| FloareaLotusuluiAlb a întrebat:

buna!

mama vrea sa mergem in Italia pentru un trai mai bun dar eu si tata nu vrem sa mergem pentru ca nu stim picatura de italiana dar mama stie

mama spune ca deja a intrat pe un site italian (pe care intra mereu) si a gasit o vila foarte mare si foarte ieftina pentru modelul sau asa ca vrea sa ne mutam

cum am zis eu si tata nu vrem pentru ca nu stim italiana insa sora mea mai mica (are 5 ani) vrea sa mearga acolo pentru ca in fiecare an suunt festivaluri eu si mia in care 3 actori se participa la festival si ea este inebunita dupa acel seria in fine

eu ma gandesc la scoala mea daca nu stiu deloc italiana cum ma voi descurca? cum ma voi descurca la istorie? nu stiu nimic despre istoria italiei la italiana mai ales cum ma voi descurca daca nu stiu pic de italiana?

eu vreau sa raman aici cu o ruda dar mama crede ca este periculos sa traiesti fara pparinti pentru ca nimeni nu iti vrea binele in afara de familie si de parinti bla bla bla si bla bla bla

in cazul acesta ce put face?

15 răspunsuri:
| 393Dan a răspuns:

Fugi de-acasa laughing

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru 393Dan):

Sa stii ca nu ma ajuti de loc |straight face

| leapșa a răspuns:

Pai spune-i sa ramai la ruda aia si asigur-o ca nu vei face rele.

Ce sa zic? E bine, dar si rau, pentru ca la inceput iti va fi greu sa te acomodezi, vei intalni rasism s-a.m.d., dar dupa ce treci de etapa asta, iti vei face prieteni si sigur gasesti alti romani pe acolo.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Muta-te acolo. Cati ani ai?

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru Crisstinayy12):

Cum sa ma mut acolo daca nu stiu italiana?

| BucurCristina a răspuns:

N-ai ce face, in timp te vei adapta chiar daca iti va fi greu la inceput, dar daca mama ta vrea sa va duceti in Italia ar trebui sa te invete macar cuvintele de baza (oricum italiana e usor de invatat pentru noi romanii fiindca seamana cu romana, fiind o limba latina), cu istoria e usor: Italia a fost imperiul roman, poti afla informatii si de pe internet.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru BucurCristina):

Multumesc o sa ii spun mamei sa ma invete... daca casesc o cale sa nu merg acolo devil

| BucurCristina a răspuns (pentru FloareaLotusuluiAlb):

Nu cred ca vei gasi daca mama ta e hotarata sa mergeti acolo, poate doar daca incerci sa ii spui ca aici e toata viata ta: prieteni, familie(pentru ca pleci nu mai tu cu parintii tai si sora ta in Italia nu? deci bunicii sau matusele/unchii(daca ai)raman aici) si poti sa-i spui ca esti multumita cu viata ta aici si nu iti trebuie o vila intr-o tara necunoscuta.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru BucurCristina):

I-am spus dar bunici mei sunt batrani si nu mai au puteri si matusi si unchi nu am adica am dar sunt plecati in Anglia si Germania

| FloareaLotusuluiAlb explică:

Ce *pot face?

| RobertM16 a răspuns:

Italiana fiind o limba latina se poate invata usor fiindca gramatica este aprox. aceeasi cu a limbii romane,mai ales daca ai o varsta frageda,altcumva intelegi si acaparezi.

Italia este o tara foarte frumoasa(depinde bineinteles si de zona), dar de acomodat va va fi relativ usor pentru ca si oamenii sunt aproximativ la fel cu o mica remarca aici:Cei din Nord sunt mai cizelati, nu asa galagiosi si putin mai reci fata de cei din Sud.

Nu ti fa giji, desii nu incurajez pe nimeni sa plece din Romania, cand ajungi la un punct in care traiul tau se agata de o creanga de copac si guvernul nu face nimic, iti iei zborul.

| MephisFm a răspuns:

Eu iti sugerezi sa te muti. Daca ai sub 18 ani, nici nu ai de ales. Dacă nu stii deloc italiana, nu e ploblemă.Ai dreptul un an sa nu mergi la scoală, timp in care inveti limba si istoria. In vacanța de vară cel mai probabil vii in Romania la rude. Poti pastra legatura cu prietenii pe internet, iar mama ta vrea doar ce-i mai bine pentru tine., asa ca iti sugerezi sa accepti.

| FloareaLotusuluiAlb explică (pentru MephisFm):

Da dar daca stau un an acasa invatand limba si istoria voi pierde un an degeaba

| andMM123 a răspuns:

E foarte greu in Italia adica stiu pe cineva care s-a dus acolo si profesorii o credeau mai prejos si or inceput so injure ca vin romani si le fura Italia si mai multe chestii nasoale mai bine ai incerca so convingi sa stati in Romania