi 2 love struck. Baietii au nevoie de o anumita libertate(pana la o anumita limita bineinteles laughing si daca o sa fi la fel de posesiva si daca ii mai reprosezi ca iese cu prietenii s-ar putea sa-l pierzi si ar fi pacat pentru ca din cate ai spus tu chiar tine la tine happy Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

17 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Controleaza-te, educa-te in asa fel incat sa puneti avea o relatie frumoasa, sanatoasa. Altfel, te indrepti sigur catre o destramare. Dragostea inseamna si libertate. Fiecare pas prin care incerci sa-l tii obligat numai pentru tine, de fapt te indreapta usor usor spre a-l pierde. Nu esti in stare sa il vezi cum infloreste, tu preferi sa il vezi ofilindu-se langa tine. Il trateti precum un obiect care iti apartine, si cand vei realiza cat de firav este ( desi se pare c-a suportat si inca rezista ) si cata straduinta, atentie, intelegere, incredere, etc. ar trebui sa-i oferi, te vei trezi parasita.
Te-ai gandit sa il inlocuiesti cu un catel?

| Meagainsttheworld explică (pentru Luori):

laughing ai dreptate, probabil sunt bolnava cu capu, dar clar o sa incerc sa ma schimb ori o sa renunt la el pentru binele lui, habar nu am care e cea mai buna solutie. de fapt cea mai buna e sa ma schimb big grin

| MenInShadow a răspuns:

Eh, chestia asta va fi o problema, nu cred ca esti posesiva, doar geloasa, si asta este un semn de iubire.
Este destul de greu sa lasi persoana iubita fara tine, sa fie cu altcineva, dar gandeste-te ca are nevoie de libertate, si fixeaza-ti in gand, faptul ca daca-l iubesti, il lasi si liber putin, pentru ca, daca te gandesti si la consecintele pe care le vei suporta daca nu-i dai putina libertate, ar fi mai rau.
O consecinta, destul de mare ar putea fi chiar despartirea. Ok, poate nu e genul care sa faca asta, pentru ca poate te iubeste, dar nu stii niciodata, stii vorba, ce-i prea putin nu-i bun, dar ce-i prea mult, stricawinking
Chiar daca apar sentimentele acestea de depresie, etc atunci cand el este cu altcineva, punete in locul lui, cum se simte, atunci cand nu-l lasi sa fie cu nimeni, si incearca sa te stapanesti putinwinking
Iubirea cere sacrificii, daca iubesti, pai iubeste neconditionatwinking

| zăGhost a răspuns:

Nu mi se pare ok sa te izolezi nici macar daca ai o relatie stabila.
Tu gandeste-te ca ai renuntat la prieteni, probabil a renuntat si el la majoritatea... daca o sa va despartiti vreodata o sa ramaneti singuri.
E aiurea. Ar trebui sa mai lasati amandoi din gelozie si sa va refaceti prieteniile, macar cu cei de acelasi sex, daca nu credeti niciunul in prietenia dintre un baiat si o fata si asa o sa scapi de starea asta, iar el de sentimentul ca "trebuie sa aiba viata lui".

| greenmile00 a răspuns:

Raspunsul ti l-a dat chiar el... cu tine e doar o relatie, pe cand cu el are o viata. Pai, te-a cam exclus din viata lui, nu?:d...

| ionut931 a răspuns:

E foarte simplu, el trebuie sa iti demonstreze ca dintre toate fetele de pe lumea asta doar tu esti valabila pentru el, poate sa faca asta cand tu esti intr-un grup de fete, prietenele de ale tale sau oricine, poata sa iti spuna ceva de genul, iubita mea e singura care ma intereseaza/conteaza dintre toate, pentru mine.Acum ideea este cum o sa-i transmiti tu sa faca asta, dar ai grija sa nu i-o spui direct, ii trebuie un mic impuls in rest lasa-l pe el sa deduca cum trebuie sa procedeze, succes si sper ca ti-am fost de folos happy

| Azµre a răspuns:

Imparte-l cu restul n-ai incotro astfel v-a pleca de langa tine. Asta vrei?

| Meagainsttheworld explică (pentru Azµre):

Stiu, dar ma intreb eu de ce sunt asa, adica sunt doar pentru el am renuntat la toata lumea, fiindca il deranja sa ma prietene, sa ies si pnm mi`e greu si mie sa il vad cu alte persoane. sincer as da orice sa nu mai simt asta

| Azµre a răspuns (pentru Meagainsttheworld):

A pai ce rost are relatia? sincer? vezi ca-ti dau un mesaj sa discutam acolo

| andreyyya a răspuns (pentru Meagainsttheworld):

Pai atunci explica-i ca asa cum el are nevoie sa iasa cu prietenii si tu ai nevoie de prietene, si daca nu intelege vorba lui AzureB126149@ ce fel de reletie este asta? Intr-o relatie ambii parteneri trebuie sa-si respecte unul altuia libertatea si incredere este cea mai importanta.

| zZAlexandruZz a răspuns:

Lasa omul sa respire, esti prea posesiva. O dai in gelozie si apoi foarte simplu ajungi la alte atrocitati (asta este psihicul uman face orice). El te iubeste, faptul ca ti-a acceptat orice demonstreaza acest lucru, dar simte si el nevoia sa iasa cu amicii lui la un suc, la o bere, la un biliard... simte si el nevoia sa iasa cu o colega cu care sa vorbeasca (nu sa se iubeasca). Ma bucur pentru voi, ar fi ibine s aicnetezi cu aceste chestii pentru ca se vede clar: TE IUBESTE.

| Necuu a răspuns:

Un baiat nu este un obiect. Ori il accepti asa cum este ori nu-l mai accepti. O sa ajungi un crminal mai in colo din cauza geloziei. Poate vrea si el sa fie putin mai liber. tie ti-ar placea sa te controleze cineva ca pe o marioneta? Nu cred.Lasa-i libertatea altfel nu te va mai iubi si va pleca de langa tine. Fundita happy

| Zulicious a răspuns:

Incercati sa impartiti timpul. De exemplu daca el iese intr-o dupa`amiaza cu prietenii lui, iesi si tu cu prietenele tale.Asa petreceti amandoi timp in afara relatiei. Iar apoi la sfarsitul zilei va intalniti si impartiti impresiile din ziua respectiva.Ar fi bine pentru relatia voastra deoarece stand mereu impreuna apare monotonia, dar iesind amandoi cu alte persoane aveti noi subiecte de discutii. Si nu e bine sa-l tii departe de prietenii lui pentru ca la un moment dat va avea nevoie de ei si tu de ai tai. Gandeste`te ca in viata ai nevoie si de prieteni. Oricum sper sa treci peste asta :*. Succes!

| RamooNebunik a răspuns:

In primul rand lasa-l sa mearga si el in oras daca te iubeste nu te inseala...Si nu e bine sa stai lipit de el ca dupa aceea o sa va despartiti pentru ca el nu o sa vrea sa fii tot dupa el happy...Iti mai zic odata DACA TE IUBESTE CU ADEVARAT NU TE INSEALA, dar ai si tu putina incredere in el happy

| Denisa_2932 a răspuns:

Daca el iti accepta toate "nebuniile" cum spui tu inseamna ca are incredere in tine si ca te iubeste enorm. In legatura cu depresia legata de impartirea iubitului tau cu altcineva pot sa spun ca totusi ar trebui sa incerci sa il lasi sa iasa mai mult cu prietenii lui, iar cand pleaca da-i un sarut spune-i ca il iubesti si dupa, daca iti spune si el acelasi lucru gandeste-te ca doar pe tine te iubeste si ca de fapt tu nu il imparti cu altii ci se simte bine cu prietenii lui. Totusi incearca chestiia asta de mai multe ori si probabil ai sa te obisnuiesti cu asta. Sper ca te-am ajutat kiss Pa Pa wavewave!

| natalia886 a răspuns:

Nu ii mai impune trebuie sa il lasi sa petreaca timp si cu altii daca o sa il tii numai langa tine o sa va certati si apoi probabil urmeaza despartirea iti zic din propria experienta si pe mine ma deranja lucrul asta si s-a suparat pentru ca nu ii dau spatiu apoi ne-am despartit nu merita!kiss

| marydvo a răspuns:

Nu ca ma laud, studiez psihologia si asta ajuta foarte mult in sfaturi de viata in special, mai ales ce problema ai tu teama de a nu-l pierde si asta e problema nu e gelozie nu absolut nimic ce spun restul. De obicei atasarea de o persoana aduce dupa sine aceste semne de comportament iar daca stam sa o luam logic iubire nu exista decat atasare simtul de obisnuita faptul ca in mintea ta EL te face sa te simti bine si de el al prins atata drag. Ca sa remediezi problema ta urmeaza acesti pasi: Fa-ti un forumular in minte sau pe o foaie si asigura-te ca el e de incredere 100%.
In timp ce el iese si iesitu asta de obicei cand ai o relatie ai anumite responsabilitati nu iesi de nebun cu fete si pe iubita o lasi in casa. deci asta se exclude dar sa zicem atunci cand el iese cautati alta ocupatie si incearca sa nu te mai gandesti fa ceva care sa-ti ia gandu unde e el si ce face..iti va povesti dupa.
Alta treaba povestitu e ca iei foc daca spune unele lucruri. bucura-te ca e sincer bucura-te ca iti spune zambeste mereu si evita cat poti de mult sa te infurii. Cu timpu o sa-ti intre in obisnuinta si o sa-ti fie ok. Exact cum si el ti-a intrat in obisnuinta